משרד החקלאות למועצת הלול: תפסיקו לחלק מכסות ביצים למי שאינו עומד בתקנות

המשרד דורש להחליף את נציגי החקלאים בוועדת המכסות ולקצוב כהונתם לשנה ■ מועצת הלול: לא קיבלנו כל פניה בנושא לכן לא נגיב

אורה קורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לול עופות בצפון הארץ
אורה קורן

משרד החקלאות פועל לשינוי מדיניותה של מועצת הלול, המחלקת מכסות ביצים גם למגדלי מטילות לשעבר שהיו זכאים למכסות יצור, אולם כיום אינם מחזיקים לולים. כך אמרו היום (א') מקורות במשרד החקלאות. לדבריהם, במשרד מעוניינים לחלק את מכסות הביצים כך שיינתנו למגדלים ישירות ולא ישמשו למסחר תמורת כסף. לכן, דורשים במשרד ממועצת הלול לשנות את הרכב חברי ועדת המכסות המייצגים את המגדלים, שהם האחראים לנוהג, לפי מידע שהגיע למשרד מהמגדלים.

במכתב ששיגר בשבוע שעבר מנכ"ל משרד החקלאות, שלמה בן אליהו ליו"ר מועצת הלול, צפניה שאולקר נכתב כי "לאחרונה הובאו לידיעתי מספר מקרים בהם ועדת המכסות מתמהמהת בעבודה, ואף פועלת לכאורה שלא במסגרת מנהל תקין. כגון, אי התקדמות בהסדרת בעלי מכסה ללא נחלה, וקיום שימועים למגדלים אלו, חלוקת תוספת מכסות במסגרת כפל גידול וחלוקת תוספת מכסות למגדלים שמוותרים על קרקע לטובת האגודה להקמת מתחם גידול חדש, העומד בתנאי התקנות".

כפל גידול הינו תוספת מכסה לבעלי לולים, שמוכנים לשדרג את הלולים הישנים שלהם. אולם בפועל חקלאים מעבירים את המכסה המוגדלת תמורת תשלום למגדל אחר ואינם משדרגים את הלול. בנוסף, נפוץ בשנים האחרונות מהלך של השכרת מכסות גידול שמגיעה לכ-700 מגדלים לפי הערכות בענף. כתוצאה מכך, ישנם לולים גדולים בהם מספר העופות עולה בכ-25% על המותר לפי התקנות. מועצת הלול אמורה להסדיר את המכסות, לטובת המגדלים הקטנים, אולם מתמהמהת. עוד טוענים בענף כי המצב משחק לידי השחקנים הגדולים ומחזק אותם.

על רקע זה, ציין בן אליהו כי "אבקשך להביא לדיון במועצה החלטה להחליף ולרענן בהקדם את חברי ועדת המכסות מבין חברי המועצה, שהם נציגי המגדלים, ולקבוע קצובה של שנה לחברי ועדת המכסות מבין נציגי המגדלים".

ממועצת הלול נמסר בתגובה, כי עד כה לא התקבלה פניה למועצה בנושא, כך שאין לה על מה להגיב.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker