נתניהו החליט על מהדורה מקוצצת לעלאת הקצבאות - ומחאת הנכים תימשך

אף אחד מארגוני המאבק אינו מוכן לקבל את ההמלצות, הנמוכות מהמלצות דו"ח זליכה ומההצעה של יו"ר הקאליציה דוד ביטן

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הפגנת הנכים בתל אביבצילום: דודו בכר

בניסיון נוסף לפתור את המשבר סביב דרישת הנכים להעלות את קצבאותיהם - שיחרר הבוקר (ג') משרד ראש הממשלה הודעה, לפיה "לאחר שנועץ עם פרופ' אבי שמחון ויו"ר הקואליציה דוד ביטן ולמד את דו"ח זליכה, החליט ראש הממשלה בנימין נתניהו לשלב בין ההמלצות שהועלו על ידם".

ההמלצות עדיין לא פורסמו באופן מפורט, אבל כבר מהמעט שפורסם היום, עולה כי חלק מסעיפי דו"ח זליכה, כמו גם מהתוכנית שהציגו חברי הכנסת בהובלת ביטן ביום חמישי, יקוצצו.

אף אחד מארגוני הנכים לא קיבל היום את התוכנית, והארגונים הגיבו להודעת ראש הממשלה בהודעה כי הם ממשיכים את המאבק. היום אחר הצהריים ובערב גם יימשכו ההפגנות על כביש 1 ומול מעון ראש הממשלה בירושלים.

ההצעה של נתניהו, היא שכבר בינואר 2018 תועלה הקצבה של 50 אלף הנכים הקשים והנזקקים ביותר ל-4,000 שקל לחודש, ושהקצבאות של יתר הנכים יועלו ל-3,200 שקל – כך שלא יהיו נכים שרמת הכנסתם משאירה אותם מתחת לקו העוני. במקביל הצהיר ראש הממשלה כי תוך 4 שנים יגדל הסיוע לנכים ב-4 מיליארד שקל לשנה – בהתאם למסגרת התקציבית שקבע שר האוצר משה כחלון. כמו כן, כל הקצבאות יוצמדו לשכר המינימום ומספר וגודל הפעימות להגדלת הקצבאות ייקבעו בדיון משותף בין שר האוצר, שר הרווחה וראש הממשלה. במטרה לעודד שילוב נכים בעבודה, נקבע גם שלא תקוזז קצבת נכה עובד ששכרו נמוך מ-4,200 שקל לחודש, ושהממשלה תשקיע 100 מיליון שקל בשנה בתוכנית לסבסוד עבודת נכים.

כחלון, שנאם בזמן שההודעה של נתניהו התפרסמה בפורום בכירי המשק של אוניברסיטת חיפה - עצר את נאומו באמצע כדי לקרוא פתק שהעבירו לו עוזריו בנוגע להודעת ראש הממשלה - ולשחרר עקיצה לכוון נתניהו. "העבירו לי כרגע פתק שמבשר שהמתווה שלי להעלאת קצבאות הנכים אושר. מתווה של הפניית 4 מיליארד שקל לנכים, כולל הצמדה לשכר מינימום. אני שמח, ואני מבקש ממצלמות הטלוויזיה לא לצלם את הרגע הזה כדי שהקרדיט לא יעבור אלי".

הפגנת הנכים בת"אצילום: תומר אפלבאום

עם זאת, בעוד הדו"ח של פרופסור ירון זליכה מנה 20 עמודים שעליהם עבדו חברי הוועדה במשך 3 חודשים, והדו"ח שעליו עבד פרופסור אבי שמחון במשך חודש עדיין לא הושלם – הרי שאת ההצעה שפירסם נתניהו אתמול ניתן להגדיר בעיקר כמעליבה: חמישה משפטים על עמוד בודד, שניכר כי נוסחו בחיפזון רב. 

ההצעה לא מתייחסת לסדרה ארוכה של פרטים בהם עסק דו"ח זליכה, ושהינם קריטיים להבנה ולקביעה של התמונה במלואה. עם זאת, גם בבחינה של חמשת המשפטים ששיחרר היום נתניהו ניתן לראות שאין בכוונתו למלא אחר המלצות דו"ח זליכה, כי אם לקצץ חלק מהן.

בעוד זליכה דיבר בטווח המיידי על העלאה ראשונה של הקצבאות ל-3,300 שקל בינואר,  ובסופו של דבר ל-4,000 שקל לכלל הנכים. נתניהו, כפי שאמרנו, מציע לחלק את אוכלוסיית הנכים לשתי קבוצות – כל אחת עם שיעור העלאה שונה, כאשר רק כ-50 אלף נכים - אלו המוגדרים נכים קשים - מתוך 240 אלף מקבלי קצבאות הנכות, יגיעו לרמה של 4,000 שקל.

המלצות נתניהו מדברות על כך שרף ההכנסה לנכה שהחל ממנו יקוצצו הקצבאות להן הוא זכאי, יעלה ל-4,200 שקל. המלצות זליכה היו שרף זה יעלה ל-5,300 שקל בשלב ראשון, ובהמשך אף יבוטל לגמרי. נתניהו מדבר על הצמדת הקצבאות לשכר מינימום, שספק אם יועלה בשנים הקרובות לאחר התוספות שנקבעו לו בשנים האחרונות. המלצות זליכה, לעומת זאת, כללו הצעה להעלות את הקצבאות בשיעור עליית המדד בתוספת 1% בכל בשנה.

בדו"ח זליכה דובר על העלאת הקצבאות במספר פעימות, שייפרשו על פני 3 שנים – לעומת 4 שנים עליהן מדבר נתניהו.

נתניהו מדבר, כאמור, על סבסוד העסקת נכים בהשקעה של 100 מיליון שקל, ואילו דו"ח זליכה הציע לייצר מנגנון מס הכנסה שלילי לנכים, הדומה לזה שכבר קיים להורה יחידני עם עד 2 ילדים.

מעבר לכל זאת, המלצות נתניהו לא מתייחסות להעלאת קצבאות התפקוד עליהן דיברו הן זליכה והן שמחון, ולפטור ממסים לנכים המשתכרים שכר גבוה - שזליכה הציע לבטל. נתניהו גם לא הזכיר את נושאי העדכון של מנגנון ההכרה באחוזי נכות ושל מבחני התפקוד לקצבאות הניוד, ולעוד שורה ארוכה של המלצות שהופיעו בדו"ח זליכה.

אלכס פרידמן, יו"ר "נכה לא חצי בן אדם" ומוביל המאבק להעלאת קצבאות הנכות, אמר כי "המתווה שהוצג לנו הבוקר אינו המתווה של הכנסת ביוזמת יו''ר הקואליציה ח''כ דוד ביטן, ולפיכך אנו מתנגדים לו. אין שום היגיון לחלק את הנכים לקבוצות, זה נוגד את כל העקרונות המקצועיים והמוסריים. ההעלאה של קצבת הנכות לקו העוני, עלייה של 500 שקל בלבד, דנה את רבע מיליון הנכים להמשך חיי עוני ונזקקות!". אנו קוראים לציבור בישראל לבוא ולהפגין עמנו היום בשעה 17:00 מול בית ראש הממשלה בירושלים".

ח"כ קארין אלהרר (יש עתיד), שהיתה שותפה למתווה שהציג כ"ח ביטן, אמרה כי "המתווה עליו הסכמנו עם ביטן דאג לעלות את הקצבאות לכל הנכים בינואר הקרוב, ולא לעשות הפרד ומשול ביניהם. זה לא רציני לשחק ככה בחיים של אנשים, ואני מצפה שבהחלטת ראש הממשלה הדבר הזה יתוקן. כל עוד המתווה לא יהיה ראוי לציבור כלל הנכים - נמשיך לראות הפגנות ברחובות וזעקה של אנשים לחיות בכבוד".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker