בנק ישראל מדריך גמ"חים איך להימנע מעבירות על חוקים בארה"ב

מוסדות גמילות חסדים חרדיים אינם עומדים בתקינה, שכן הם לא מספקים לבנקים מידע בנוגע לזהות הלקוחות הסופיים הנמצאים מאחוריהם

חגי עמית
חגי עמית
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
קופות גמ"חים בבני ברק
חגי עמית
חגי עמית

בנק ישראל הוציא בימים האחרונים חוזר המיועד לגמ"חים הפיננסיים - אותם מוסדות גמילות חסדים המעניקים הלוואות ללא תמורה, מבלי לקחת ריבית, לאלו הנזקקים לכך בחברה החרדית. בחוזר הוא מסביר להם כיצד הם יכולים להימנע מלעבור על תקינת FATCA האמריקאית – התקינה שנועדה למנוע מאזרחי ארה"ב המנהלים את עסקיהם מחוץ למדינה להתחמק מתשלום מס.

תקינת FATCA מטרידה מאד את הבנקים הישראלים. במיוחד מאז ספג בנק לאומי קנס של מאות מליוני שקלים לפני כשנה וחצי בגלל שלא עמד בתקנותיה. כדי לעמוד בה עליהם לדווח לרשויות האמריקאיים על כל לקוח שלהם שהינו אזרח אמריקאי. הגמ"חים – העובדים מול הבנקים הישראלים ובמקרים רבים מגייסים כסף לצורך הפעילות הפילנתרופית שלהם מיהודים אמריקאיים עשירים – לא עומדים בתקינה ולא מאפשרים לבנקים הישראלים לעמוד בה, שכן מוסדות אלו לא מספקים לבנקים מידע בנוגע לזהות הלקוחות הסופיים הנמצאים מאחוריהם.

לפי החוזר שהוציא בנק ישראל כדי לעמוד בתקנות FATCA יש לגמ"ח שלושה מסלולים אפשריים. ביכולתו להצהיר כי הוא גמ"ח קטן שסך נכסיו אינו עובר את רף המינימום של 50 מליון דולרים וכי היקף הפקדון הבודד של כל לקוח שלו לא עולה על 50 אלף דולרים.  מסלול שני מאפשר לגמ"ח להתאגד כמוסד ציבורי או עמותה. מסלול שלישי מאפשר לגמ"ח להירשם ישירות מול רשויות המס האמריקאי ולדווח להם ישירות על פעילותו.

החלק המשמעותי שהינו רלוונטי לרבים מהגמחים נוגע ליכולת של גמחים קטנים להצהיר על היקף עסקיהם הקטן ולהימנע מהצורך לדווח לרשויות.

בתוך כך תתכנס מחר ועדת הכספים לדיון בסוגיה נוספת המטרידה את עולם הגמ"חים – מה יהיה הרף העליון של הכספים המופקדים בהם אשר מעליו יהיה הגמ"ח כפוף לפיקוח של בנק ישראל. חוק הפיקוח על שירותים פיננסיים, שירותי פיקדון ואשראי בלי ריבית (חוק הגמ"חים) – מעורר סערה בוועדה.

מטרת החקיקה, שהובילה ועדה בראשות יואל בריס, היא להכפיף את עולם הגמחים הפרוץ כיום לרגולציה. דרישתו של בנק ישראל, משרד האוצר ובריס עצמו היא שגמח יהיה פטור מחוק הבנקאות רק עד להיקף נכסים של מיליארד וחצי שקל. ח"כ משה גפני, יו"ר ועדת הכספים, התבטא בדיו האחרון של הוועדה בנושא ואמר כי יהיו גמחים שפשוט יימנעו מלהגיע להיקף נכסים שכזה באם אלו יהיו הגדרות החקיקה ודרש כי יוקל בפיקוח גם על גופים בסדר גודל שכזה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker