משבר קצבאות הנכים: הכנסת התגייסה ואמרה לנתניהו 'עד כאן'

82 חברי כנסת התגייסו למלא את הוואקום המנהיגותי שהשאיר נתניהו

חגי עמית
חגי עמית
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חברי הכנסת באירוע בבית סוקולוב, ביום חמישי
חגי עמית
חגי עמית

13 חברי כנסת המייצגים את כל סיעות בית הנבחרים, התייצבו ביום חמישי האחרון כדי להציג מתווה כללי לחוק ש-82 חברי כנסת התחייבו לתמוך בו. החוק אמור לפתור את המצוקה של מאות אלפי נכים בישראל שהקצבאות שהם מקבלים מהמדינה לא מאפשרות להם לחיות בכבוד. גם אם חלק ניכר מהנוכחים לא היו מודעים להבדלים בין הצעת פרופ' אבי שמחון להצעת פרופ' ירון זליכה לפתרון הבעיה – ניתן לומר שבראש וראשונה היה מדובר באירוע מחמם לב, ולא בכדי חלק מהנוכחים היו נרגשים עד דמעות. ההתרחשות הראתה שגם הכנסת המשוסעת שלנו יכולה להתאחד סביב נושאים חברתיים כשהיא רוצה בכך.

הזירה שנבחרה לארוע – בית העיתונאים ברחוב סוקולוב – היתה ניטרלית. בצלאל סמוטריץ' מהבית היהודי ישב כתף אל כתף עם מיקי רוזנטל מהמחנה הציוני. נאוה בוקר מהליכוד ברכה את אוסאמה סעדי מהרשימה המשותפת, ואילן גילאון ממרצ חיבק את יגאל גואטה משס. כולם עלו בזה אחר זה לנאום ולדבר על אחדות. כולם הדגישו עד כמה הם מעריכים את האיש שניצח על הקונצרט הזה – יו"ר הקואליציה, ח"כ דוד ביטן מהליכוד. בסופו של יום, כשמדובר על ציבור הנכים - חרדים, ערבים מתנחלים וחילונים – כולם סובלים מאותן מצוקות. כשהתייצבה החבורה בסוף האירוע חבוקה לצילום משותף, כמעט אפשר היה לשמוע ברקע את צלילי השיר we are the world.

על מה מתחייבים

החבורה לא הציגה מסמך מסודר עם הצעת חוק מפורטת. לפי ההתחייבות שהוצגה בעל פה על ידי ביטן, תוגש הצעת חוק ממשלתית המוסכמת על הקואליציה והאופוזיציה, שלפיה קצבאות הנכות יעלו ל-4,000 שקל לחודש ויוצמדו לשכר המינימום. הח"כים מבקשים להעביר את הצעת החוק עד המושב הבא, שיחל בדצמבר 2017. העלאת הקצבאות תתבצע בשלוש פעימות החל מינואר 2018. בנוסף לכך הקצבאות יוצמדו ליוקר המחיה בישראל, וחוק לרון, הקובע כי קצבאות הנכים יורדות באופן משמעותי ברגע בו הם יוצאים לעבוד - גם כאשר הם מרוויחים הרבה פחות משכר מינימום - יבוטל באופן חלקי או מלא. עלות המהלך – 4 מיליארד שקל.

לא ברור מה יעלה בגורל שלל ההמלצות הנוספות של דו"ח זליכה, דוגמת הכפלת הסיוע בשכר דירה לנכים, הגדלת קצבת השירותים המיוחדים ועוד. ייתכן, כפי שניסחה זאת מרב מיכאלי, שהעיקר הוא כי "בעצם התחייבנו פה למאבק משותף".

אז מה חדש?

ההצעה שהוצגה ביום חמישי דומה מאד להמלצות שהוצגו בדו"ח זליכה לפני קצת יותר מחודש. גם כאן מדובר על יעד להעלאת הקצבאות לסכום של 4,000 שקל בשלוש פעימות. גם כאן, כמו בהצעה של זליכה ובהצעה של שמחון, לא מובטח לנכים יותר מהסכום של 4 מיליארד שקל בשנה, אותו ייעד להם שר האוצר משה כחלון כבר באפריל. ההבדל המשמעותי ביותר הוא שזליכה אמנם דיבר בדו"ח שלו על הצורך להגדיל את רכיב ההצמדה בקצבאות וקבע כי יש להעלות את מרכיב ההצמדה בהתאם לשיעור עליית המדד בתוספת 1% בשנה – אבל דחה את הדיון בכך לסיום תהליך העלאת הקצבאות.

התוכנית הנוכחית לעומת זאת מדברת באופן מפורש על הצמדה כזו, שתוגדר באופן מיידי – כפי שהגדירה זאת חברת הכנסת אלהרר הסובלת מנכות בעצמה, "ההצמדה הזו היא מה שהיה לי הכי חשוב". עם זאת, כפי שאמר ביטן – שיטת ההצמדה עדיין לא ברורה. הבדל נוסף הוא בכך שההצעה הנוכחית מבטיחה את ביטול חוק לרון – אלא שגם זליכה דיבר על הצורך בהפיכת מנגנון הקיזוז בחוק לרון לבלתי אפקטיבי עבור רוב הנכים.

כשמדובר בביטול חוק לרון – ספק אם הנוכחים בהתכנסות היו מודעים לכך שההצעה שהוצגה בפניהם דומה לזו שעליה דיבר פרופ' שמחון, מי שמונה על ידי ראש הממשלה בנימין נתניהו לפני כחודש לעמוד בראש ועדה שתחליט על מתווה משלה. גם שמחון רצה להעלות באופן דרמטי את רף ההכנסה שאחריו מתחילים הנכים לסבול מכך שהקצבאות שלהם מקוזזות. עם זאת שמחון, שלא הספיק להשלים את עבודתו, רצה להעלות את הקצבאות באופן מפוצל, ובמקום לתת לנכים העלאה של קצבאות הקיום להעלות באופן מפורק את קצבאות התפקוד -  המיועדות לדיור, ניוד, החזקת מטפל וכדומה. שמחון גם רצה להעלות את התמריצים שמיועדים לעודד את ציבור הנכים לצאת לעבוד.

הפגנת הנכים בתל אביבצילום: עופר וקנין

"נתניהו היה מודע למהלך"

היוזמה שהוצגה בפני חברי הכנסת התארגנה בתוך כיומיים בניצוחם של ביטן וגואטה. הפגנות הנכים שלא פסקו בשבוע האחרון, ובעיקר ההתייצבות שלהם בכביש 1 בכניסה לנתב"ג עם בקבוקי בנזין ביום רביעי האחרון, הבהירו, ככל הנראה אפילו לנתניהו, שמדובר במשבר שכדאי לתת ליו"ר הקואליציה שלו לפתור - לפני שייצא משליטה.

נתניהו הוא זה שדחה לפני חודש את דו"ח זליכה, ומינה את שמחון למצוא דרך יעילה יותר להעלות את הקצבאות – כך שהסכומים שינתנו לנכים יתמרצו אותם לצאת לעבוד ולא ימשכו אנשים שנכון להיום מסתדרים בלי הקצבאות – להצטרף למעגל מקבלי הקצבאות.

ביטן, שנשאל שוב ושוב במסיבת העיתונאים לגבי עמדתו של נתניהו בנוגע למהלך, אמר רק כי "נתניהו היה מודע למהלך", "רוה"מ מודע לצורך הזה של הנכים בהעלאת קצבאות, אבל הוא עוד לא נתן את המילה האחרונה שלו למהלך", אמר, והוסיף כי "גם שר האוצר וגם רוה"מ נוטים לקבל את המתווה הזה".

כשנשאל האם יש הסכמת ממשלה למהלך, אמר ביטן כי "שר האוצר מאד רוצה להכניס את הנכים לשוק העבודה. זו לא הסכמה מוחלטת, אבל יש דיאלוג בינינו לבין הממשלה". כשנשאל איך הוא מתייחס לכך שהמהלך הנוכחי למעשה יוצא נגד המלצות שמחון – שמינה ראש הממשלה – אמר רק ביטן רק כי "אני לא אחראי לפעולות ועדת שמחון, שקיבלה מנדט לבחון הטבות הניתנות לנכים ואת הקצבאות שלהם".

בסופו של דבר, אפילו לביטן היה קשה להתחמק מהעובדה שמדובר היה בסיטואציה בה 82 חברי כנסת נאלצו להתאגד כדי לפתור תסבוכת שנבעה מאוזלת ידו של ראש הממשלה – שנראה שהחלטתו להוסיף ועדה נוספת (שמחון) ממניעים לא ברורים – היא שהגדישה את הסאה עבור ציבור הנכים.

80% בן אדם

מכל מקום, לא בטוח שזה סוף המאבק. מן הצד האחד אלכס פרידמן, יור עמותת "נכה הוא לא חצי בן אדם" שהוקמה לצרכי המאבק להגדלת הקצבאות – נכח במסיבת העיתונאים. הוא הביע תמיכה ביוזמה, ואמר כי "זה יום טוב לנכים הנכה כבר לא יהיה חצי בן אדם אלא 80% בן אדם, ואני מקווה שנמשיך לפעול עד שנעלה את הקצבה לשכר מינימום. אנו מברכים על קבלת מתווה זליכה, ומקווים שיקבלוהו במלואו, כולל הטבות סיוע ושכר דירה. מבחינתנו זו רק ההתחלה". גם אילן גילאון – מגיש הצעת החוק להשוואת קצבאות הנכים לשכר מינימום, והלוחם המיליטנטי ביותר בכנסת בתחום – תומך במהלך.

מן הצד השני, גם הנכים מפוצלים בגישה שלהם לפתרון שהוצג. הגוף הקורא לעצמו "מטה המאבק של ציבור הנכים" כבר הכריז אחרי מסיבת העיתונאים שהוא לא מסתפק ב-4,000 שקל, ולא יפסיק את המאבק עד שקצבאות הנכים יושוו לשכר מינימום – 5,200 שקל.

צילום: מוטי מילרוד

למנצח שיר מזמור

ספק אם דוד ביטן זכה אי פעם לסופרלטיבים כמו אלו שששוגרו כלפיו ביום חמישי. "מעבר לעניינים פוליטיים יש פה נושא סוציאלי סביבו אפשר להתאחד. אם דוד קובע, אין שום דבר שיכול לעצור אותו", אמר רוברט אילטוב מישראל ביתנו. "הנכים גרמו לאיחוד בין הסיעות. אם זה יצליח - שברנו את תקרת הזכוכית, הבטון, או ליתר דיוק תקרת הביטן", אמר ח"כ אורי מקלב מיהדות התורה.

"הייתי יו"ר קואליציה, ואני יכול לומר שהתפקיד של ביטן זה התפקיד הכי קשה בכנסת - אני יודע מה זה. לפגוש את הנכים במסדרונות זה הדבר הכי קשה בכנסת. זה ארוע מיוחד בו התכנסו כולם והחליטו לשנות את חיי הנכים בישראל. דוד ביטן עשה מהלך מורכב, אמיץ ומנהיגותי שייזכר זמן רב", אמר ח"כ יואל חסון מהמחנה הציוני.

"אנו צריכות לראות בזה לא רק צעד ראשון לטובת בעלי מוגבליות, אלא בכלל צעד ראשון של התאגדות סביב נושאים חברתיים. ותודה ליו"ר הקואליציה. אנו באמת נרגשות שאנו יכולות לעשות את הצעד הזה היום", אמרה ח"כ מירב מיכאלי. "זו סיטואציה בה הכנסת מתגייסת ואומרת 'עד כאן'. מעטות הצעות החוק שחותמים עליהן 82 ח"כים. אני מודה לגילאון, בוקר ואלהרר. ולדוד ביטן שהתגייס והביא איתו את כולנו. יש הרבה אנושיות בהחלטה הזו", אמרה שולי מועלם מהבית היהודי.

מהבחינה הפוליטית אם כך, באופן חד משמעי היה מנצח יחיד למהלך של יום חמישי. ייתכן שביטן עשה את הלא יאומן, ואכן הצליח לבצע את כל זאת – וגם להשאיר את ראש הממשלה שלו מרוצה. יתכן גם שזו היתה הכרזת העצמאות של יו"ר הקואליציה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker