הבטיחו לנכים 4 מיליארד שקל, אבל בינתיים המדינה מוכנה לתת רק מיליארד

הנכים, שהתנגדו להמלצות זליכה, יכולים רק להצטער על כך: ההצעות שגיבש הצוות בראשות פרופ' אבי שמחון נדיבות הרבה פחות ■ ההבטחה היא שהן ישתפרו בעתיד, לאחר שצוות מקצועי יחליט לגבי ההגדרה מיהו נכה - אבל האם זאת הבטחה שניתן לסמוך עליה?

מירב ארלוזורוב
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הפגנה בתל אביב במחאה על מסקנות הוועדה לבחינת קצבאות הנכות, שלשום
הפגנה בתל אביב במחאה על מסקנות הוועדה לבחינת קצבאות הנכות, שלשוםצילום: דודו בכר

המלצותיו של פרופ' ירון זליכה להעלאת קצבת הנכות הכללית ל–4,000 שקל בחודש ולהגדלת סך התקציב לסיוע לנכים ב–4 מיליארד שקל בשנה, פורסמו לפני כחודש ונדחו בבוז על ידי ארגוני הנכים. הנכים לא הסתפקו בהעלאת הקצבה ל–4,000 שקל, ודרשו העלאה לרמת שכר המינימום — שהיא כיום 5,000 שקל בחודש, ואמורה לעלות בדצמבר ל–5,300 שקל.

זליכה, לשעבר החשב הכללי במשרד האוצר, ניסה לדבר אל לבם של הנכים; להסביר להם שלא קופצים מקצבה של 2,300–2,800 שקל לקצבה של 5,000 שקל ויותר, ושמשמעות התביעה הזאת היא תוספת של 15 מיליארד שקל לסיוע לנכים — תוספת שתקציב המדינה לא יהיה מסוגל לעמוד בה. אך הנכים סירבו לקבל זאת.

בחלוף חודש, המלצות זליכה נדחו לא רק על ידי הנכים, אלא גם על ידי הממשלה. ההמלצות החלופיות, של הצוות בראשות יו"ר המועצה הלאומית לכלכלה, פרופ' אבי שמחון, מעניקות לנכים הרבה פחות מכפי שהציע זליכה. כמה פחות? זה כבר נתון למחלוקת.

אפשר להתחיל מכותרת ההצעה עצמה: זליכה דיבר על תוספת תקציב, שתיפרש על פני ארבע שנים, של 4 מיליארד שקל בשנה לסך הסיוע הניתן לנכים, שמגיע כבר עכשיו ל–25–30 מיליארד שקל בשנה — מחצית התוספת בקצבאות והיתרה בשירותים. בפעימה הראשונה אמורה היתה קצבת הנכות הכללית לעלות מסכום ממוצע של כ–2,800 שקל לכ–3,100 שקל, ובתוך ארבע שנים היא אמורה היתה להגיע ל–4,000 שקל.

בהצעה של שמחון כבר לא מדובר על כמה פעימות, אלא על פעימה בודדת, ולכן גם אין יותר תוספת של 4 מיליארד שקל. שמחון מקצה לנכים רק מיליארד שקל, ומבצע את כל ההקצאה בפעימה אחת; כלומר, קצבת הנכות הכללית תועלה מכ–2,800 שקל ל–3,200 שקל — קצת יותר מכפי שהציע זליכה לאותה פעימה —כבר בינואר 2018.

על פניו, הנכים ניזוקו קשות מהתגובה הצוננת שלהם להמלצות זליכה, מאחר שתוספת התקציב המוקצית להם צנחה מ–4 מיליארד שקל למיליארד שקל בלבד, וגובה הקצבה העתידי צנח מ–4,000 שקל ל–3,200 שקל בלבד. יתרה מכך, העלאת קצבת הנכים ל–3,200 שקל — תוספת ממוצעת של 400–500 שקל לקצבה החודשית — מוצעת כעת רק ל–100 אלף מתוך 250 אלף מקבלי קצבת הנכות, בעוד שזליכה הבטיח את תוספת הקצבה לכלל הנכים.

עדיפות לנכים הבודדים

אפשר להבין את אכזבת הנכים, אבל בצוות של שמחון מנסים להרגיע ולטעון שהתמונה קשה פחות מכפי שהיא מצטיירת במבט ראשון. לדבריהם, בפעימה הראשונה הנכים מקבלים יותר, וזאת הפעימה החשובה מאחר שהיא היחידה המובטחת. לדבריהם, כלל לא בטוח שמתווה זליכה, שהתבסס על פעימות עתידיות, היה מגיע לכדי מימוש, בעידן שבו התקציב כפוף לכללי הנומרטור, שאינם מאפשרים לבצע התחייבויות עתידיות מבלי לבצע קיצוץ מקביל.

בצוות שמחון מסבירים גם כי לא מצאו צורך להעלות את קצבת הנכות ל–4,000 שקל, ובוודאי שלא לכל הנכים, מאחר שהדבר כרוך בהוצאה תקציבית גבוהה ביותר שכלל לא בטוח שהיא הכרחית.

כבר היום, ההוצאה של מדינת ישראל על הסיוע לנכים, המגיעה לשיעור של כ–2.5% מהתוצר, נמצאת בשליש העליון של מדינות OECD. גם אם מנכים את חלקם של נכי צה"ל (אגף השיקום), ההוצאה בישראל מסתכמת בכ–2% מהתוצר, כמו ממוצע OECD. כלומר, להבדיל מתחומי רווחה אחרים, בתחום הנכות הנתונים לא מעידים על כך שישראל מקפחת את נכיה.

בנוסף, בצוות שמחון לא אהבו את ההמלצה הגורפת של זליכה להעלות את קצבת הנכות ל–4,000 שקל לכל 250 אלף מקבלי הקצבה, והעדיפו לתת יותר לנכים המקופחים יותר שסובלים מנכויות קשות. הנכים הקשים ביותר הם 30 אלף הנכים שחיים בהוסטלים או בדיור מוגן, והעלאת קצבת הנכות כלל לא היתה עוזרת להם. לפיכך, צוות שמחון ממליץ להגדיל את התקציבים המוקצים למוסדות לנכים, אך עדיין לא הוחלט בדיוק איך וכמה.

בנוסף, יש כ–100 אלף מקבלי קצבת נכות מינימלית של 2,300–2,800 שקל, שלא מקבלים תוספת קצבה בשל היותם נכים בודדים (בלי בני זוג וילדים). בצוות שמחון חשבו שצריך לעזור לנכים האלה לפני שמעניקים כסף לנכים בעלי המשפחה, שהקצבאות שלהם גבוהות יותר. העלאת קצבת הנכות, אפוא, תשולם רק לקבוצה זו, והקצבה החדשה בסך 3,200 שקל היא בדיוק הסכום שנדרש כדי להעלות אותם מעל לקו העוני. בנוסף לקצבה המוגדלת, נכה בודד יקבל מעתה סיוע מוגדל לתשלום שכר דירה של כ–1,000 שקל בחודש, והנחה בארנונה של כ–300 שקל בחודש — בסך הכל כ–4,500 שקל בחודש.

150 אלף הנכים האחרים לא יקבלו תוספת לקצבה שלהם, אבל ייהנו מתוספת תקציבים דרך סיוע מוגדל בשכר דירה, סיוע מוגדל להשתלבות בשוק העבודה, ומתן אפשרות להרוויח שכר גבוה יותר — 4,200 שקל — מבלי שקצבת הנכות תישלל.

הפגנת נכים בתל אביבצילום: דודו בכר

עוד לא התקבלו החלטות סופיות

אפשר להבחין בכך שהחבילה כולה אינה נדיבה במיוחד. יש שיאמרו כי מדובר בהצעה קמצנית, וכי מדינת ישראל עורכת את שיקולי סדר העדיפויות התקציבי שלה על חשבון האוכלוסייה החלשה והנזקקת ביותר. פרט לכך שהנתונים הסטטיסטיים מעידים על כך שישראל אינה מקפחת את נכיה, לצוות שמחון יש תשובה לטענת הקמצנות: "חכו, עוד לא סיימנו".

ההמלצה החשובה ביותר של שמחון, והמלצה זהה ניתנה גם על ידי זליכה, היא לבחון לעומק את מבחן הזכאות לנכות בישראל. המבחן הנוכחי הוא מבחן מיושן שנקבע לפני עשרות שנים, שמעניק עדיפות לא מוצדקת לנכות גופנית על פני נכות נפשית ורגשית. הוא גם אינו מתאים להלך הרוח בשוק העבודה המודרני, שבו היכולת הפיזית דווקא חשובה פחות מהיכולת המנטלית. הקשר בין נכות גופנית לבין היכולת להשתלב בשוק העבודה הוא קשר לא מובהק, והוא פוגע ביכולת של המדינה לזהות מי זקוק לעזרה יותר ומי פחות. ההמלצה של שמחון היא להקים ועדה מקצועית שתבחן ותעדכן את מבחני אי־כושר העבודה של הביטוח הלאומי.

העדכון של מבחנים אלה הוא ההתפתחות המקצועית שצוות שמחון ממתין לה, כדי לקבל החלטות סופיות בנוגע לסיוע של ישראל לנכיה. צוות שמחון מקווה שנצליח לשפר את כושר האבחון של הביטוח הלאומי, כך שניתן יהיה לדרג את אוכלוסיית הנכים טוב יותר בין נכים קשים — כלומר מי שלא מסוגלים להשתלב בשוק העבודה; ונכים קלים — כאלה שיש להם פוטנציאל של שילוב.

את הדירוג הזה ניתן יהיה לתרגם גם לקצבאות הנכות — למי מהנכים המדינה תעניק קצבה גדולה יותר, מאחר שברור כי הוא לא מסוגל לעבוד, ולכן הקצבה לא פוגעת במוטיבציה שלו להשתלב בשוק העבודה; ומי יקבל קצבה נמוכה יותר — כי המדינה מעוניינת לעודד אותו להתפרנס בכוחות עצמו ולא לחיות על חשבון קצבאות.

אם כן, ההבטחה של צוות שמחון היא שהפעימה הראשונה המוצעת על ידו עכשיו אינה הפעימה האחרונה, רק שלהבדיל מזליכה, שקבע כבר עתה את המתווה לפעימות הבאות — בצוות שמחון מעדיפים להמתין להמלצות המקצועיות בטרם ייקבעו הפעימות הבאות. לפי ההבטחה הזאת, הנכים יקבלו בסוף תוספת של 4 מיליארד שקל לתקציב הסיוע שלהם, אבל זאת רק לאחר שיהיה ניתן לקבוע מדיניות סיוע מושכלת בנוגע להם. האם מדובר בהבטחה אמיתית — או שמדובר במריחה של הנכים כדי להשתיק את המחאה שלהם? ימים יגידו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker