הממונה על ההגבלים העסקיים, מיכל הלפרין, הגיעה היום (ד') להסכמה עם רשת סופר-פארם, שתביא לשינוי יסודי בהתנהלותה של סופר-פארם בנוגע להתקשרות הרשת בהסדרי בלעדיות בקניונים ומרכזים מסחריים. מהלך זה יקל על כניסת מתחרים ויעודד את התחרות בין רשתות הפארם לבתי המרקחת.

הלפרין אמרה כי "לסופר פארם היו כ-160 הסדרי בלעדיות מסוגים שונים. חלקם היו רק לבתי מרקחת, חלקם כללו קוסמטיקה וחלקם התייחסו למוצרי פארם באופן כללי. היו הרבה מאוד הסדרי בלעדיות, שאסרו על כניסת תמרוקיות, פארמים ומוצרי טואלטיקה. מכל המגוון והמנעד, לקניונים ומרכזי מסחר. לכן, הצו המוסכם פותח פתח גם לכניסת רשתות כמו ניו פארם וגוד פארם לאותם מקומות".

שר הכלכלה והתעשייה, אלי כהן אמר, כי פתיחת הסדרי הבלעדיות של סופר פארם היא חלק ממהלכי משרד הכלכלה, להגביר את התחרות בענף הטואלטיקה להורדת יוקר המחייה.

על פי הצו המוסכם, תבטל סופר-פארם, תוך לכל היותר ששה חודשים, את הסדרי הבלעדיות ביותר מ-120 מסניפיה של הרשת, ובמרוצת ארבע השנים הקרובות בעוד כ-40 סניפים נוספים. הסדרי הבלעדיות עסקו רק בתחום תרופות מרשם, לא בשאר המוצרים של הרשת.

בנוסף, הסדרי הבלעדיות של סופר-פארם מכאן ואילך יוגבלו לתקופה של עד שלוש שנים מיום פתיחת הסניף, הן לגבי סניפים קיימים והן לגבי סניפים חדשים. לאור זאת, בתוך חצי שנה מיום מתן התוקף לצו המוסכם על ידי בית הדין להגבלים עסקיים, הרוב הגדול של סניפי הרשת לא ייהנה יותר מהסדרי בלעדיות.

במסגרת הצו המוסכם, הממונה הסכימה להחריג 18 סניפים מתוך יותר מ-200 הסניפים של סופר-פארם, כך שייהנו מבלעדיות של ארבע שנים רק בתחום תרופות מרשם. כלומר, מול בתי מרקחת. ההארכה לא תחול על טואלטיקה, קוסמטיקה ותרופות שניתן לרכוש ללא מרשם.

מסופר-פארם נמסר: "אנו מברכים על כך שרשות ההגבלים העסקיים הסדירה את הנושא בצורה הוגנת. אנו בטוחים ומצפים שעתה רשות ההגבלים תחיל כללים שווים על כל הסדרי בלעדיות בישראל, לרשתות בכל התחומים".

הרשות בחנה במהלך השנה האחרונה את הסדרי הבלעדיות של סופר-פארם בקניונים ומרכזים מסחריים. לפני כשנה התקבלה ברשות פניה של מכבי שירותי בריאות, שלפיה, מכוח הסדר בלעדיות במרכז מסחרי, מונעת סופר-פארם פתיחת בית מרקחת בצמוד למרפאת מכבי.

הרשות בחנה האם יש בהסדר הבלעדיות משום הפרה של חוק ההגבלים העסקיים, אך ערב השלמת בדיקתה, הושג ההסדר האמור בין סופר-פארם לבין הרשות. הצו המוסכם כפוף לשימוע ציבורי וכאמור, לאישור בית הדין להגבלים עסקיים.

הסדרי הבלעדיות בהם עוסק הצו הם הסדרי שכירות, שמונעים מבעליו של קניון או מרכז מסחרי להשכיר חנויות לעסק המתחרה בשוכר. כך דואג השוכר להגבלת התחרות  בסביבתו המסחרית.

ב-2005 קבעה הרשות שהסדר בלעדיות במקרקעין שבין בנק דיסקונט לבין קניון הראל במבשרת ציון מהווה הסדר כובל אסור. מאז התמעטו הסדרי הבלעדיות במקרקעין. עם זאת, סופר-פארם המשיכה להתקשר בהסדרי בלעדיות ארוכי טווח. לאורך השנים אף פנתה סופר-פארם לערכאות משפטיות, במטרה לאכוף תניות בלעדיות במקרקעין. על רקע זה מצאה רשות ההגבלים העסקיים לנכון להתערב בהסדרי הבלעדיות הללו ולהביא לסיומם.

מקופת חולים מכבי נמסר בתגובה כי "החלטת רשות ההגבלים תביא להפחתת מחירי תרופות ותכשירים. בחודשים האחרונים מנהלת סופרפארם מערכה משפטית שלמה, בניסיון למנוע ממכבי לפתוח בתי מרקחת וחדרי תרופות בקניונים ומרכזי סחר בסמוך לסניפי מכבי. כל הבקשות לצווי מניעה וסעדים זמניים שהוגשו כנגד מכבי נדחו על ידי בית המשפט, ועמדת מכבי התקבלה. מכבי רואה חשיבות רבה לנושא, ולכן פעלה בנחישות לעצירת הפגיעה בשירות לחבריה. החלטת הרשות להגבלים עסקיים משלימה את המהפכה, והיא תאפשר לחברי מכבי לרכוש תרופות ותכשירים במחירים טובים במכבי פארם גם בקניונים ומרכזי סחר".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker