הדיאטה המדומה של הממשלה - תעשייה ומקרו - TheMarker
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

הדיאטה המדומה של הממשלה

הממשלה כפתה על עצמה את דיאטת הנומרטור, ועומדת בה בהצלחה מזהירה: כבר שנה וחצי היא לא מקבלת החלטות תקציביות שאינן מתוכננות ■ הבעיה: באותה שעה הממשלה לא מצליחה לעמוד במטרה הבסיסית של הדיאטה - יעד ההוצאה הממשלתי נפרץ בחמש מתוך שש השנים האחרונות

2תגובות
ישיבת ממשלה. בזכות דיאטת הנומרטור השרים כבר לא נוגסים בעוגה מדי שבוע
אוהד צויגנברג

כלל ידוע הוא שדיאטות אינן נוטות להחזיק מעמד, וכל הקילוגרמים שנושלים בחודשים הראשונים של הדיאטה חוזרים בהמשך, בדרך כלל עם עודף. הסיבה לכישלון של הרוב המוחלט של הדיאטות היא שהן מבוססות על כוח רצון, וזה נוטה להישחק עם הזמן. כדי שדיאטה תצליח היא צריכה להוביל לשינוי באורח החיים, ובכך רק מעטים מצליחים לעמוד.

דווקא במקרה של ממשלת ישראל יש סימנים לתחילתה של דיאטה מוצלחת במיוחד, במובן של שינוי מהותי באורח החיים של הממשלה. היתה זו הנחישות והתעוזה של ראש הממשלה בנימין נתניהו, יחד עם שר האוצר משה כחלון, שכפו את הדיאטה החדשה על הממשלה לפני כשנה וחצי — שני הפוליטיקאים ראויים על כך להכרה יוצאת דופן — ובינתיים הדיאטה מחזיקה מעמד.

לדיאטה הזאת קוראים "שיטת הנומרטור", והחל מינואר 2016 היא מחייבת את הממשלה להביט קדימה על תוצאות בולמוסי הזלילה שלה ליד המקרר הפתוח מדי שבוע, ולחשב כמה קילוגרמים עודפים מביא עמו כל בולמוס כזה. שיטת הנומרטור מחייבת את הממשלה לבדוק את המשמעות של כל החלטה תקציבית שלה, ולחשב בכמה היא צפויה להגדיל את החריגה מתקציב המדינה לשלוש השנים הקרובות. במידה ומתגלית חריגה תקציבית צפויה, הממשלה נדרשת לבצע תיקון מיידי — להציע מהלך מקזז תקציבי.

כך, אפילו החטא הקטן של הדיאטה — להרשות לעצמנו לחגוג על עוגת קרם בסוף השבוע, תוך התחייבות שנשלם על כך ביום ראשון עם שלוש ארוחות של סלט וגבינה כחושה — אינו קיים בנומרטור. בכל מקרה שבו הממשלה רוצה לזלול ולהוציא כסף נוסף, היא חייבת במקביל לקבל החלטה על קיצוץ מקזז.

הדיאטה ריסנה את התיאבון הממשלתי

שנה וחצי של דיאטת הנומרטור מלמדים על שינוי דרמטי בניהול התקציבי של הממשלה. בולמוסי הזלילה השבועיים מדי יום ראשון בישיבת הממשלה — שבהם היו מתקבלות החלטות בעלות השלכות תקציביות רחבות — כמעט ונעלמו כליל. העובדה שלא ניתן יותר לקבל החלטה שיש לה השלכה תקציבית בשנים הבאות מבלי לסמן לה מקור תקציבי, ריסנה את התיאבון הממשלתי באופן דרמטי.

גרף: הגידול שנקבע בהוצאה הממשלתית לעומת התקציב המיועד

במקם 52 ימי סביאה, כמספר ישיבות הממשלה בשנה, הממשלה מאפשרת לעצמה לשחרר את החגורה רק פעם אחת בשנה, במסגרת דיוני תקציב המדינה. לאותו מועד מתכנסות כל ההצעות התקציביות, והן נדונות במשותף בלילה אחד. בדרך זו הממשלה מסוגלת לקבוע את סדר העדיפות התקציבי שלה — מה חשוב יותר ולכן ייכנס לתקציב, ומה חשוב פחות ולכן יצטרך להידחות. זאת, במקום שיטת השלוף הקודמת, שבה התקבלו החלטות במשך השנה מבלי שאיש התייחס להשלכות שלהן על התקציב ועל סדר העדיפות התקציבי.

כלומר, הנומרטור הוא דיאטה ששינתה את אורח החיים התקציבי של הממשלה — במקום לקחת כל שבוע ביס מהעוגה, ולהתפלא אחרי שנה שחגורת המותניים עבתה ב–10 סנטימטר, הממשלה דנה פעם אחת בשנה בהיקף המותניים הרצוי שלה ומקבלת החלטה על גודל הארוחה המותר. במקום ממשלה שנגררת אחרי החלטות קפריזיות ולא מתוכננות, הניהול התקציבי שלה נהפך למבוקר, ונתון לסדר עדיפות קפדני.

ואז הממשלה שברה את הדיאטה

עד כמה מרחיקת לכת ההשפעה על ניהול הממשלה ניתן היה ללמוד השבוע, כאשר משרד האוצר הגיש את תחזית הנומרטור החצי־שנתית שלו לשנות התקציב 2019 ו–2020. התברר כי בחצי השנה שחלפה מאז התחזית הקודמת, היקף המותניים של הממשלה הצטמצם. כלומר, היקף ההתאמות הנדרשות בתקציב 2019 ו–2020, קטן.

במהלך חצי השנה שחלפה מאז התחזית הקודמת לא התקבלה אף החלטת ממשלה שיצרה גירעון, כלומר — הגדילה את היקף המותניים החזוי ל–2019. כל השינויים בהוצאות הממשלה היו תוצאה של עדכונים כלכליים שונים (תחזיות מעודכנות להוצאות הביטוח הלאומי או לגידול הטבעי במערכת החינוך), שעליהם הממשלה אינה שולטת. החלטות שבשליטת הממשלה היו כולן, ללא יוצא מהכלל, בהתאם לתוואי הדיאטה (הנומרטור) שהיא קבעה לעצמה.

אין ספק, זהו במהפך בניהול תקציב המדינה, ובתיאבון של משרדי הממשלה לשלוף תוכניות חדשות. המשרדים למדו שתוכנית חדשה תעבור את רף הממשלה רק אם היא חשובה עד כדי כך שהממשלה תסכים לקצץ תוכנית אחרת כדי לאפשר אותה. התוצאה היא בחינה רצינית מאוד של תוכניות הממשלה, וכמובן מיעוט של תוכניות חדשות שאינן הכרחיות.

כל זה אינו נכון, מתברר, לגבי ליל הסביאה הגדול של אישור התקציב. דיאטת הנומרטור מתייחסת לחובה של הממשלה להתכנס למסגרת התקציב שהיא קבעה לעצמה, ואת זה הנומרטור עושה מצוין.

עם זאת, נקודת התורפה היא השאלה מהי מסגרת התקציב שהממשלה קובעת. יש מסגרת לתקציב והיא נקבעת על ידי כלל ההוצאה. אלא שהדיווח החצי שנתי של משרד האוצר השבוע חשף כי מדובר ביעד תאורטי בלבד. יעד ההוצאה נפרץ בחמישה תקציבים מתוך השישה שמתייחסים לשנים 2015–2020.

יתרה מכך, אפילו שנות התקציב שעדיין לא תוכננו, תקציבי 2019 ו–2020, כבר נפרצו מראש: הממשלה הכריזה כי בכוונתה להגדיל את תקציב 2019 (תקציב שעדיין אינו קיים) ב–4.7% תוצר, וזאת בשעה שיעד ההוצאה בתקציב אמור היה לאפשר גידול של 2.7% בלבד. היקף ההוצאה המתוכנן, אפילו של תקציב שעדיין לא קרה, הוא כמעט כפול מזה שקבע יעד ההוצאה.

במונחים כספיים, תקציב 2019 אמור היה לחרוג מתקציב 2018 ב–2 מיליארד שקל, ובחריגה הזאת אמור היה הנומרטור לטפל באמצעות הטלת הדיאטה המתאימה על הוצאות הממשלה. בפועל, הממשלה החליטה כבר השנה על חריגה של 8 מיליארד שקל מיעד ההוצאה ב–2019, כאשר 6 מיליארד מתוכם היא הכשירה מראש, וקבעה שזה בסדר להגדיל את היקף המותניים בשישה סנטימטר. שני סנטימטר נוספים, כלומר 2 מיליארד שקל מהחריגה, יקוזזו בידי הנומרטור.

לפעמים צריך להסתפק בדיאטה קלה יותר

הנתונים הללו מאירים את הדיאטה המזהירה של הממשלה באור מגוחך משהו: הממשלה מטילה על עצמה דיאטה אדוקה, אבל רק בהיקף של 2 מיליארד שקל מתוך חריגה של 8 מיליארד שקל. לגבי ה–6 מיליארד הנוספים, הממשלה החליטה שזה פשוט בסדר להשמין אותם. למה? ככה.

במשרד האוצר טוענים כי ההשמנה הפראית הזאת היא "מחלת ילדות" של דיאטת הנומרטור, תוצאה של שרידים של בלומוסי זלילה לא אחראיים שאפיינו את הממשלה בעבר. ההערכה היא שהריסון העצמי שמכתיב הנומרטור — שמונע את המשך בולומסי הזלילה — יפתור את הבעיה בעתיד, ויאפשר לממשלה להתכנס אל יעד ההוצאה שלה ביתר קלות.

לעומת זאת, בבנק ישראל חושבים שמדובר באשליה עצמית, וכי הבעיה הבסיסית היא עם יעד הוצאה שאפתני מדי שהממשלה פשוט אינה מסוגלת להתכנס אליו, ולכן פורצת אותו מדי שנה. לכן, בבנק ישראל מטיפים לממשלה להכיר במגבלות שלה עצמה, להבין שהיא אינה מסוגלת להתכנס לתוך ג'ינס במידה 38, ולכן עדיף להסתפק מלכתחילה במידה 40 — לקבוע יעד הוצאה יותר מרחיב, ולהסתפק בדיאטה קלה יותר.

כפי שזה נראה מהשקר העצמי הנמשך של הממשלה בשש השנים האחרונות, יש הרבה צדק בהמלצה של בנק ישראל. הבעיה היא שכדי לחשוף את השקר העצמי הזה הממשלה תצטרך לקבל החלטה על העלאת מסים, כדי לממן הוצאה יותר גדולה מבלי להגדיל את הגירעון. בהרכב הפוליטי הנוכחי, עם נתניהו כראש ממשלה וכחלון כשר אוצר, ספק רק אם החלטה כזו תתקבל.תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#