ועדת שמחון תמליץ: 4 מיליארד שקל לנכים - אך לא באמצעות הגדלת הקצבאות

על פי המלצות הוועדה קצבאות קיום ינתנו לנכים העניים בלבד, יתר הסכום יושקע בתמרוץ הנכים לצאת לעבוד ובסיוע בתנאים הנלווים לזכאים ■ ח"כ אילן גילאון: "ראש הממשלה ושר האוצר משקרים לציבור הנכים ומוכרים לו ועדות במקום פתרונות אמיתיים"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הפגנת הנכים בתל אביבצילום: עופר וקנין

הוועדה לבחינת העלאת קצבאות הנכים בראשות פרופ' אבי שמחון התכנסה היום (ג') כדי לדון במסקנות הביניים שלה. על פי ההסכמות המסתמנות, הוועדה צפויה להמליץ על הגדלת הוצאות הממשלה המופנות לרווחת אוכלוסיית הנכים ב-4 מיליארד שקל תוך חמש שנים – בהתאם להצהרות ששוחררו על ידי שר האוצר משה כחלון בחודשים האחרונים.

עם זאת, הדרך שבה הדבר ייעשה אינה תואמת את מסקנות דו"ח ועדת זליכה, שהמליץ להעלות את קצבאות הקיום של הנכים ב-50% באופן מדורג, מ–2,342 שקל בחודש (קצבה חודשית מקסימלית לנכה עם 75%–100% נכות) ל-4,000 שקל בחודש - בהשקעה של 3 מיליארד שקל.

ועדת שמחון צפויה להמליץ על העלאת קצבאות לשכבה הנמוכה של הנכים, שנמצאת מתחת לקו העוני, באופן מיידי. על פי המלצותיה החל מינואר 2018 תינתן תוספת של 500 שקל בחודש לכ-100 אלף נכים עניים  – שתעביר אותם אל מעל לקו העוני – המוגדר כמחצית מהשכר החציוני בישראל, ונמצא כיום ברמה של קצת פחות מ-3,200 שקל בחודש. ספק אם המהלך הזה בלבד ישפר את רווחתם של נכים אלה.

בנוסף, תמליץ ועדת שמחון לנקוט בסדרה של צעדים שיתמרצו את הנכים שאינם עובדים לצאת לעבוד. בראש ובראשונה היא תמליץ לשנות את המצב הנוכחי, שבו קצבת הנכות של נכה היוצא לעבוד – גם אם משכורתו נמוכה משכר מינימום – מקוזזת.

נכון להיום, הקיזוז של הקצבאות מתחיל כבר כאשר הנכה מרוויח 2,000 שקל בחודש. מטרת המלצות הוועדה היא להביא באופן הדרגתי לכך שנכה שמרוויח פחות מ-4,000 שקל בחודש לא יסבול מקיזוז הקצבאות כלל, ונכה המרוויח 5,000 שקל בחודש יספוג קיזוז של 200 שקל בלבד.

הוועדה צפויה להמליץ גם על הגדלת התמיכה בשכר הדירה של הנכים מ-770 שקל בחודש ל-1,000 שקל בחודש, והגדלת ההנחות הניתנות להם בחשבונות המים, החשמל והארנונה. בדרך זו, סך התמיכות שיקבלו הנכים על פי המלצות הוועדה יתקרב ל-5,000 שקל בחודש.

עוד תמליץ הוועדה על סדרה של תוכניות שמטרתן עידוד שילוב הנכים בעולם התעסוקה באמצעות תגמול מעסיקים – שיסבסד למעשה את עלות העסקת הנכים על ידיהם.

צעד נוסף שעליו תמליץ הוועדה הוא הקמת קרן מיוחדת על ידי משרד האוצר, שתסייע לנכים לקבל משכנתא. נכון להיום הנכים מוגבלים ביכולת לקבל משכנתא, לאור העובדה שהם מתקשים לרכוש ביטוח חיים – צעד חיוני לקבלת משכנתא. המלצת הוועדה היא שמשרד האוצר יקים קרן שתסבסד את מכירת ביטוח החיים לנכים.

המלצה נוספת של הוועדה מיועדת להקטנת הצפיפות בהוסטלים שבהם משוכנים כיום חלק מהנכים – בהשקעה של עשרות מיליוני שקלים. זאת באמצעות יצירת מנגנון שיספק מלווים המסייעים בחיי היום יום לנכים שיוצאים מההוסטלים למגורים עצמאיים.

הפגנת הנכים בתל אביב, היוםצילום: עופר וקנין

נושא ספציפי שעליו הוועדה עדיין צריכה להכריע הוא הפטור ממסים שממנו נהנים כיום גם נכים שמרוויחים משכורות גבוהות.

מההמלצות עולה כי ועדת שמחון מתמקדת באוכלוסיית הנכים העניים, שחלקה המכריע הוא נכים שנכותם היא תוצאה של פגיעה בנפש. שכבת נכים זו עשויה, לפי ההמלצות, לקבל העלאה בקצב מהיר יותר מאשר היתה מקבלת לפי המלצות דו"ח ועדת זליכה.

כמו כן, את עיקר הכסף מפנות המלצות ועדת שמחון לקצבאות הנלוות – קצבאות התפקוד של הנכים - ולא לקצבאות הקיום, שהן "כסף מזומן" שמקבל הנכה באופן ישיר. החיסרון בכך עשוי לנבוע מהעובדה שחלק מהנכים לא יתבעו את המגיע להם בגלל חוסר מודעות לזכויותיהם.

לעומת המלצות שמחון, המליצה הוועדה שבראשה עמד ירון זליכה להעלות את קצבאות הקיום של הנכים ב-50% באופן מדורג – מכ-2,800 שקל בחודש - המורכבים מקצבת נכות בסיסית ומה שמוגדר כ"קצבת נכות נוספת" (קח"ן) – ל-4,000 שקל בחודש – בהשקעה של 3 מיליארד שקל.

גם דו"ח זליכה המליץ על העלאת קצבאות התפקוד לציבור הנכים – אבל המליץ להפנות לצורך זה 1.5 מיליארד שקל בלבד.

קצבאות התפקוד הן קצבאות יעודיות המאפשרות לנכים שירותים שונים. בתחום זה דו"ח זליכה המליץ להעלות את הסיוע בשכר דירה, קצבת הניידות והתשלום עבור מטפלים. הסכום אותו ניתן להפנות לקצבאות אלה אינו בלתי מוגבל –משום שלצורכי ציבור הנכים בתחום זה יש תקרה. כך שספק אם  אם המלצות שמחון יסתכמו בסופו של דבר בתוספת של 4.5 מיליארד שקל לנכים, כפי שהמליץ זליכה.

דו"ח זליכה גם המליץ לצמצם את הפטורים ממס – מהלך שיכול להניב למשק מאות מיליוני שקלים בשנה. הוא גם המליץ להקצות כסף למומחים שיעדכנו את מבחני הזכאות לסיוע. זאת, במטרה לצמצם את המקרים שבהם המדינה משלמת מעט מדי כסף לנכים נזקקים, ובמקביל משלמת סכומים גבוהים יחסית למי שמידת נזקקותו נמוכה. 

עבור הנכים, שהפגינו אתמול בדרישה שקצבאותיהם יועלו לגובה שכר מינימום, לא מדובר בבשורות שיספקו אותם. עם זאת, כרגע לא ניתן לראות תסריט שבו דרישתם — שעלותה התקציבית היא יותר מ–6 מיליארד שקל בשנה — מתממשת.

מעבר לקושי למצוא מקורות תקציביים למהלך כזה, החשש של המתנגדים לו הוא שמצב בו הכרה באדם כנכה תבטיח לו שכר מינימום, יביא לזינוק במספר הנכים בישראל.

שר האוצר, משה כחלון, כבר הצהיר בעבר כי הוא מקצה 4 מיליארד שקל לטובת העלאת קצבאות הנכים. מבחינת משרד האוצר סכום המסגרת נקבע - ועתה משרד ראש הממשלה הוא שיחליט מה לעשות עם הכסף. ראש הממשלה נתניהו - שמינה את שמחון לעמוד בראש הוועדה לאחר שהוצג בפניו דו"ח זליכה מתוך תחושה שזה אינו מספק אותו - צפוי לגבות את מסקנותיו. יחד עם זאת, קשה לראות את כחלון עולה על בריקדות במקרה שבו ועדת שמחון תמליץ להקצות לנכים סכום נמוך יותר.

הפגנת הנכים, היום בתל אביבצילום: עופר וקנין

"זרקו אותנו לכיוון ראש הממשלה"

יו"ר ארגון "נכה, לא חצי בן אדם", אלכס פרידמן, אמר: "אני מאמין שההמלצה של שמחון לגבי התקציב שיש להפנות לנכים תהיה נמוכה הרבה יותר מ-4 מיליארד השקלים שעליהם דיבר כחלון. האפשרות להעניק יותר בשירותים נלווים לנכים היא פחות מכבדת מאשר העלאה בקצבה. נגיד שאתה כשכיר היית מקבל את השכר שלך בתלושים לחברת חשמל, אוכל וטלפון - זה היה מכבד אותך?

"הקצבה צריכה להיות בסכום המינימלי שמאפשר חיים בכבוד לאדם שכן מסוגל לעבוד. זה שכר מינימום. ואחר כך שכל נכה יוכל לנהל את חייו לפי צרכיו. הצרכים של נכים משתנים כל הזמן. יום אחד אני זקוק ליותר אוכל ויום אחר אני זקוק ליותר תרופות. יום אחד אני זקוק למטפל 24 שעות ביממה ויום אחר יש לי משפחה שמטפלת בי. הרעיון לתת את הסכום בעיקר בכסף לשירותים הופך אותי לאדם שכבול לקצבת השירותים הזו - שאולי ייתנו אותה ואולי לא.

"מעבר לכך, כשהממשלה מבטיחה שירותים הם לא תמיד מגיעים. כמו כן, יש הרבה חוסר ידע אצל אנשים, שהרבה פעמים לא מודעים לזכויות וההטבות שלהם הם זכאים. מה שקורה פה הוא מאוד עצוב. ומה שהכי עצוב זה שמבחינת שר האוצר - לא אכפת לו. הוא התחיל תהליך, הוא היה בכיוון הנכון, ועכשיו אני מרגיש שזרקו אותנו לכיוון ראש הממשלה".

"מרוב ועדות לא רואים את הקצבה"

ח"כ איציק שמולי (המחנה הציוני) אמר כי "המלצות שמחון הן לעג לרש ויריקה בפרצופם של הנכים שמפגינים כבר חודשים ארוכים על הזכות לחיות בכבוד. ראש הממשלה פשוט מקרקס את החלטת שר האוצר ובמקום דום שתיקה, אני קורא לכחלון להיאבק ואם צריך גם לזעזע את הממשלה".

ראש האופוזיציה ויו"ר המחנה הציוני ומפלגת העבודה, יצחק (בוז'י) הרצוג, בתגובה להפגנת הנכים: "מגבה את הנכים במאבקם המוצדק והנכון כנגד תפיסת הממשלה ומדיניותו הברורה של נתניהו, המנוגדת להיגיון של מדינת רווחה מתוקנת ולכל מי ששם לנגד עיניו את החיים עצמם קודם.

"בשנים האחרונות קצבת הנכות לא עודכנה, בעוד רמת החיים ויוקר המחייה עלו באופן דרמטי. שנים בהן לנתניהו שליטה כמעט מוחלטת בכלכלה הישראלית, בהן הוא פועל לסרס ולרסק את השרים החברתיים בממשלתו ופועל לשמר את הסטטוס קוו, בו החזק מורווח והחלש נמעך.

"כשמקימי המדינה חוקקו את חוק חינוך חובה חינם, הקימו את מערך הביטחון הסוציאלי ובנו מערכת בריאות מפוארת, הם לא קידשו את מסגרת התקציב שבשמה גוזר נתניהו עוני על הנכים בישראל, אלא עשו מה שטוב למדינה ולאזרחיה.

"כשר הרווחה והשירותים החברתיים לשעבר, שמלווה את ציבור הנכים במאבקיו השונים, אני יודע שמדינת ישראל יכולה והיא מחוייבת לעזור לאוכלוסיית הנכים בישראל ולעלות את קצבת הנכות לגובה שכר המינימום. מסגרת התקציב שנתניהו מקדש היא לא גזירת גורל, אלא מדיניות שאפשר לשנות ולהתאים לצרכים החברתיים, לצמצום אי השוויון ולמחיקת העוני בקרב אוכלוסיות חלשות. זה אפשרי, כלכלי, מוסרי ונכון".

ח"כ אילן גילאון (מרצ) אמר בהפגנת הנכים בת״א כי ״אנו כאן היום בשם כל מי שממשלת ישראל דופקת. ראש הממשלה ושר האוצר משקרים לציבור הנכים ומוכרים לו ועדות במקום פתרונות אמיתיים למצוקת העוני והאומללות שגוזרות הקצבה הקיימת על למעלה מרבע מיליון אנשים עם מוגבלות בישראל. מרוב ועדות לא רואים את הקצבה. עוד בטרם הגישה ועדת שמחון את מסקנותיה ברור לכל בר-דעת כי הן נועדו להסות את הזעקה האדירה שמשמיע ציבור הנכים כבר חמש-עשרה שנים שבהן לא עודכנה קצבתו ולו בשקל שחוק אחד. הביזיון הזה נגמר, ולכן נצא, נפגין, נתנגד ונתקומם בתל אביב, ירושלים, חיפה ובכל מקום עד שהקצבאות יעודכנו לגובה שכר המינימום לפחות״.

ח"כ נחמן שי (המחנה הציוני) טען כי "הנכים הם כלי משחק בוויכוחים פוליטיים- אישיים בין ראש הממשלה לבין שר האוצר. הכנסת החליטה להעלות את הקצבאות ולהשוואתן לשכר המינימום במשק, אמנם מאותו הרגע עשתה הממשלה אקרובטיקה ותרגילי קרקע שלא היו מביישים אף אלוף אולימפי, רק כדי להתחמק. עכשיו, גם לאחר שהאוצר הציע תוספת משמעותית, החליט ראש הממשלה לקצץ לה את הכנפיים וההצעה החדשה היא בבחינת לעג לרש. כך נוהגת ישראל ב-250 אלף נכים".

ח"כ עמיר פרץ התייחס גם הוא לנושא ואמר כי "ביבי ממשיך בתעלולים שלו. עליו להבין שנכה הוא לא חצי בן אדם. זה בלתי-נתפס שנתניהו מצפה שנכה יחיה מקצבה שהיא פחות מחצי שכר מינימום, שגם הוא נמוך מדי. הגיע הזמן להחליף את הממשלה בממשלה שתצמיד את כל קצבאות הביטוח הלאומי לשכר המינימום".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker