"הישראלי פראייר, הרווחים חזיריים": האם סכיני גילוח, משחת שיניים ודיאודורנט יוזלו?

משרד הכלכלה בראשות השר אלי כהן מקדם סדרת צעדים להורדת מחיריהם של מוצרי הטואלטיקה. בין היתר יוגבל כוחם של יבואנים בלעדיים, תונהג שקיפות מחירים וייבחנו הסדרי בלעדיות של רשתות בקניונים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
סניף סופר פארם

האם הממשלה יוצאת למאבק במחיריהם של מוצרי הטואלטיקה? "גורמים עסקיים מנצלים בלעדיות בייצוג מותגים בינלאומיים לטובת מחירים גבוהים, אנחנו נדאג לזהות את כשלי השוק ולשנותם. הצרכן הישראלי יפסיק להיות פראייר, לא אסכים שיגזרו עליו קופון"- כך אמר היום שר הכלכלה והתעשייה אלי כהן במסיבת עיתונאים מיוחדת.

כהן הוסיף: "הגעתי מהמגזר העסקי, אבל אני מאמין בסחר הוגן ולא ברווחים חזיריים. סל המוצרים הישראלי גבוה בכ-19% בהשוואה ל-OECD, וישראל יקרה ב-48% בממוצע בקטגורית מוצרים מוטי יבוא שאין בהם יצור מקומי".

על פי הממצאים קטגוריית משחת השיניים, ששווי צריכתה השנתית הוא 185 מיליון שקל וכ-90% מהמוצרים הנצרכים בה מיובאים, יקרה ב-33% לעומת המדינות שנסקרו. במותגים ספציפיים הפערים אף גבוהים יותר. כך לדוגמא, המותג קולגייט, המחזיק ב-58% משוק משחות השיניים בישראל, יקר ב-49% בייחס למדינות הנסקרות. במוצרים ספציפיים הפערים לעיתים גבוהים עוד יותר. ב-Colgate Max White למשל, נמצא פער של 91%, וב-Colgate Max fresh נמצא פער של 61%.

שר הכלכלה אלי כהןצילום: יצחק הררי / דוברות

בתחום הדיאודורנט לנשים, שבו נצרכים מוצרים בשווי שנתי של 65 מיליון שקל ושלמעלה מ-65% ממוצריו הנצרכים בישראל מיובאים, העלויות לצרכן גבוהות ב-42% לעומת המדינות שנסקרו. בקטגוריה זו נמצאו פערים במגוון מוצרים, לדוגמא: המותג ליידי ספיד סטיק יקר ב-52%, והמוצר הספציפי Lady Speed Stick Gel, יקר ב-78%. עוד נמצא כי דאודורנט DOVE יקר ב-50%, והמוצר הספציפי Dove Original spark יקר בכ-35%.    

בתחום הדיאודורנט לגברים, ששוויו השנתי כ-78 מיליון שקל, ושבו 88% מהמוצרים הנרכשים מיובאים, המחירים יקרים בממוצע ב-30%. דוגמאות בולטות בקטגוריה זו הם המותג ספיד סטיק, שמחירו גבוה ב-60% לעומת מחירו במדינות שנסקרו, כאשר במוצר הספציפי Speed Stick Power נמצא פער של 69% ובמוצר Speed Stick Rush  עומד הפער על 51%. המותג ג'ילט יקר ב-55%, ובמוצרים הספציפיים Gilletee Arctic Ice ו-Gilletee Cool Wave נמצאו פערים של 48% ו-18% בהתאמה. בולט לטובה בקטגוריה זו מותג דאודורנט Axe שהנו בעל נתח שוק משמעותי, ונמצא זול בכ-4% ביחס למדינות הנסקרות.

בתחום סכיני הגילוח מוצרי המותג ג'ילט יקרים ב-13% ביחס למדינות הנסקרות. דוגמאות בולטות נוספות הן סכיני גילוח פרוקטר אנד גמבל, היקרים בארץ ב-78%, משחת שיניים קולגייט פלמוליב שנמצאה יקרה ב-57.9%, סבון כלים נוזלי פרוקרטר אנד גמבל היקר ב-57.4%, וסכיני גילוח לנשים שיק יקרים ב-42.7%.

צילום: משרד הכלכלה

השוואת מחירים ברשתות הפארם

כהן אמר כי "ישנם גורמים עסקיים בשוק שפועלים ליצור יתרונות לגודל, שלא במטרה להיות תחרותיים כלפיי הצרכן, אלא בכוונה לגבות מחירים מופרזים. זאת, תוך ניצול האופי הייחודי של המשק הישראלי כ'כלכלת אי'. זאת בנוסף לחסמים רגולטורים להם אחראית הממשלה, שלא קודמו בצורה מספקת בעבר ושתורמים לריכוזיות בשוק".

לדבריו, משרד הכלכלה מוביל מספר צעדים לניטרול פערי המחירים. אלו כוללים חקיקה של תקנות שקיפות מחירים - שיחייבו להציג השוואה בינלאומית של המחירים ברשתות הקמעונות - לגבי מוצרים שנמצא כי פער המחירים בהם גבוה בהשוואה לחו"ל.

צילום: משרד הכלכלה

בהתאם, החל מחודש יולי הקרוב רשתות הפארם יחויבו בדיווח ובפרסום מחירים, והמשרד יפעל לתמוך באפליקציות ידידותיות להשוואת מחירים.

בנוסף יקדם המשרד חקיקה של תקנות תמרוקים, בין היתר של משרד הבריאות, שיישמו את המדיניות המוצהרת לטובת קידום של יבוא מקביל - לרבות מעבר להצהרת יבואן.

כהן אף הצהיר על כוונה להגביל את כוחם של היבואנים הגדולים באמצעות קידום חקיקה של הממונה על ההגבלים העסקיים, שתספק הוראות ליבואנים בלעדיים כדי לחזק תחרות באמצעות יבוא מקביל. רשות ההגבלים אף תבחן הסדרי בלעדיות של רשתות קמעונות בקניונים. בנוסף ייעשו צעדים לקידום צרכנות נבונה על ידי המועצה הישראלית לצרכנות.

צילום: משרד הכלכלה

ברשתות המזון והפארם בירכו על ההחלטה של המדינה להיאבק ביבואנים. "זה טוב שסופסוף מפנים אצבע מאשימה לכיוון היבואנים למרות שזה פחות סקסי. לאורך כל השנים התעסקו יותר ביצרנים מכיוון שהיבואנים הם עלומי שם עבור הצרכן הממוצע, שלא מכיר את שסטוביץ' או דיפלומט", אומר בכיר ברשת מזון גדולה.

ואולם, לטענתו, לא רק היבואנים מוכרים במחירים גבוהים: "הרבה מיוקר המחיה מגיע מהמדינה. רישומים במשרד הבריאות לוקחים יובלות, שחרור סחורה מהמכס יקר מאשר במדינות אחרות בעולם, המונופולים של הנמלים גורמים נזק ועוד דברים שמקשים מאוד על יבוא מקביל לארץ. אני מקווה שהפעם הדברים האלה באמת יטופלו".

על ההחלטה שרשתות המזון והפארם הגדולות יפרסמו שלטים עם המחירים לעומת חו"ל אמר: "זאת החלטה מצחיקה. אולי כשנלך לאכול בארומה גם יכתבו לנו כמה עולה ארומה ברשת סטארבקס? הרי זה לא שלצרכן בישראל יש אפשרות לקנות בוולמארט או אלדי".

צילום: משרד הכלכלה

"בחינה מחדש של הגדרת המונח מונופולין"

לדברי כהן, משרד הכלכלה מתכוון לפעול לבחינת ענפים נוספים מעבר לטואלטיקה במטרה להפחית את יוקר המחייה, וישתמש בכלים העומדים לרשותו, לרבות תקנות לעניין שקיפות מחירים שייבחנו באופן שוטף בין ישראל לחו"ל - במטרה לאתר פערי מחירים ולטפל בהם.

הממונה על ההגבלים, מיכל הלפרין, שותפה מלאה בתהליך. לדבריה, "אנחנו מתכוונים להוריד חסמים ביבוא ליבוא מקביל. לפני חודשיים יצאנו בשימוע לאלו שפעלו לחסימת יבוא מקביל. הכונה היא להטיל עיצומים של מיליוני שקלים מולם. אנחנו בוחנים אמצעים לקידום תחרות בטואלטיקה ובכלל. יש בחינה מחדש של הגדרת המונח מונופולין ואנחנו עובדים על תיקון חוק ההגבלים בנושא".

צילום: משרד הכלכלה

עוד אמרה הלפרין כי יוטלו הוראות על יבואנים רשמיים גם כשאינם מונופולים. ככל שינסו להגביל יבוא מקביל יוטלו עליהם הוראות – שמונעות לנקוט הגבלות, או שמחייבות לשתף יבואן מקביל ברשיונות שיש לו כדי להקל על יבוא מקביל. הרשות שוקדת על הצעת חוק בנושא.

מגלקסו סמיתליין נמסר: "החברה אינה קובעת את המחיר הסופי. המחיר נקבע על ידי הרשתות".

דיפלומט, שסטוביץ' ויוניליוור סירבו להגיב לכתבה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker