תעשיינים ובעלי עסקים: "קיצור סוף השבוע - הצעה נכונה שתגרום להעלאת התפוקה"

איגוד לשכות המסחר והתאחדות התעשיינים פועלים לקיצור סופי השבוע - בניגוד לעמדת הממשלה הפועלת להארכתם ■ במכתב לנתניהו דרש לין להחיל את ההטבות שיינתנו לתעשיה גם על מיגזר השרותים והמסחר ■ מההסתדרות נמסר כי היו"ר ניסנקורן מתנגד נחרצות להצעה

אורה קורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אורה קורן

איגוד לשכות המסחר תומך בעמדת התאחדות התעשיינים שקראה לממשלה לקצר את שעות מנוחת עובדי המשמרות בסופי שבוע מ-36 שעות כיום ל-25 שעות. בנוסף, דורש האיגוד כי הטבות שיינתנו לתעשיינים במסגרת התכנית לקידום התעשיה יחולו גם על מיגזרי המסחר והשרותים במשק. הצעות התאחדות התעשיינים לקידום התעשיה נחשפו היום (א') ב-TheMarker.

"כל תכנית כלכלית חייבת להיעשות בראייה כוללת רב-מגזרית, ולא רק בראייה המשקפת אינטרסים של ארגון אחד או של סקטור מוגדר אחד", כתב נשיא האיגוד, אוריאל לין לראש הממשלה, בנימין נתניהו ולשר האוצר, משה כחלון.

לגבי קיצור שעות המנוחה בסופי שבוע, כתב לין כי האיגוד סבור ש"קיצור מנוחה לעובד מ-36 שעות ל-24 שעות (ההתאחדות דיברה על 25 שעות, א''ק) היא הצעה נכונה אשר תגרום להעלאת התפוקה".

התאחדות התעשיינים הציעה לאפשר למפעלי מזון לעבוד שבעה ימים בשבוע כדי להגדיל תפוקה ופריון, מבלי לאבד את תעודת הכשרות. באיגוד לשכות המסחר תומכים בהצעה שתביא להעלאת התפוקה, ללא כל קשר לשאלות של כשרות.

תמיכה נוספת מקבלת התאחדות התעשיינים בסעיף הקורא לעבור מחישוב יומי של גמול שעות נוספות לחישוב שבועי או חודשי. לדברי לין, ביצוע המהלך יאפשר העלאה בתפוקה וגמישות בשעות עבודה החשובות לעובד.

מנגד, דוחה האיגוד את הצעת התאחדות התעשיינים להטלת מע''מ נמוך מ-10% על מוצרי מזון נבחרים כאמצעי להורדת יוקר המחיה. "אנו שוללים זאת לחלוטין", כתב לין. "אסור שתהיה ועדה שתתחיל להפחית את שיעור המס האחיד על פי חשיבות המוצרים. זהו מדרון חלקלק שיפגע קשה ביציבות מערכת המסים, ומכאן בהכנסות המדינה ובמדיניות תקציבית מאוזנת", הוסיף.

חוק עידוד השקעות הון תומך במאות מליוני שקלים בשנה מפעלים המתרחבים, או מוקמים, למורת רוחו של איגוד לשכות המסחר, שחבריו אינם מקבלים תמיכות. תמיכה כספית לחברות קטנות או בינוניות. התאחדות התעשיינים הציעה מימון מיוחד למפעלים קטנים ובינונים המעסיקים לפחות 20 עובדים. "אם הצעה זו תהיה ישימה, יש להקצות במידה שווה גם ליצרנים וגם ליבואנים על מנת שלא לפגוע בעקרון התחרות השווה בין הייצור המקומי ליבוא", כתב לין. לדבריו, יש לתמרץ גם יצואני שירותים, לא רק יצואני סחורות.

נראה כי נוסחת סוארי, הקובעת מחירי מוצרים בפיקוח, אינה נוחה גם לאיגוד לשכות המסחר, שהצטרף לבקשת התאחדות התעשיינים להקפיא את השינויים שנעשו בה באחרונה, המקטינים את רווחיות החברות.

התאחדות התעשיינים הציעה גם להכניס את רווחיות הקמעונאים לבדיקה ולהגביל אותם במקרים של רווחיות חריגה. האיגוד המייצג גם רשתות שיווק יצא נגד ההצעה. "הצעת התאחדות התעשיינים לעניין זה היא פסולה וגרועה", כתב לין. "זוהי התערבות נוספת בשוק המזון שכבר עבר לאחרונה חקיקה רבה. אם רוצים לקבוע מבחנים ובדיקות באשר לרווחי קמעונאים, יש לעשות בדיקות שוות גם באשר לרווחי יצרנים. ההצעה בעיקרה היא פסולה, שכן היא גוררת מעורבות יתרה של רשויות המדינה בשוק החופשי ומעלה מאוד את נטל הרגולציה, בניגוד למדיניות של הפחתת נטל זה", הוסיף.

התאחדות התעשיינים הציעה גם לפשט רישוי למפעלי מזון קטנים שאינם מסוכנים. עסקים. האיגוד ציין, כי "הצעה נכונה אך חייבת לחול במידה שווה גם על מפעלי מזון וגם על עסקים של מסחר ושירותים".

מההסתדרות נמסר בתגובה, כי יו''ר ההסתדרות, אבי ניסנקורן, מתנגד ליוזמה לקיצור חופשת סוף השבוע ולנושאים נוספים הכלולים בהצעות המעסיקים באופן נחרץ.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker