הג'וב החדש של יואל לביא

ראש עיריית רמלה לשעבר, יואל לביא, מונה ליו"ר החברה הממשלתית אשרא לביטוח סיכוני סחר חוץ ■ מקורבים לשר הכלכלה כהן אמרו כי הוא מכיר את לביא מתקופת כהונתו כראש עיריית רמלה וכי הוא מעריך אותו על תפקודו

אורה קורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
שר הכלכלה, אלי כהן
שר הכלכלה, אלי כהןצילום: עופר וקנין

שר הכלכלה והתעשייה, אלי כהן, מינה את יואל לביא, ליו''ר אשרא, החברה הממשלתית לביטוח סיכוני סחר חוץ.

לביא היה עד לאחרונה ראש עיריית רמלה, ועבר את מסננת נבחרת הדירקטורים של רשות החברות הממשלתיות. בסוף השבוע אישר דירקטוריון אשרא את המינוי. בשנים האחרונות פעלה אשרא ללא יו''ר לאחר פרישתו של בועז הירש מהתפקיד.

כהן ולביא התחילו את דרכם במפלגת הליכוד, אולם מאז דרכיהם התפצלו. לביא פרש מהליכוד לטובת מפלגת קדימה שהקים אריאל שרון, וכהן פרש מהליכוד לטובת מפלגת כולנו שהקים משה כחלון. מקורבים לכהן אמרו כי הוא מכיר את לביא מתקופת כהונתו כראש עיריית רמלה וכי הוא מעריך אותו על תפקודו.

לביא כיהן כראש עיריית רמלה מ–1993 עד שפרש בתחילת השנה. בתקופת כהונתו זכתה העיר בפרס חינוך ארצי פעמיים והיתה לעיר הראשונה בישראל שהנפיקה אג"ח מוניציפלי. עם זאת, ב-2008 פסל היועץ המשפטי לממשלה, מני מזוז, את מועמדותו של לביא למנהל מינהל מקרקעי ישראל בשל התבטאויות ביחס לתושבים ערבים ברמלה. כחלק מוויכוח על קריאת שמות רחובות בעיר בערבית, אמר לביא: "אם זה לא מוצא חן בעיניהם, שיילכו לגור בג'לג'וליה". לאחר מכן הוא התנצל על הדברים.

יואל לביא
יו"ר איגוד איילון לשעבר, יואל לביא. ננזף בחומרה על ידי המבקרצילום: ניר קידר

לביא, נשוי עם שלושה ילדים, השתחרר בדרגת אלוף משנה מצה"ל. הוא בוגר תואר שני במדעי החברה ומתמטיקה, ובעל תואר שני נוסף במינהל עסקים. הוא מילא שורה של תפקידים במגזר הציבורי בהם יו"ר איגוד ערים אילון עד אוקטובר 2016, שימש חבר בוועדה המחוזית לתכנון ובנייה, חבר דירקטוריון בממ"ן וחבר דירקטוריון חברת החשמל בשנים 1997–2000.

אשרא עוסקת בקידום היצוא הישראלי באמצעות מתן שירותי ביטוח אשראי והשקעות בעסקאות יצוא לטווח בינוני וארוך ליצואנים ישראלים. החברה מציעה ליצואנים הישראלים פתרונות ביטוח מגוונים, המאפשרים מזעור סיכונים וקבלת מימון לעסקאות לטווח בינוני וארוך (1–15 שנים). אשרא ביטחה עד היום מאות עסקאות בהיקף של למעלה מ–2 מיליארד דולר, בעיקר למדינות מתפתחות.

כהן אמר כי "אשרא היא זרוע חיונית לעמידה ביעד משרד הכלכלה לחצות את רף ה–100 מיליארד דולר ליצוא בשנה. אין לי ספק שהחברה תחת הובלתו של לביא כיו"ר החברה וניהולו של צחי מלאך כמנכ"ל, יסייעו לעמוד ביעד זה באמצעות מיצוי הערבות העומדת לרשות החברה על סך של 3.5 מיליארד דולר". כיום מנוצלים מסכום זה כ–2.2 מיליארד דולר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker