הבנקים ממשיכים להסיט את האשראי מהחברות הגדולות למשקי הבית ולעסקים הקטנים - תעשייה ומקרו - TheMarker
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן
דו"ח בנק ישראל

הבנקים ממשיכים להסיט את האשראי מהחברות הגדולות למשקי הבית ולעסקים הקטנים

וגם: כמה מרוויחים הבנקים על הלוואות לדיור, לחברות הגדולות ולעסקים קטנים?

תיק האשראי העסקי של הבנקים גדל במהלך 2016 ב-3% והסתכם ב-935 מיליארד שקל, כך עולה מהסקירה השנתית שפירסם היום הפיקוח על הבנקים. מן הסקירה עולה כי הבנקים המשיכו להסיט את מתן האשראי  מהעסקים הגדולים למשקי הבית ולעסקים הזעירים והקטנים. זאת בזמן שבמהלך 2016 גדלו תיקי האשראי של הבנקים הבינוניים דיסקונט, מזרחי טפחות והבינלאומי ב-2016 בעד 11% בעוד שבבנקים הגדולים הפועלים ולאומי שהיו עסוקים בפתרון בעיות ההון, קפא תיק האשראי הכולל.

השינוי בתמהיל בתיקי האשראי של הבנקים היה שילוב של מספר גורמים, בהם הצורך לעמוד בדרישות הון שהביא להקטנת חלקו של האשראי העסקי והגדלת חלקם של האשראי למשקי בית, משכנתאות ועסקים קטונים; מגבלות ודרישות של בנק ישראל לצמצם את הריכוזיות של הלווים בתיק האשראי; והתחרות בעיקר בתחום המגזר העסקי מצדם של מקורות מימון חוץ-בנקאיים- שוק ההון וגופים מוסדיים

הגורמים הללו הביאו לכך שבשנים האחרונות  גדל חלקו של אשראי למשקי הבית לכמחצית מתיק האשראי הבנקאי וחלקו של האשראי לעסקים הזעירים והקטנים הגיע ל-43% מתיק האשראי העסקי.

התפתחות האשראי
בנק ישראל

"המרווח מפעילות באשראי ביחס ליתרה הממוצעת של האשראי גבוה יותר במגזרי משקי הבית והעסקים הקטנים, אך במגזרים העסקיים התשואה של הבנקים ביחס לנכסים בשנים האחרונות גבוהה יותר מאשר במגזר משקי הבית. את הפערים בתשואה, מנקודת הראות של הבנקים, ניתן לייחס הן לסביבה המקרו-כלכלית והן להבדלים במאפייני הפעילות של המגזרים,בכלל זה העלות התפעולית  הגבוהה במגזר משקי הבית ומידת התחרותיות", מסבירים בבנק ישראל .

בכדי להמחיש טענה זו מציגים בבנק ישראל נתונים לגבי התפלגות התשואה הממוצעת לנכסים (הרווח הנקי ביחס ליתרה ממוצעת של הנכסים) בחמשת הבנקים הגדולים נכון לסוף 2016: במגזר הדיור: 0.3%, אשראי צרכני: 0.6%, העסקים הקטנים והזעירים: 1.1%, העסקים הבינוניים: 1.4% והעסקים הגדולים 1.8%.

בנוסף לכך בבנק ישראל מסבירים כי המרווח מפעילות אשראי - הנמדד כהכנסות הריבית מפעילות באשראי ביחס ליתרה ממוצעת של האשראי, היה נכון לסוף 2016 בחמשת הבנקים הגדולים: דיור - 0.86% לעומת 0.80% ב-2015, אשראי צרכני 4.24% לעומת 4.19% ב-2015, עסקים קטנים וזעירים 3.61% לעומת 3.46%, עסקים בינוניים 2.35% לעומת 2.44%, עסקים גדולים 1.96% לעומת 2.01%.

המרווח מפעילות האשראי
בנק ישראל

כמו כן מהנתונים של בנק ישראל עולה כי בחמשת הבנקים הגדולים חלקו של האשראי העסקי מתוך סך התיק האשראי ירד מ- 63% ב-2001 ל- 43% ב-2016, האשראי לדיור עלה מ-16% ל- 32%, האשראי הצרכני עלה מ-12% ל-16%- והאשראי ללווים בחו"ל נשאר סביב 9%.

בבנק ישראל מסבירים גם כי "השנה נמשך השיפור במדדים לאיכות תיק האשראי הבנקאי, המציגים איכות טובה בהשוואה לבנקים במרבית המדינות המפותחות בעולם. כמו כן הוסיפה לרדת ריכוזיות התיק לפי גודל הלווה. עם זאת גדל הסיכון בתיק האשראי הצרכני. חשיפתם של הבנקים לאשראי זה וכן לאשראי לדיור ולאשראי לענף הבינוי והנדל"ן והמתאמים בין סוגי אשראי אלו מוסיפים להיות הסיכון העיקרי בתיק האשראי של המערכת הבנקאית. בשנים האחרונות צימצמו הבנקים במידה משמעותית את חשיפתם לקבוצות לווים גדולות וממונפות".

מהנתונים של בנק ישראל עולה כי האשראי לענף הבינוי והנדל"ן הגיע  ב-2016 ל-29% מתיק האשראי העסקי והוא הסתכם  נכון לסוף 2016 ב-116 מיליארד שקל. האשראי לענף הבינוי, שהוא כמחצית  מהאשראי לענף הבינוי והנדל"ן, התרחב במהלך השנה הנסקרת בשיעור של 3%, על רקע צמיחתו של התוצר הענף. לעומתו התכווץ האשראי לענף הנדל"ן בשיעור של 2%, על רקע הישעונותו ההולכת וגוברת בשנים האחרונות על מקורות מימון חוץ-בנקאיים,בהם הנפקות אג"ח ומניות.

התפלגות האשראי
בנק ישראל


תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#