השנה הראשונה של סימנט: יבואנית המלט החדשה רוצה לנגוס במונופול של נשר

סימנט שבבעלות מספנות ישראל, הפועלת בתחום מאז 2016, תייבא השנה 750 אלף טונה מלט ■ שוק המלט בישראל נאמד ב–10 מיליון טונות בשנה ונשלט באופן היסטורי על ידי חברת נשר ■ מנכ"ל סימנט: "נגדיל את היקפי הפעילות והיבוא כדי לעמוד בביקושים"

אורה קורן
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
אוניית יבוא מלט ומכלי האחסון של סימנט בנמל מספנות ישראל. 12,200 טון מלט בכל אונייה
אוניית יבוא מלט ומכלי האחסון של סימנט בנמל מספנות ישראל. 12,200 טון מלט בכל אונייה

חברת סימנט שבבעלות מספנות ישראל (70%), שנכנסה לתחום יבוא המלט ב–2016, ייבאה בשנה הראשונה לפעילותה 350 אלף טונה מלט, וצפויה להגדיל את היבוא ב–2017 ל–750 אלף טונה.

שוק המלט בישראל נאמד ב–10 מיליון טונות בשנה, מתוכם כ–7.3 מיליון טונות בשטחי ישראל וכ–2.7 מיליון טונות בשטחי הרשות הפלסטינית.

שוק המלט בישראל נשלט באופן היסטורי על ידי חברת נשר, שהחזיקה בכ–90% ממנו עד 2016. בעקבות התערבות הממשלה ורשות ההגבלים העסקיים, מכרה נשר את מפעלה בהר טוב ב–2015 וחלקה בשוק ירד מעט, אך היא נותרה עדיין מונופול בשוק. סימנט מחזיקה בנתח של 8% משוק המלט בישראל. יבואן נוסף הפועל בשוק כמה שנים הוא לב ברון, המחזיק בכ–7% מהשוק. מקורות בשוק המלט אומרים כי סימנט מכוונת ללקוחות הביניים בשוק, שעד כה לא זכו להנחות מיוחדות. בעקבות כניסת סימנט מחיר המלט ירד בשנה החולפת מכ–400 שקל לכ–330 שקל לטונה מלט, כולל הובלה.

סימנט החלה לייבא ולייצר אשתקד סוגים שונים של מלט מתאגיד מלט מהגדולים בעולם, לה פארג'־הולסים הצרפתי, הפעיל בכ–90 מדינות. המלט המיובא לישראל מיוצר ביוון, שם הוסמכו מפעלים לייצר מלט העומד בתקן הישראלי המחמיר. לצורך כך הוקמו בנמל מספנות ישראל שישה מכלי אחסון בגובה של כ–45 מטר, בעלי קיבולת של יותר מ–20 אלף טונה. במסוף הוקם גם מפעל אריזה אוטומטי המאפשר אריזה של שקי מלט במשקל 25 ו–50 ק"ג ויכולת ערבוב דינמית המאפשרת לכל לקוח להזמין את המוצר המתאים לצרכיו. חברת סימנט גם מחזיקה בצי משאיות חדש לאספקת המלט ללקוחותיה.

לקראת תחרות בשוק המלט?
נתחי שוק המלט ברבעון הראשון של 2017

סימנט מייבאת מלט במשקל 12,200 טונה בכל אונייה, ופורקת את האוניות במהירות יחסית, בפחות מ–24 שעות. מדובר בקצב שהוא שיא כל הזמנים בישראל ומהגבוהים בעולם. האוניות נפרקות בנמל מספנות ישראל בחיפה בקצב של 500 טונות מלט בשעה, לעומת קצב פריקה סטנדרטי של אוניות מלט, כ–150 טונה בשעה. הפריקה נעשית באמצעות שני צינורות באורך של כ–150 מטר שדרכם מוזרם המלט מבטן האונייה במקביל, ובאמצעות מערכת מיוחדת וסגורה המורכבת על האנייה עצמה והמאפשרת לדחוס את המלט לצינורות בקצב גבוה במיוחד. המערכת עצמה נחשבת למערכת אוטומטית וירוקה, כאשר כל הליך הפריקה נעשה ללא מגע אדם ועם פחת אפסי.

מנכ"ל סימנט, אייל הכט, אומר כי "כדי לעמוד בביקושים הגדלים, החברה תגביר את השימוש באוניות מסוג זה במטרה להגדיל משמעותית את היקפי הפעילות והיבוא. הגדלת נתח השוק של החברה יאפשרו לה להמשיך ולהציע ללקוחות קטנים ובינוניים רמות מחיר שניתנו עד כה רק ללקוחות הגדולים במשק".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker