הישראלים קונים יותר ויותר באינטרנט - והסוחרים הישראלים נלחצים

הרכישות באינטרנט כבר תופסות 6% מסך המסחר הקמעונאי - ואיגוד לשכות המסחר פונה לכחלון בבקשה לביטול מע"מ ומכסים

חגי עמית
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מחסנים לוגיסטיים של אמזון
מחסנים לוגיסטיים של אמזוןצילום: בלומברג

"אני לא רוצה להתערב, אבל המוצר הזה שאתה מחזיק ביד במחיר של 40 שקל – הזמנו אותו דרך האינטרנט בשבוע שעבר בעלות של 6 שקלים ליחידה". את המשפט הזה, שנאמר לי על ידי לקוחה בתור לקופה בחנות צעצועים בשבוע שעבר – מכיר כל ישראלי שעשה קניות בשנים האחרונות. זה גם המשפט האחראי לכך ששוק המסחר המקוון צמח ב-25% בשלוש שנים אחרונות ומוערך היום ב-7 מיליארד שקל, 6% מסך המסחר הקמעונאי בארץ. ישראל מפגרת בנתונים אלו אחרי מדינות מפותחות אחרות בהן המסחר המקוון מהווה 10% מסך המסחר.

המגמה הזו צפויה להימשך בשנים הקרובות. שוק האופנה המקוון, לדוגמא, מהווה 12% מסך שוק האופנה בישראל ועד 2020 צפוי לגדול להיקף של 3.2 מיליארד שקל – 20% מסך שוק האופנה. מתוך השוק המקוון, 40% מהרכישות הן מחול – כלומר 2.8 מילארד שקל. במקרה של שוק האופנה המקוון - 60% מוחזק על ידי אתרים בינלאומיים גדולים. כל הנתונים האלו עולים מסקירה שהכינה חברת היעוץ TASC עבור איגוד לשכות המסחר.

מי שמרגיש את הנתונים האלו בכיס הם הצרכנים שרוכשים מוצרים מוזלים – והסוחרים והיבואנים ה"רגילים", שמישהו הזיז את הגבינה שלהם - ונאלצו לראות בשנים האחרונות את השוק שעומד בפניהם מתכווץ.

מצוקת סוחרים אלו היא הסיבה לכך שאיגוד לשכות המסחר הגיש אתמול לשר האוצר משה כחלון ושר הכלכלה אלי כהן את מה שהוא מגדיר "תוכנית רב שנתית ליצירת בסיס תחרותי שוויוני ברכישת מוצרים בדרך מקוונת מחו"ל (יבוא אישי) מול המסחר הקמעונאי המקובל בארץ".

האיגוד מבקש מכחלון וכהן מציעים לבטל את אי השוויון המיסויי תוך 3 שנים באמצעות הורדת מיסי קנייה ומכסים באופן מדורג בשוק האופנה, הקוסמטיקה, הטואלטיקה, תוספי התזונה, הצעצועים, התחפושות לפורים, כלי הבית, חלקי החילוף לרכב ומוצרי האלקטרוניקה הקטנים. במקביל הוא מבקש מתן פטור ממע"מ למכירות מקוונות באתרי סחר ישראלים.

"לאפשר לכל קמעונאי שמקים אתר מקוון להחזיק סניף וירטואלי - פטור ממע"מ"

נכון להיום יש פטור ממיסי יבוא כולל מע"מ לרכישות של מוצרים מחו"ל דרך האינטרנט בשווי של עד 75 דולר ופטור ממיסי יבוא לא כולל מע"מ למוצרים ששוויים 500-75 דולר. מאחורי הפטור ממע"מ למוצרים שנקנו בפחות מ-75 דולר עומדת ההשלמה של רשות המיסים עם כך שעלות האכיפה של מע"מ על מוצרים קטנים אלו דרך פתיחת כל חבילה שמגיעה תהיה גדולה מהתועלת הכספית שבצידה. זאת לאור העובדה שבעוד שבמקרה של סוחרים רגילים המע"מ נגבה מהיבואן, ביבוא האישי הוא נגבה מהלקוח. מאחורי הפטור למוצרים ששווים עד 500 דולר עומדת ועדת טרכטנברג, שאחרי מחאת 2011 ביקשה לעודד את הצרכנים לבצע קניות באינטרנט כדי להילחם ביוקר המחיה.

הזעקה של הסוחרים הישראלים מעידה מבחינות רבות שהטקטיקה הזו מצליחה. עם זאת, לא בטוח שכל הצעותיהם הן בנות יישום. הרעיון לפיו גם בקניות מקוונות מאתרים ישראלים ינתן פטור ממע"מ יביא במהרה לכך שהצרכן הישראלי יכנס לחנויות המקומיות עם טאבלט, יבחר את המוצר וכשהוא כבר עומד לפני הקופאי ישלם עליו במהירות דרך האינטרנט כדי לחסוך את המס.

באיגוד לשכות המסחר מזהירים מפני יבוא מסחרי שנעשה במסווה של יבוא אישי: אתרי סחר מקוון בחו"ל מציעים כיום אפשרות למי שמזמין מהם סחורה להפריד משלוחים כדי להסתיר את העובדה שמדובר ביבוא מסחרי ולעמוד בתנאי הפטור. הם מזהירים מכך שהמוצרים שנכנסים בדרך זו לא עומדים בדרישות החוק ולא עוברים בדיקות של מכון התקנים. "אנחנו רוצים לאפשר לכל קמעונאי שמקים אתר מקוון להחזיק סניף וירטואלי - בו הרכישה תהיה פטורה ממע"מ. זה יקטין להם את עלויות התקורה ויאפשר להם להתחרות ולהוזיל את המוצרים", אמר דן כרמלי, משנה למנכ"ל איגוד לשכות המסחר. "המטרה של ההקלות ביבוא אישי היתה להוזיל את יוקר המחיה – אבל שוכחים שלקמעונאי הישראלי יש בעיה. הוא משלם מעמ ומיסי יבוא ולא יכול להרוויח כסף. ההצעה תאפשר לו תחרות על בסיס שווה מבחינה מיסויית", אומר כרמלי.

יתכן שהבקשה של היבואנים לביטול חלק מהמכסים המוצבים בפניהם מוצדקת. עם זאת, גם אחרי הורדתם יישאר היבוא האישי זול יותר במקרים רבים – פשוט בגלל הורדת עמלות התיווך ועלויות התקורה שהיבואן מעמיס על הקונה המגיע לחנות. במקביל, לאור העובדה שנתח הקניות באינטרנט הולך וגדל – המגמה בעולם כיום היא דווקא הפוכה – של מציאת דרכים על ידי שלטונות המס במדינות שונות למסות גם את סוג הקניות הזה ולא להעניק פטור גם לדרך היבוא הישנה.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker