האוצר בוחן סל הטבות למפעלים של עד 20 עובדים

ההטבות, כדוגמת מענקי השקעות, הקלות מס ליצואנים, הלוואות בתנאים נוחים וסיוע ממכון היצוא, ניתנות כיום בהתאם לתנאי סף המותאמים בעיקר למפעלים גדולים

אורה קורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שי באב"ד
אורה קורן

משרד האוצר בוחן בקשות של התאחדות המלאכה והתעשייה לשינוי רגולטורי שיאפשר לראשונה למפעלים קטנים ליהנות מסל ההטבות הממשלתיות לתעשייה. מדובר בהטבות כדוגמת מענקי השקעות, הקלות מס ליצואנים, הלוואות בתנאים נוחים וסיוע ממכון היצוא.
תנאי הסף לקבלת ההטבות מותאמים כיום בעיקר למפעלים גדולים, המיוצגים על ידי התאחדות התעשיינים, אך לא לעסקים שבהם עד 20 עובדים החברים בהתאחדות המלאכה והתעשייה. מקורות בהתאחדות המלאכה והתעשייה אמרו השבוע כי אגף התקציבים באוצר מראה נכונות להסיר חסמים, שוקל להוריד את  תנאי הסף ליצואנים, ולפתוח בפניהם את קרן ההלוואות לטווח ארוך של 12–15 שנים.

מקורות המקורבים לדיונים אמרו כי ועדת באב"ד דנה בהגדרות של עסקים קטנים, בינוניים וגדולים. בדיון התברר כי רק בתיקון לחוק חובת המכרזים, שעבר ב-2016, הוגדרו בראשונה עסקים קטנים ככאלה המעסיקים עד 20 עובדים. נציגי התאחדות המלאכה והתעשייה הציעו להגדיר עסקים "זעירים" ככאלה המעסיקים עד חמישה עובדים ו"קטנים" ככאלה המעסיקים 6–20 עובדים - זאת במטרה לייעד כלי סיוע ייחודיים לכל סוג עסק. בדיון עלה גם רעיון להשוות את נגישות ההון לחברות קטנות לזו של חברות גדולות יותר, ולהתאים את הסיוע הממשלתי הניתן לחברות קטנות לזה שמקובל במדינות מפותחות אחרות.

האפליה בחוקים ובתקנות נבעה מכך שלרוב החקיקה הממשלתית תואמה עם התאחדות התעשיינים, שדאגה לחבריה. באחרונה העבירה התאחדות המלאכה והתעשייה לאגף התקציבים במשרד האוצר שורה של תמיכות והטבות הנשללות מחבריה בגלל תנאי סף, כמו מחזור שנתי של 25 מיליון שקל לקבלת הלוואה מהקרן להלוואות מדינה, שמנהלת הסוכנות לעסקים קטנים.

700 מפעלים קטנים נסגרו בחמש שנים

נשיא התאחדות המלאכה והתעשייה, יוסי אלקובי, אמר כי "ניכר שבאוצר ובמשרד הכלכלה יש שינוי בחודשים האחרונים. עם זאת, נדרשת פעולה מהירה ודחופה, שכן כל חודש שעובר מביא להצטמצמות נוספת, ובחמש השנים האחרונות נרשם קיטון של יותר מ-700 מפעלים ושל יותר מ-3,000 עובדים".

ממכון היצוא נמסר בתגובה: "מועצת המנהלים של המכון דנה מזה כחודשיים בשינוי תעריפי החברות במגמה לסייע למגוון חברות רב יותר להיכנס למעגל החברות המקבלות שירותים במכון ולסייע להן לייצא. המסקנות יפורסמו בעוד כחודש כשהמגמה המסתמנת היא לאפשר לארגונים הגדולים במשק כמו לשכות המסחר, התאחדות בעלי התעשייה והמלאכה, התאחדות התעשיינים והתעשייה הקיבוצית, לשלם סכום גלובלי אחיד עבור כל חבריהם למכון".

ממשרד הכלכלה נמסר בתגובה: "הקרן בערבות המדינה מטפלת באופן גורף בכל העסקים הקטנים והבינוניים כמעט בכל המסלולים, למעט מסלול הלוואות ארוכות טווח לתעשייה. הסוכנות אכן מסכימה כי לא נכון לייצר תנאי סף של מחזור בתוכנית ההלוואות לטווח ארוך, ואף פנינו לאגף החשב הכללי בבקשה לשנות את תנאי המסלול. הרשות להשקעות במשרד הכלכלה מסייעת לקשת רחבה של מפעלים העומדים בתנאי חוק עידוד השקעות הון". 

נחום איצקוביץ, מנהל רשות ההשקעות במשרד הכלכלה והתעשייה, אמר כי "חברות תעשייה זעירות מקבלות יחס, תשומת לב ותקצוב על פי כללים שוויוניים. גם השקעות קטנות מקודמות בברכה ובעדיפות תקציבית אם הן עומדות בגדר כללי החוק והנוהל".
ממשרד האוצר נמסר בתגובה: "אנחנו מקיימים ישיבות דחופות בכל שבוע ובוחנים את הדברים. עד כה הוועדה ערכה סקירה של השוק ובחנה את היתרונות וההזדמנויות הקיימות בשוק. בהמשך נבחן הקלות ברגולציה הנדרשות לשגשוג לעסקים קטנים ובינוניים".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker