לקראת רפורמת המזון הבריא: חברות המזון נפגשו עם חברי כנסת

החקיקה צפויה להיכנס לתוקף החל מ-2018, ובמסגרתה יסומנו מוצרי מזון כבריאים או מזיקים לבריאות; חברות המזון חוששות מנזק לתדמיתן ■ שרגא ברוש, נשיא התאחדות התעשיינים: "תעשיית המזון היא נכס אסטרטגי של המשק הישראלי"

נשיא התאחדות התעשיינים, שרגא ברוש
נשיא התאחדות התעשיינים, שרגא ברושצילום: עופר וקנין

חברות המזון נערכות למאבק על האינטרסים שלהן מול חקיקת הרפורמה במזון שמוביל משרד הבריאות. מדובר ברפורמה שתסמן כל מוצר מזון אם הוא בריא או מזיק לבריאות, מה שעלול להשפיע על פגיעה בהכנסות החברות ובתדמיתן. על רקע זה נערכה היום (א') פגישה בין 13 חברי כנסת ובכירים בתעשיית המזון בישראל.

הרפורמה מצריכה חקיקה שאמורה להיכנס לתוקף בהדרגה, החל מ-2018. מאבקים קודמים שנערכו מול משרד הבריאות הובילו לריכוך ההמלצות, אך לא לביטולן. חברות שעלולות להינזק מכך הן יצרניות חטיפים מלוחים, משקאות ממותקים, ממתקים ומוצרים אחרים עתירי שומן, מלח וסוכר.

על רקע זה ציינה היום התאחדות התעשיינים בסוף הפגישה כי נציגי התעשייה והכנסת הסכימו ביניהם כי "את רפורמת הבריאות וסימון המוצרים יש לנהל באופן אחראי, מאוזן ומדורג, בשיתוף פעולה עם תעשיית המזון".

נשיא התאחדות התעשיינים, שרגא ברוש, אמר בפגישה כי הוא רואה "חשיבות עליונה ביצירת דיאלוג בין חברי הכנסת לראשי התעשייה, ומתוך כוונה לקדם תהליכים של שקיפות, הורדת יוקר המחייה והמשך ייצור מזון בריא ואיכותי לטובת ציבור הצרכנים, תוך כדי שמירה על התעשייה הישראלית. יש לזכור כי תעשיית המזון היא נכס אסטרטגי של כל משק, ושל המשק הישראלי בפרט. על כן, לאור מדיניות עידוד היבוא של הממשלה, יש חשיבות גדולה להוזלת עלויות היצור. הוזלה זו תתמוך במדיניות הממשלה, תיצור תחרותיות ותסייע להורדת יוקר המחייה.

"אנחנו שותפים מלאים של משרד הבריאות, בשאיפה וברצון לפתח מוצרים בריאים יותר. על מנת להגיע לכך נדרשות השקעות מהותיות במחקר ופיתוח, בייחוד בקרב מפעלים קטנים ובינוניים, אשר יבטיחו את הטעמים אליהם הורגלו הצרכנים ואת השיפור בבריאות הציבור".

יו"ר איגוד המזון בהתאחדות התעשיינים ובעלי ויסוצקי, שלום זידלר, אמר כי "תעשיית המזון  ממוקדת במחויבות לספק לצרכן הישראלי, את המוצרים הטובים ביותר - באיכות גבוהה, בטעם שהוא אוהב ובמחיר הוגן. זאת תוך תחרות במוצרי יבוא במרבית קטגוריות המזון. אנו מאמינים כי שיתוף פעולה אמיתי בין הרגולטור לבין תעשיית המזון, יוביל להמשך שיפור באיכות המוצרים, בהרכבם ועלותם לצרכן".

יו"ר ועדת הבריאות, ח"כ אלי אללוף, אמר בדיון כי "תעשיית מזון חזקה היא אינטרס לאומי ואחד ממקורות החוסן הלאומי. חשוב לשים לב כי בצד השיח החשוב על זכויות העובד, לא נפגע בתעשייה המספקת אלפי מקומות עבודה לתושבי ישראל".

בדיון עלו גם הצורך בחינוך טכנולוגי ומערך הכשרה מקצועית, המתאים לצרכי תעשיית המזון בארץ, בשל מחסור מתמיד בכוח אדם טכנולוגי מקצועי; נטל רגולציה כבד, בעיקר על התעשייה קטנה והבינונית; הצורך בעידוד השקעות בתעשייה כבסיס ליכולת התחרותית של התעשיינים להתמודד מול יבוא "פרוע"; צורך בתמיכה ביצואנים, במיוחד לאור משבר היורו והדולר והצורך בהסכמי סחר הדדיים, לא רק בהורדת מכסים בישראל.

במפגש השתתפו חברי הכנסת איילת נחמיאס ורבין, איתן ברושי, אלי אללוף, יוליה מלינובסקי, יפעת שאשא-ביטון, מיכל בירן, מירב בן ארי, נורית קורן, עודד פורר, ד"ר עליזה לביא, עפר שלח, רחל עזריה ושרן השכל.

על פי נתוני התאחדות התעשיינים, בישראל פועלים כ- 1,762 מפעלי מזון. כ-82% הם מפעלים קטנים ובינוניים המעסיקים 100-20 עובדים. כלל תעשיית המזון בישראל מעסיקה כ-65 אף עובדים ישירים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker