אלי כהן: יבואנים בלעדיים בענף הטואלטיקה גוזרים קופון גדול על חשבון הצרכנים

משרד הכלכלה ערך בדיקה השוואתית של מחירי מוצרי יבוא בתחום הטואלטיקה - ומצא כי קיימים פערים גבוהים בין המחירים באירופה ובישראל ■ היבואנים שסטוביץ, דיפלומט ויוניליוור התבקשו למסור התייחסות לממצאים - וזו תהווה בסיס לשימוע

אורה קורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אלי כהן
אלי כהןצילום: עופר וקנין

משרד הכלכלה והתעשייה ערך בדיקה השוואתית של מחירי מוצרי יבוא בתחום הטואלטיקה. מהממצאים עלה כי קיימים פערים גבוהים בין מחירי מוצרים אלה באירופה ובישראל. הבדיקה התבצעה על בסיס נתוני נילסן ל-2016 ב-12 מדינות ובישראל, כאשר לטובת ההשוואה בוצעו התאמות הכוללות נטרול מע''מ ורמת תוצר לנפש.

ל-TheMarker נודע כי נוכח פערי המחירים הזמין משרד הכלכלה את היבואנים שסטוביץ, דיפלומט ויוניליוור להתייחס לממצאים. התייחסות זו תהווה בסיס לשימוע, שעל פיו ייקבעו הצעדים הבאים של המשרד מול אותם יבואנים.

שר הכלכלה, אלי כהן, אמר בתגובה לממצאים כי "יבואנים מנצלים בלעדיות בייצוג מותגים בינלאומיים לטובת מחירים גבוהים. אנחנו נדאג לזהות את כשלי השוק ולשנות אותם. הצרכן הישראלי יפסיק להיות פראייר, לא אסכים שיגזרו עליו קופון".

לפני כשנה פירסם משרד האוצר ממצאי מחקר, לפיהם נרשם גידול חד ברווחיות יצרני ויבואני מוצרי הטואלטיקה. הרווחיות המצרפית לפני מס של ארבע החברות המובילות במשק בתחום, זינקה בשנים 2014-2012 מכ-175 מיליון שקל לכ-295 מיליון שקל, ומשיעור ממוצע של כ-8.5% לכ-14%.

מדובר ברווחיות הגבוהה ביותר של חברות אלה - הכוללות את סנו, יונילוור, דיפלומט ושסטוביץ - ב-20 השנים האחרונות, וברווחיות גבוהה ביותר יחסית לענף. ארבע החברות מחזיקות בכ-25% מהשוק, ועשר החברות הגדולות מחזיקות בכ-65% ממנו. ענף הטואלטיקה מייצר הכנסות של כמעט 9 מיליארד שקל בשנה במחירים סיטונאים (המחיר בו יצרן או יבואן מוכר את המוצרים לקמעונאי).

נתונים חלקיים לשנת 2014 מצביעים על רמת שיא ברווחיות החברות הגדולות בענף. קיימות עדויות שיש בהן כדי לחזק טענות שהועלו על דחיקת יבואנים מקבילים. כמו כן, בולט הפער בין השכר הנמוך של העובדים בענף, שרשם קיפאון בעשור האחרון, לרווחי החברות שגדלו בשיעור ריאלי של 175%.

מיוניליוור נמסר בתגובה, כי "אנו בוחנים את הנתונים שקיבלנו ממשרד הכלכלה".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker