אשרא: יצואנים צריכים להיערך לאפשרות שצרפת תצא מהאיחוד האירופי - תעשייה ומקרו - TheMarker

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

אשרא: יצואנים צריכים להיערך לאפשרות שצרפת תצא מהאיחוד האירופי

צחי מלאך, מנכ"ל אשרא: "השווקים צפויים להיות תנודתיים מאוד בשבועיים הקרובים. במידה ולה פן תזכה, צפוי פיחות ביורו שיפגע ביצואנים שלא גידרו אותו"

תגובות
צחי מלאך
עופר וקנין

החברה הממשלתית לביטוח סיכוני סחר חוץ, אשרא הצטרפה היום לנסיונות זיהוי התרחישים שיובילו הבחירות בצרפת. בחברה הקשורה למשרד האוצר מעריכים, כי אם מרין לה פן תיבחר, יגדלו הסיכויים שצרפת תחבור לבריטניה ותצא מהאיחוד האירופי. עד אז צפויים לפחות שבועיים של חוסר בשווקים הפיננסים.

"למרות אנחת הרווחה בשווקים בעקבות עלייתם של מקרון ולה פן לסיבוב השני של הבחירות לנשיאות צרפת, אנו צפויים לראות בשבועיים הקרובים הרבה עצבנות וחוסר שקט בשווקים", אמר צחי מלאך, מנכ''ל אשרא. "כשככל שהסקרים יהיו צמודים יותר ותעלה ההסתברות לניצחון של לה פן - חוסר הוודאות יגדל ונראה את השווקים מגיבים בהתאם בירידות. בטווח הקצר צפויה עלייה קלה בשווקים וביורו בעקבות תוצאות הבחירות אמש", הוסיף.

לדברי מלאך, "במידה שלה פן תיבחר, ישנה סבירות גבוהה מאוד שצרפת תצא מהאיחוד האירופי ואנו צפויים לראות גידול משמעותי בתנודתיות של המטבעות השונים, כאשר, ככל הנראה, היורו צפוי לחוות פיחות משמעותי. שיקשה עוד יותר על היצואנים הישראלים לאירופה, במידה שלא גידרו את חשיפתם המטבעית. אירופה היא יעד הייצוא המוביל של ישראל, כך שתרחיש זה צפוי לפגוע בייצוא הישראלי".

נמרוד עציוני, מנהל הסיכונים הראשי באשרא, העריך כי "מלבד הפיחות הצפוי במטבע, יציאה של צרפת מהאיחוד האירופי, במידה שתתממש, תגרום להתייקרות  האשראי ולפגיעה בגישה של חברות צרפתיות לשוקי ההון הבינלאומיים. כמו כן, יציאה מהאיחוד תוביל לירידה בהשקעות של תאגידים באירופה, עקב עליה בחוסר הוודאות". עציוני המליץ ליצואנים להיערך לתוצאות הבחירות, להגדיל את הנזילות ולבצע תרחישי קיצון שונים לגבי צבר ההזמנות העתידי.

רמזי גבאי, יו"ר מכון היצוא התיחס לבחירות בצרפת והשפעתן על היצוא ואמר, כי "התגובה של השווקים מהבוקר (שני) והתחזקות היורו מעידות, שהשווקים לא מצפים לתוצאות קיצוניות, תוצאות שתמיד נכון להיערך אליהן, אך להערכתינו הסיכוי שיקרו נמוך מאוד. עם זאת, כל מועמד במדינה מובילה באיחוד שהמשנה שלו היא יציאה מהאיחוד האירופי ופגיעה בהסדרי הסחר הגלובלים הקיימים, אםי יבחר, עלול להשפיע על היצוא כתוצאה מתגובה קשה של השווקים הפיננסים ובהמשך גם בשווקים הריאליים".

 

מהמחלקה הכלכלית במכון היצוא בראשות שאולי כצנלסון נמסר, כי היקף הסחר בין ישראל לצרפת ב-2016 עמד על 2.9 מיליארד דולר - ירידה של כ-5% ביחס ל-2015. יצוא הסחורות ירד ב-17% לכ-1.2 מיליארד דולר. הירידה מוסברת מיצוא חד פעמי של כלי טייס לצרפת ב-2015. בניטרול עסקה זו ירד היצוא ב-1% בלבד. היבוא עלה ב-5% ל-1.7 מיליארד דולר.

עיקר היצוא מוצרי מתכת מתקדמים, כימיקלים ותוצרת חקלאית. עיקר היבוא כולל מכונות וציוד מכני, ציוד חשמלי, כלי רכב וכימיקלים.

אשרא, החברה הישראלית לביטוח סיכוני סחר חוץ, היא חברה ממשלתית העוסקת בקידום הייצוא הישראלי באמצעות מתן שירותי ביטוח אשראי והשקעות בעסקאות יצוא לטווח בינוני וארוך ליצואנים ישראלים. החברה מציעה  ליצואנים הישראלים פתרונות ביטוח מגוונים, המאפשרים מזעור סיכונים וקבלת מימון לעסקאות לטווח בינוני וארוך (1-15 שנים). החברה מספקת כיסוי כנגד שני סוגי סיכונים: סיכונים פוליטיים הקשורים לשלטון במדינת היעד (כגון מלחמה, הלאמה) וסיכונים מסחריים, הקשורים לחברה שמולה מתבצעת העסקה (כגון פשיטת רגל). החברה ביטחה עד היום מאות עסקאות בהיקף של למעלה מ-2 מיליארד דולר, בעיקר למדינות מתפתחות.

 

 תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם