כחלון רוצה להעלות את קצבאות הנכים ב-4 מיליארד שקל - אבל לא בטוח שיש לו מאיפה

עודפי המיסוי שניתן לבנות עליהם הסתכמו בכ-400 מיליון שקל ברבעון הראשון. לפי ערוץ 2, תוספת התקציב לקצבאות תיפרס על-פני 5-4 שנים. קצבת הנכות שלה זכאים הנכים כיום היא 2,342 שקל בחודש או למטה מכך

חגי עמית
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הפגנת נכים מול משרד האוצר בירושליםצילום: אוליבייה פיטוסי
חגי עמית

בשורה רשמית מצד המדינה על העלאה משמעותית בקצבאות הנכות ערב החג היתה יכולה להיות מתנת חג חיובית עבור כ-230 אלף ישראלים הנסמכים עליה - עם קופון פוליטי נאה למבשר עליה.

המלצות הוועדה להגדלת קצבאות הנכים בראשות ירון זליכה כבר היו סגורות לפני חג הפסח. הסכום שעליו דובר בהן, העלאה של 4 מיליארד שקלים בקצבאות, כ-50%, הוא גם הכיוון ששר האוצר משה כחלון היה שמח לבשר עליו. 

שר האוצר, משה כחלוןצילום: עופר וקנין

עם זאת גם אם באוצר כבר מודעים לסכומים, אישור רשמי של ההמלצות עוד לא בוצע, ומסיבות העיתונאים נדחו ללאחר החג.

במקביל, דו"ח הכנסות המדינה ממסים לחודש מארס, שהיה אמור להתפרסם ביום חמישי, מתעכב גם הוא עד לאחר החג. הדו"ח צפוי להציג תמונה שלפיה עודף ההכנסות ממסים שאינן חד פעמיות - דוגמת ההכנסות ממכירת כתר פלסטיק או ההכנסות העתידיות מעסקת מובילאיי - מסתכם בכ-400 מיליון שקל ברבעון הראשון. לאור העובדה שעתיד שני מנועי הצמיחה בהכנסות במדינה -  מכירות רכב ושוק הנדל"ן אינו ודאי, ההחלטה לגבי הסכום שבו יועלו הקצבאות תצטרך להתחשב בכך שבסופו של דבר הכסף יצטרך להגיע ממקור תקציבי אחר או מהגדלת הגירעון.

העורכת הכלכלית של חדשות 2, קרן מרציאנו, דיווחה אמש (א') כי כחלון החליט להגדיל את קצבאות הנכות ב-4 מיליארד שקל, וכי תוספת התקציב לקצבאות תיפרס על-פני 5-4 שנים.

על תוכניתו של שר האוצר פורסם בשבוע שעבר ב-TheMarker. קצבת הנכות שלה זכאים הנכים כיום – כ-5% מאזרחי ישראל - היא 2,342 שקל בחודש או למטה מכך ומותירה את רובם הרחק מתחת לקו העוני.

לדברי מקורבים למשרד האוצר, הצוות לבחינת קצבאות הנכות, בראשות זליכה, ממליץ להעלות את קצבאות הנכות בסכום שעלותו למדינה תגיע כאמור ל-4 מיליארד שקל בשנה. המלצות אלו נתקלו בהתנגדות של גורמים באגף התקציבים החוששים מהמשמעות של תוספת קבועה שכזו לתקציב המדינה.

חשש משמעותי מהמהלך של העלאת הקצבאות נובע מהגורם הלא ידוע, והוא מספר האזרחים שיצטרפו למעגל מקבלי הקצבאות מרגע ששווין יעלה. נכון להיום קצבת הנכות משולמת רק לנכים שהכנסתם נמוכה מ-45%-60% מהשכר הממוצע במשק.

מצב זה מביא לכך שגם לנכים המרוויחים שכר נמוך במעט מהממוצע, לא משתלם להצטרף למעגל מקבלי הקצבאות. העלאת הקצבה עלולה לשנות זאת - ואותם מקורבים חוששים מכך שתוך מספר שנים, החשבון שמוגש למדינה על העלאת הקצבאות יגיע ל-5-6 מיליארד שקל בשנה.

גורמים בצוות של זליכה דיברו באחרונה על רצונם להעניק תוספת משמעותית לקצבה הניתנת למגזר זה, אבל סירבו לפרט מהי המשמעות של תוספת משמעותית שכזו. שר האוצר עצמו הבטיח כי הנכים יקבלו העלאה בקצבאותיהם. ניתן להניח כי האקלים הפוליטי ואווירת הבחירות המתקרבת דוחקים בכחלון להותיר חותם משמעותי בכל הנוגע לאג'נדה שלו לתמיכה בשכבות החלשות מהר ככל האפשר – ואין כמו סיוע לנכים כדי לעשות זאת.

נכון להיום קצבת הנכות בישראל לנכים שרמת אי כושר ההשתכרות שלהם היא 75%-100%, היא כאמור 2,342 שקל בחודש. 80% מתוך 230 אלף מקבלי קצבאות נכות בישראל – מקבלים קצבה ברמה הזו. ה-20% הנותרים שאחוזי הנכות שלהם פחותים, מקבלים קצבה בגובה של 1,405-1,733 שקלים בחודש.

זליכה טען בראיון לתקשורת כי העלאת קצבת הנכות לרמה של שכר מינימום תעלה למשק 15 מיליארד שקל. להערכת ח"כ אילן גילאון לעומת זאת, העלות הנוספת של המהלך למדינה היא 7-7.5 מיליארד שקל. ההערכה הזו נובעת גם מנתוני הביטוח הלאומי. אי לכך תוספת של 4 מיליארד שקל תהווה שיפור משמעותי – אבל לא תביא את הנכים לשכר מינימום.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker