יש מי שמרוויח מחקירת השחיתות בתעשייה האווירית

כל נסיגה בכוחו של שר הרווחה חיים כץ משחררת לחץ אצל בנימין נתניהו - ובצמרת הליכוד כולה שבפריימריז הקרובים יחששו פחות מהצבעות מתוזמרות של עובדי החברה ■ בנוסף, חקירת הפרשה מאפילה במידה רבה על החקירות נגד ראש הממשלה עצמו

אורה קורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עובדי התעשייה האווירית מצביעים בפריימריז צילום: עופר וקנין
אורה קורן

חקירת התעשייה האווירית (תע"א) במשטרה היא אירוע חריג. לא רק כי נחשפים בה חשדות לשחיתות ופוליטזציה אסורה - אלה היו באוויר במשך שנים - אלא בשל עצם קיומה. עד כה נמנעו שומרי הסף מלטפל במלוא חומרת הדין באירועים בחברה, שהאיש החזק בה עד מאי 2015 היה יו"ר ועד העובדים, חיים כץ, כיום שר הרווחה, ששמו הלך לפניו כמי שביכולתו להשפיע על תוצאות הפריימריז בליכוד.

אז מה השתנה? מקורבים לחקירה מעריכים כי במערכת הפוליטית יש מי שסבור, שהגיע הזמן להחלשת כוחו הפוליטי של שר הרווחה. עם זאת, על כץ כבר אמרו שהוא כמו חתול בעל תשע נשמות, כך שיש להמתין ולראות מה יעלה בגורל הפריימריז הקרובים בליכוד.

נעזוב לרגע את החשדות לשוחד ומכרזים תפורים ונתמקד בפוליטיזציה. שנים על גבי שנים פורסם כי ועד עובדי תע"א מקפיד לפקוד אלפים מ-16 אלף עובדי החברה לליכוד, כדי שביום הפריימריז יצביעו לפי רשימות שהם מקבלים מראש. חברי הוועד הפוקדים כונו בחברה "החיילים של כץ".

צמרת הליכוד חששה מכוחו ומרשימותיו. לכן איש לא נגע בכץ כל אותן שנים, אף שהיו עדויות, חלקן מצולמות, על עובדי החברה היוצאים באוטובוסים להצבעה על חשבון שעות העבודה ובניגוד לחוק החברות הממשלתיות, ועל עובדים שניפנפו ברשימות מסומנות להצבעה. גם רשות החברות הממשלתיות כתבה דו"ח על כך, אך איש לא טרח לחקור את כץ, ואיש לא חסם אותו.

בליכוד מספרים כי כשחבר כנסת בכיר, כיום שר, הגיע לנקודת ההצבעה שמוקמה ליד מפעל החברה ביהוד ושאל למה הוא לא ברשימה, אמרו לו ללכת לדבר עם "בעל הבית, יו"ר ועד העובדים".

יציאתו של כץ מתע''א עם מינויו לשר עירערה במעט את אחיזתו בה. הוא השכיל להשאיר מאחוריו את בנו יאיר (שנעצר ושוחרר למעצר בית) ובכירי ועד נוספים, ומקורבים לוועד סיפרו כי הם מקדמים את ענייניו. זה כנראה לא מקרה שלמשטרה הגיעה תלונה מפורטת שנבדקת, שלפיה עם ריח הבחירות הכלליות - על רקע חקירות ראש הממשלה - חודשו השנה מאמצי ההתפקדות לליכוד במפעלי תע''א.

אלי כהןצילום: אילן אסייג

פעילי הליכוד עדיין חוששים מכוחו של כץ

מה שלא עשתה לכץ התרחקותו הפיזית מתע''א עושה לו כעת חקירת המשטרה. היא אמנם נועדה רשמית לעקור משורש את הפוליטיזציה בחברה, אך היא גם מתחילה לזעזע את מוקד כוחו של כץ. אמנם, מוקדם להספיד אותו, אך כבר עתה ברור שהפעילות הפוליטית האינטנסיבית בתע"א תיחלש במידה רבה בעקבות החקירה, מה שיקטין את הלחץ והחשש מכץ בצמרת הליכוד.

מי שמרוויח מהפרשה במערכת הפוליטית הוא ראש הממשלה, בנימין נתניהו. חקירת הפרשה מאפילה במידה רבה על החקירות שלו, שנעות לשולי התודעה הציבורית. בנוסף, כל נסיגה בכוחו של כץ משחררת את נתניהו מהצורך להתחשב בו. כך גם לגבי עמיתיו של כץ בצמרת הליכוד. במאזן הכוחות הפוליטי, כל חולשה של בכיר אחד פירושה התחזקות של אחר. עם זאת, מקורבים לליכוד טוענים, כי בקרב הפעילים קיים עדיין "פחד מוות" מכוחו של כץ, לכן איש אינו מדבר על הפרשה, גם לא בפורומים של המפלגה ברשת.

דוגמה לכוחו של כץ בתע"א ניתן היה לראות במכתב שפורסם ב-TheMarker על קידום מקורבו, חבר הוועד אלי כהן, לדרגה הבכירה ביותר בשירות המדינה. באפריל 2015, לפני שמונה לשר, שיגר כץ מכתב לכהן על קידומו לדרגה הגבוהה. מכתב הקידום נמסר לכהן לאחר שהתבררו התוצאות הטובות מבחינת כץ בפריימריז בליכוד, שנערכו בדצמבר 2014 בהשתתפות עובדי תע"א, תחת פיקוחם של חברי ועד. בעקבות הישגיו בפריימריז מונה כץ לשר. כץ סירב השבוע לענות לשאלה מה היתה התרומה של כהן לחברה, שהביאה לקידומו.

מה שלא פחות מעניין הוא שמי שהודיע לכהן על הקידום היה כץ, ולא מנהלו הישיר, כמקובל במשק ובתע"א. העתקים של הודעת הקידום נשלחו על ידי כץ למקורבו, רמי גראור ממחלקת משאבי אנוש בבדק מטוסים שבה מועסק כהן, ולממלא מקום סמנכ''ל משאבי אנוש בתע"א, יהודה בכר. הדבר מעיד שוב על חלקו החריג של כץ בניהול החברה, כשההנהלה מפגינה חולשה מולו, ולא פעם גם יושבי הראש של החברה.

מזכיר ארגון העובדים בתעשייה האווירית, יאיר כץצילום: עופר וקנין

ההנהלה כבולה מול הוועד

ואולם, באחרונה החלה הנהלת תע''א לשנות גישה ביחסה לוועד הכוחני של עובדי החברה. בחסות חקירת המשטרה החליטה ההנהלה לפעול להשעיית עובדי החברה החשודים בפלילים, בהם ראשי ועד העובדים. תהליכי השימוע החלו, ובסופם יוחלט על המשך דרכם בחברה של אותם נחקרים.

עם זאת, גם אם ההנהלה תחליט להשעות מתפקידיהם בחברה את כל חברי הוועד הנחקרים, הם יוכלו להמשיך לכהן בתפקידיהם בוועד - כי רק הסתדרות העובדים יכולה להשעות אותם מהוועד. במלים אחרות, אותם חברי ועד שעל פי החשד הפעילו שיטות סחיטה ואיומים על עובדים בחברה כדי שיתפקדו לליכוד, ושלגביהם קבע בית המשפט כי יורחקו מהחברה לתקופה מוגבלת - יוכלו להמשיך להסתובב בחברה בתום מועד הרחקתם ממנה. לכן, אם מישהו חשב שהחקירה תוביל לניקוי אורוות מהיר בתע"א, כולל בוועד העובדים, כנראה היה אופטימי מדי.

בהסתדרות טוענים שעד שלא יוגשו כתבי אישום, אין מה למהר לערוף ראשים. אפשר להניח גם שערב הבחירות לראשות ההסתדרות, יו"ר ההסתדרות אבי ניסנקורן, המתמודד על המשך כהונתו, לא רוצה להסתבך עם ועד עובדים חזק, המקורב לאחד האנשים הפוליטים החזקים בישראל.

מעניין יהיה לראות, עד לאן תגיע חקירת המשטרה. האם תיעצר בוועד ובש"ג, או שתטפס למעלה, לאותם יושבי ראש, חברי דירקטוריון ומנכ"לים שעל פי הערכות ברשות החברות הממשלתיות ידעו על ההתנהלות המושחתת והלא חוקית, ובחרו לאפשר אותה.

על המשטרה לזמן לחקירה את כל המעורבים בסוגיות הנחקרות, כולל שומרי הסף בחברה שאיפשרו לדברים הפסולים להתרחש.

ואולם, תע"א נמצאת במצב בעייתי גם מבחינת ניהולה. החברה מתפקדת ללא יו"ר זה כחצי שנה, לאחר פרישתו של רפי מאור, ואם גם המנכ"ל, יוסי וייס, יתחיל לעסוק בהיערכותו לחקירה, לא ברור מי ינווט את אוניית הענק הזאת.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker