נתניהו וכחלון: מגבשים מתווה להפחתת מסים

הערכות: העודף בגביית המסים ועסקת הענק שבה רוכשת אינטל את מובילאיי הישראלית בכ-15.3 מיליארד דולר - הם שהביאו להחלטה של ראש הממשלה ושר האוצר

מוטי בסוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
נתניהו וכחלון
נתניהו וכחלוןצילום: אמיל סלמן

ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר האוצר משה כחלון הודיעו היום (ב') כי הממשלה תוריד מסים בקרוב.

נתניהו וכחלון שוחחו ביניהם וסיכמו כי "בעקבות ההישגים הכלכליים של מדינת ישראל בשנה האחרונה, ורצונם בהמשך עידוד פעילות המשק לטובת אזרחי ישראל, יגבשו מתווה משותף להפחתת מסים".

ההערכות הן כי עודפי גביית המס ב-2016 ומתחילת 2017, ועסקת הענק שנחשפה הבוקר ב-TheMarker ובה רוכשת אינטל את מובילאיי הישראלית בכ-15.3 מיליארד דולר - הם שהובילו להחלטה להפחית את המסים. העסקה צפויה להוסיף להכנסות המדינה ממסים סכום גבוה במיוחד - של 4.5 מיליארד שקל.

רה"מ ושר האוצר סיכמו על הורדת שלושה סוגי מסים, מס הכנסה, מס חברות ומע"מ. האופן שבו תתבצע ההורדה ומועדיה ייקבעו ע"י מנכ"ל משרד רה"מ, אלי גרונר, ומנכ"ל האוצר, שי באב"ד. עם זאת ברור כי המטרה היא לפרסם את תכנית ההפחתות תוך מספר שבועות.

הורדת המסים תתבצע לאחר שבקופת המדינה נוצרו עודפים גדולים, ושר האוצר, הבטיח לאחרונה מספר פעמים כי הם יועברו לציבור. הנגידה, קרנית פלוג, מתנגדת להפחתת המסים, ודורשת כי עודפי המסים יועבר להגדלת התקציבים החברתיים (חינוך, בריאות, רווחה ותשתיות). בעבר סבר בנק ישראל כי עודפי מסים צריכים להקטין את חובות המדינה.

הורדת מס ההכנסה תיעשה, לפי תוכנית נתניהו-כחלון, בעיקר לבעלי השכר הבינוני במשק (בעלי השכר הנמוך לא משלמים מס הכנסה). הפעם האחרונה בה הורד מס ההכנסה היתה רק לאחרונה, ב-1 לינואר 2017. ההפחתה תיעשה ע"י שינוי מדרגות המס. לא ברור כמה כסף מייעדים רה"מ ושר האוצר להורדת מס ההכנסה.

המע"מ יורד מ-17% ל-16.5% או ל-16%. כל הורדה של מע"מ ב-1%, שווה פחות הכנסות לקופת המדינה בהיקף של 4.8 מיליארד שקל. המע"מ הורד ל17% ב-1 לאוקטובר 2015. הפעם האחרונה בה היה במשק מע"מ של 16.5% היתה מה-1 ליולי 2009 עד ל-1 לינואר 2010. הפעם האחרונה בה היה במשק מע"מ של 16% היא מה-1 לינואר 2012 ועד ל-1 לספטמבר 2012.

מס החברות יורד ל-22%. מס החברות ירד מ-25% ל-24% ב-1 לינואר 2017 ואמור לרדת ל-23% ב-1 לינואר 2018 כדי לעודד את התעשיות בארץ וכדי לעודד חברות זרות לעבוד בארץ. התוכנית של כחלון ונתניהו היא להוריד את המע"מ, כנראה עוד בחודשים הקרובים, ל-23% ולהמשיך ולהוריד אותו ב-1 לינואר 2018 ל-22%. ייתכן והורדת המע"מ תהיה גדולה יותר כדי להתמודד עם הורדת המע"מ בחו"ל.

ח"כ אילן גילאון
ח"כ אילן גילאוןצילום: אוליבייה פיטוסי

בקופת המדינה הצטברו עודפי מסים גבוהים עוד בסוף 2016. שר האוצר כחלון, החליט לנצל אותם להורדת מסים. גם הגביה בחודשים ינואר ופברואר השנה, 51.8 מיליארד שקל, גבוהה מהמצופה. יעד גביית המסים ל-2017 של האוצר נמוך בצורה מפתיעה, 293.7 מיליארד. זאת כאשר הגביה בפועל ב-2016 הייתה 283.150 מיליארד, ולפי האוצר גביית המסים עולה בקצב של 6% בשנה. הערכה בקרב בכירים באוצר היא כי לא מן הנמנע כי גביית המסים השנה תשבור את מחסום 300 מיליארד השקל. 

בתחילה אמרו באוצר כי השר כחלון ממתין לתוצאות גביית המסים בחודש מארס, סוף הרבעון הראשון של 2017, כדי להחליט סופית על הורדת המסים, אבל נראה כי עיסקת מובילאי, ולחצי רה"מ נתניהו, וגם התחושה כי מערכת הבחירות מתקרבת, שכנעו אותו לצאת כבר היום עם הצהרה מחייבת על הורדת מסים.

ברשות המסים סירבו אתמול לומר מה צפי הכנסות המדינה ממסים מעסקת מובילאי, אבל ברור כי מדובר במספר מיליארדי שקלים. עם זאת, בניגוד לעבר, שבו כול אירוע יוצא דופן היה מגדיל את הכנסות המדינה ממסים בצורה לא צפויה, הרי בשנים האחרונות הוכנס ליעד גביית המסים של האוצר סעיף "סודי", הנקרא הכנסות בלתי צפויות. לא ברור מה היקפו ב-2017 וב-2018, אולם נראה כי ההכנסות הצפויות מעסקת מובילאיי גבוהות מסעיף זה.

גביית המסים בחודשים ינואר-פברואר 2017 היתה גבוהה מהתחזיות - כ-51.8 מיליארד שקל -וזאת אף שמסורתית גביית המסים בתחילת השנה נמוכה יותר מאשר בהמשך השנה. יעד גביית המסים של האוצר ל-2017 הוא 293.7 מיליארד שקל - נמוך בהרבה מקצב גביית המסים עד כה (כ-310 מיליארד שקל).

הכנסות המדינה ממסים ב–2016 היו 283.15 מיליארד שקל, סכום גבוה מהיעד המעודכן של האוצר לשנה זאת וגבוה ב–15.3 מיליארד שקל, או 6.3%, מההכנסות ממסים ב–2015 הגירעון בתקציב המדינה בשנה שעברה הסתכם ב-25.9 מיליארד שקל - 2.15% מהתוצר, לעומת יעד של 2.9% מהתוצר.

לגידול בהכנסות ממסים תרמו בעיקר עלייה בשכר וגידול חד ביבוא מכוניות שהמס עליהן גבוה. הגברת האכיפה ומאמצי הגבייה של רשות המסים תרמו אף הן לגידול.

ח"כ עמיר פרץ (המחנה הציוני) אמר בעקבות הודעת נתניהו וכחלון כי "ישראל ממשיכה להיות מלכת הפערים החברתיים וממשלת ישראל ממשיכה להיות אטומה ואדישה לחלשים בקרבה. את העודפים בגביית המסים יש לנצל לטובת השירותים החברתיים שקורסים ולהעניק אותו לקשישים נזקקים או להקלת הלחץ בבתי החולים”

ח"כ איציק שמולי (המחנה הציוני) אמר כי "אם יש עודפי גבייה אדירים כאלה של מיליארדי שקלים צריך להפנותם לשיקום השירותים החברתיים. עם הכסף הזה אפשר להוציא אל הפועל מחר בבוקר את הרפורמה בסיעוד ולהעלות גם את קצבאות הנכות והזקנה. אם יחזרו שוב על הצעד הפזיז של הפחתת שברי אחוז במע"מ שאף אחד לא ירגיש - הציבור הישראלי יפסיד בענק. ללא שיקום השירותים החברתיים לא נצליח לצמצם את ממדי העוני ואי השוויון האדירים בישראל".

יו"ר סיעת מרצ ח"כ אילן גילאון תקף את כוונת רה"מ נתניהו ושר האוצר כחלון להוריד מסים, ואמר: "כל הורדה במסים הישירים היא לפני הכל הטבה מפנקת לעשירים וסטירת לחי מצלצלת לעניים החיים משכר מינימום או מקצבאות. נתניהו וכחלון מריחים בחירות באוויר ורוצים למכור לציבור מצג שווא כאילו הם רובין הוד כשבפועל הם ממשיכים באותה מדיניות ערלת לב של מתן הטבות לעשירים, והנצחת עוניים של המוחלשים בישראל.

עד רגע זה גם נתניהו וגם כחלון התחמקו מלמצוא מקורות תקציביים להעלאת קצבאות הנכים לגובה שכר המינימום, ולצד זה ממשיכים פעם אחר פעם להיכשל בטיפול במשבר הדיור, בשיקום הדיור הציבורי, בהעלאת קצבאות הזיקנה ועוד, ואילו כל עניינם הוא הורדת מס חבריהם בעשירונים העליונים. זו ממשלה שאין לה אופק חברתי, אין לה אופק כלכלי ואין לה אופק מדיני, ועל כן היא צריכה ללכת הביתה ויפה שעה אחת קודם.

מנכ"ל איגוד החברות הציבוריות אילן פלטו מסר: "המתווה המתגבש להפחתת המסים חייב לכלול הורדה משמעותית של המס על רווחי הון, 'מס הבורסה', שהעלאתו הובילה לירידה משמעותית במחזורי המסחר, להתייבשות הבורסה, והעדפת ההשקעה בתחום הנדל"ן.

"המיסוי הכבד והרגולציה הובילו לכך שההצלחה הנוכחית של המשק הישראלי אינה מחלחלת לבורסה. עם שיעורי הצמיחה הנאים, עודפי גבייה של מיליארדי שקלים מתחילת השנה ועתה עם עסקת הענק של אינטל-מובילאיי, אין סיבה לתת לבורסה להמשיך להתייבש. הממשלה צריכה לנצל את תקופת הגאות כדי להשקיע באחד ממנועי הצמיחה החשובים של הכלכלה – הבורסה הישראלית".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker