משרד החקלאות למגדלים: נסגור את יבוא הירקות מעזה במאי

בעזה מאיימים לחסום יבוא של 200 מיליון שקל פירות מישראל, אם ישראל תפסיק לייבא ירקות ב-8 מיליון שקל; תינתן רשת ביטחון ליבואני ביצים

אורה קורן
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
עובדים בשדה חקלאי
עובדים בשדה חקלאיצילום: אליהו הרשקוביץ

משרד החקלאות העביר את ההכרעה בנושא סחר בירקות ופירות מול רצועת עזה להתאחדות החקלאים. זאת, לאחר שמגדלי ירקות הפעילו עליו לחצים לעצירת יבוא עגבניות וחצילים מעזה, בעוד שמגדלי הפירות דרשו להשאיר את המעברים פתוחים ליצוא סחורות לרצועה.

"נפעל לעצירת היבוא מעזה החל מה-1 במאי, אלא אם נקבל מכם בקשה מפורשת להמשיך במצב הקיים", כתב מנכ''ל משרד החקלאות, שלמה בן אליהו לראשי התאחדות החקלאים.

לדבריו, יבוא הירקות מעזה מגיע לכשמונה מיליון שקל בשנה בלבד, ואילו יצוא הפירות מגיע לכ-200 מיליון שקל. בן אליהו הוסיף, כי לאור מידע שבידי מערכת הביטחון, חסימת היבוא של ירקות מרצועת עזה תגרור את חסימת יצוא הפירות לרצועה.

במערכת הביטחון מעוניינים לאפשר יצוא חקלאי מעזה כדי להקל על הכלכלה ברצועה. מידי פעם מציעים במשרד מתאם הפעולות בשטחים להרחיב את מגוון הירקות שניתן לייצא מרצועת עזה לישראל.

מחלוקת נוספת בין משרד החקלאות לחלק מהחקלאים היא בנושא רשת ביטחון ליבואני ביצים לפסח. משרד החקלאות החליט להעמיד  רשת ביטחון ליבואני ביצים חומות, שנחשבות רגילות באירופה, אולם פחות פופולריות בקרב הצרכנים בישראל. הרשת תופעל, אם היבואנים ישארו עם ביצים ויאלצו למכור אותן לתעשיה במחיר מופחת. לפי מקורות במשרד החקלאות, מדובר ברשת של עד שני מיליון שקלים מתקציב המשרד.

גם בשנה שעברה הופעלה רשת ביטחון ליבואני ביצים, חרף התנגדות בענף הלול. במשרד החקלאות הבהירו היום, כי הרשת נועדה להגן על הצרכנים מפני עליות מחירים בחגי פסח ותשרי, כפי שארע בשנים האחרונות, לפני שהממשלה נכנסה לסוגיה ב-2016.

מחלוקת נוספת בין חקלאים למשרד החקלאות התבררה היום בדיוני ועדת הכספים על הארכת חוק הגליל שיפוג השנה, המבטיח תמיכה כספית למגדלי עופות בצפון. משרד החקלאות מעוניין להרחיב את רשימת הזכאים לתמיכות בחוק הגליל, אולם בענף הלול מתנגדים לכך מחשש, שהגדלת הזכאים תקטין את התמיכות שכל אחד יקבל מסכום נתון של 100 מיליון שקל.

במשרד החקלאות טוענים, שהארכת החוק במתכונתו הנוכחית הינה לא שיויונית ולא הגיונית ולכן לא תעמוד במבחן בג''ץ, שבעבר כבר קבע, שאי אפשר להאריך אוטומטית את החוק.

 שני חברי כנסת, ח"כ יצחק וקנין (ש"ס) ויפעת שאשא-ביטון (כולנו) הגישו את ההצעה להארכת חוק הגליל במתכונתו הנוכחית עד שנת 2027. ההצעה אושרה באחרונה בקריאה ראשונה, הכוונה להאריך את התמיכה בחקלאים בגליל עד לשנת 2027. במהלך הדיונים על החוק התעוררו מספר קשיים, ביניהם: פסיקת בג"צ נגד החוק מכיוון שיוצר אפלייה מי זוכה לתמיכה ומי לא ואף קובע רשימת יישובים סגורה וכן משום שיש בו אלמנטים המנוגדים לעקרונות של הסכמי סחר עליהם חתומה ישראל עם ארגון הסחר העולמי ומדינות שונות וכן מכיוון שנכללת בו האפשרות לתת תמיכה מהמדינה לחקלאים שאינם פעילים עוד בשני הענפים שעימם מיטיב החוק: ענף הפטם וענף מגדלי הביצים.

בישיבה הקודמת של ועדת הכספים בנושא לפני קרוב לחודשיים, דרש יו"ר הוועדה, ח"כ משה גפני (יהדות התורה) מנציגי הממשלה למצוא פתרונות שיאפשרו את אישור החוק, אך בדיון היום הסתבר לו וליתר חברי הוועדה, כי נציגי המשרדים הרלוונטיים לא נפגשו ואף הגיעו לא מוכנים לדיון היום.

גפני הודיע, כי הוא נותן  לנציגי המשרדים ארכה של שבוע לגבש הסכמות ולחזור לוועדת הכספים עם הפתרונות שיאפשרו להתגבר על הבעיות בחוק.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker