מחלוקת בוועדת הכלכלה טירפדה את חלוקת מכסות החלב ל-2017

יו''ר הוועדה ח"כ איתן כבל תמך במועצת החלב, שביקשה להוסיף לרפתנים גדולים מכסות על חשבון היצרנים קטנים - אולם משרד החקלאות התנגד

אורה קורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
פרות ברפת בארה"ב
אורה קורן

יו"ר ועדת הכלכלה, ח"כ איתן כבל, החליט היום לסגור את ישיבת ועדת הכלכלה שהתכנסה לאשר את תקנות תכנון משק החלב, העוסקות בחלוקת תוספות למכסות החלב לרפתות ל-2017. התקנות נועדו לקבוע קריטריונים לפיהם יחולקו תוספות המכסות ליצרנים קיימים וליצרנים חדשים בענף.

לפי ההצעה, לענף הבקר תתווסף מכסה של 64 מיליון ליטר, וחלוקתה תהייה בהתאם לחלוקה המקובלת בענף - 42% למושבים ו-58% לקיבוצים. המחלוקת נגעה לחלוקת התוספת בין היצרנים במושבים - משרד החקלאות רצה להעניק את כל התוספת ליצרנים קטנים המייצרים פחות מ-700 אלף ליטר, והסכים לחלוקה של 85% ליצרנים הקטנים ו-15% ליצרנים הגדולים, המייצרים מעל 900 אלף ליטר. במועצת החלב ובהתאחדות מגדלי הבקר ביקשו לשנות את היחס, ולחלק רק 76% מהתוספת ליצרנים הקטנים ו-24% ליצרנים הגדולים.

כבל אמר כי אמנם לא היה רוצה לראות את החקלאות הישראלית נשלטת על ידי הכוחות הגדולים, אך ביקש לחפש את האיזון בין ההצעות. אולם סמנכ"ל גורמי ייצור במשרד החקלאות, ד"ר אסף לוי, אמר כי הוא לא יכול לשנות את ההחלטה, שגם כך התבססה על פשרה מצד משרד החקלאות, שביקש במקור לחלק מכסות חדשות רק לרפתנים קטנים ובינוניים. מועצת החלב ביקשה לחלק את התוספת כך ש-30% יינתנו לגדולים ו-70% לקטנים. לדבריו, שר החקלאות, אורי אריאל היה מוכן להתפשר על 15% לגדולים ו-85% ליצרנים הקטנים.

מנכ"ל התאחדות מגדלי הבקר, אביתר דותן, אמר כי החלוקה שהציע משרד החקלאות לא מידתית ולא שקולה. לטענתו, חלוקה של תוספת גדולה מדי ליצרנים הקטנים תפגע בתכנון, בשל תת-ביצוע של היצרנים הקטנים הנובע מהיתרונות לגודל. הוא הוסיף כי הוא מקבל את הצעת מועצת החלב לחלק 24% מהתוספת ליצרנים הגדולים ו-76% ליצרנים הקטנים.

יו"ר אגף המשק בתנועת המושבים, פלג אוריון, אמר כי אם תסתיים הישיבה ללא חלוקת התוספת יוותר ענף החלב במצב של חוסר וודאות - התוצאה הגרועה ביותר.

הרפתנית רינה תיירי ממושב מדרך עוז, אמרה כי היא אמנם נחשבת לייצרן גדול, עם תפוקה של קרוב ל-900 אלף ליטר, אולם היא הגיעה לכך בכוחות עצמה, לקחה הלוואות וקנתה מכסות. לדבריה, "הקטנים בתת ביצוע וממשיכים לחלק להם מתנות ולתת להם מכסות, בעוד שלי קשה לפרנס את משפחתי ומשפחת הבן הממשיך שלי".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker