לוויין תלמידים מהרצליה ישוגר מסוכנות החלל הבינלאומית ויסייע בקליטת אותות GPS

הלוויין בגודל קרטון חלב מומן על ידי סוכנות החלל הישראלית במסגרת פרוייקט של האיחוד האירופי המממן את השיגור, שכולל שיגור 28 לווייני סטודנטים וחוקרים

אורה קורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ננו לוויין משוגר מתחנת החלל הבין-לאומית
ננו לוויין משוגר מתחנת החלל הבין-לאומיתצילום: נאס"א

לוין זעיר שבנו תלמידי תיכון בהרצליה ישוגר לחלל בעוד כשבועיים ויסייע בקליטת אותות GPS. הלוויין יהיה חלק מקבוצה של 28 לוויינים שבנו סטודנטים וחוקרים מרחבי העולם, שישוגרו במטרה למפות את התרמוספירה (אחד החלקים באטמוספירה). את הלוויין מימן משרד המדע במסגרת פרוייקט משותף עם האיחוד האירופי, המממן את השיגור. הלוויין ישוגר מתחנת החלל הבינלאומית המשותפת לארה''ב, רוסיה, קנדה, סין ויפן.

לוויין התלמידים הזעיר דוכיפת 2, מיזם של סוכנות החלל הישראלית במשרד המדע ועיריית הרצליה, ישוגר בבוקר 20 במארס שעון ישראל אל תחנת החלל מקייפ קנוורל בארה"ב, על גבי משגר אל חלקה היפני של תחנת החלל שם יעשו לו התאמות לשיגור. לאחר כחודש וחצי יישלח לחלל באמצעות זרוע רובוטית מיוחדת שיפעילו האסטרונאוטים.

דוכיפת 2 הוא הלוויין הזעיר השני שפיתחו תלמידים ישראלים. גודלו 10X10X22.7 ס"מ ומשקלו 1.8 ק"ג. דוכיפת 1 שפיתחו תלמידים ישראלים ממרכז המדעים בהרצליה, שוגר ביוני 2014 ועודנו פעיל בחלל, הרבה מעבר להערכה המקורית.

הלוויין ישוגר במסגרת מיזם QB50 של האיחוד האירופי יחד עם לוויינים שבנו סטודנטים מכמה מדינות, בהן מבלגיה, טורקיה, דרום אפריקה, אוסטרליה, גרמניה, צרפת ודרום קוריאה. מתוך 50 הקבוצות מהעולם שהחלו לעבוד על לוויינים, רק 28 עברו את הבדיקות הקפדניות של נאס"א, ובהן הקבוצה הישראלית.

הילדים עם דגם הלווייןצילום: רועי גרינברג

בפרוייקט הישראלי שנמשך שנתיים השתתפו יותר מ-80 תלמידים מאופקים, מירוחם, מעפרה, מחוּרה (הפזורה הבדואית) ומהרצליה. את התלמידים ליוו מהנדסים מהאקדמיה וממפעל מבת חלל בתעשייה האווירית.

גודלם הזעיר של הלוויינים אינו עולה על קרטון חלב ולכן גם עלותם נמוכה יחסית. במסגרת המיזם יחקור נחיל הלוויינים את שכבת התרמוספירה התחתונה מגובה 415 ק"מ ומטה במסלול של שנה סביב כדור הארץ. דוכיפת 2 מצויד במערכת בקרה המכוונת את הלוויין בחלל כדי לאפשר לציוד המדעי המותקן עליו לבצע מדידות מדויקות. מערכת זו מסוגלת גם להקטין את החיכוך של הלוויין עם חלקיקי האטמוספירה ובכך מאריכה את זמן החיים שלו במסלול.

לתרמוספירה חשיבות רבה בתעבורת אותות GPS וגלי רדיו לטווחים ארוכים על פני כדור הארץ. הנתונים יועברו לתחנת הקרקע במרכז המדעים הרצליה, שם יפענחו אותם התלמידים, ולמנהלת המיזם ולתחנות קרקע של קבוצות נוספות בעולם. כעבור שנה צפויים הלוויינים להנמיך טוס, להתלהט ולהתפרק באטמוספירה בגובה 90 ק"מ מעל פני האדמה.

לדברי ד"ר מאיר אריאל, מנהל מרכז המדעים הרצליה, "מעבר לבגרות חמש יחידות במדעי ההנדסה, זכו בני הנוער במיזם להיות חלק מתכנון מעשי של פרויקט הנדסי, המתבצע בתנאים דומים לאלו שבתעשיות החלל בישראל ובעולם" .

לדברי שר המדע אופיר אקוניס, "דוכיפת 2 הוא לא רק מיזם חינוכי המקרב את החלל לבני נוער וסולל את הדרך לדור המחר, אלא גם מיזם מחקר בין-לאומי. שיגור הלוויין הוא צעד נוסף של המשרד לקידום החינוך לחלל, המחקר והמודעות הציבורית לנושא".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker