משרד החקלאות מגדיל מכסות חלב ליצרנים קטנים

על פי מקורות במשרד החקלאות, נציגי רפתות גדולות בקיבוצים התנגדו למהלך והוסכם על פשרה, שלפיה רפתות במושבים ייהנו מ-85% מהתוספת, ורפתות גדולות יותר מ-15% ממנה

אורה קורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שר החקלאות, אורי אריאלצילום: מוטי מילרוד
אורה קורן

משרד החקלאות נערך ליום שבו יפוג מתווה לוקר בתחילת 2019, ומגדיל את חלקם של יצרני חלב קטנים. שר החקלאות, אורי אריאל הינחה באחרונה את אנשי המקצוע במשרד לגבש תוכנית לתוספת מכסות בסך 64 מיליון ליטר חלב ל–2017. זו תתווסף למכסה של 1.43 מיליארד ליטר שהיתה ב–2016 ותעמוד כעת על 1.5 מיליארד ליטר.

מתווה חלוקת המכסות החדשות יובא היום לאישור ועדת הכלכלה בראשות ח"כ איתן כבל.

התוכנית המקורית היתה לתת את כל המכסות החדשות ליצרנים קטנים, במטרה לשפר את יעילותם, כדי שיוכלו להמשיך להחזיק רפת יעילה. זאת, בהנחה שבתום מתווה לוקר ייעשה ניסיון לפתוח את ענף הרפתות לתחרות על בסיס יעילות. מחיר החלב נקבע על פי ממוצע יעילות בענף, ורפת שתהיה קטנה — וכתוצאה מכך פחות יעילה — תתקשה להתקיים.

על פי מקורות במשרד החקלאות, נציגי רפתות גדולות בקיבוצים התנגדו למהלך והוסכם על פשרה, שלפיה רפתות במושבים ייהנו מ–85% מהתוספת, ורפתות גדולות יותר מ–15% ממנה.

חלוקה נוספת של התוספת נקבעה כך ש–50 מיליון ליטר יינתנו ליצרנים קיימים ו–14 מיליון ליטר ליצרנים חדשים. בנוסף, מיליון ליטר יינתנו למי שהבן הממשיך שלו או בת זוגו ממשיכים את פעילות הרפת, כחלק מהמאמץ להצעיר את העוסקים בחקלאות. בנוסף, תינתן מכסת חלב נוספת גם בענף הצאן.

אריאל אמר בתגובה: "המחויבות של משרד החקלאות היא להביא את משק החלב למציאות טובה ולהכין את יצרני החלב במושבים לעידן שאחרי מתווה לוקר. לכן התקנות שאנו מביאים נותנות העדפה לחיזוק המשקים הקטנים ומשקים באזורי עדיפות לאומית ולחיזוק הדור הצעיר".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker