בג''ץ הורה לעכב את דיוני הוועדה להעתקת מכון וולקני עד שיקבל החלטה אחרת

זאת במסגרת עתירת עובדי המכון וההסתדרות נגד ההעתקה ■ משרד המדע: "אנחנו תומכים בהעברה בצורה נכונה"

אורה קורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מכון וולקני בבית דגןצילום: יגאל אלעד
אורה קורן

בג''ץ הורה אתמול (א') לעכב את הדיון של הוועדה שהקים ראש הממשלה להעתקת מכון וולקני, עד שייקבע אחרת בדיון המשפטי המתנהל בימים אלה. הדיון עוסק בעתירת עובדי המכון וההסתדרות, המתנגדים להעתקה, שביקשו לעכב את דיוני הוועדה. אלה מבקשים לשלב נציג של המכון כחבר בוועדה, ומערערים על עצם הקמתה. לדבריהם, לפי החוק, בסמכות המועצה הלאומית למחקר ופיתוח (מולמו''פ) לייעץ אם להעביר את המכון. עם זאת, הוועדה אמורה לקבל החלטה פה אחד, והכנסת נציג המכון תטרפד בוודאות החלטה להעבירו לצפון, אם תתגבש כזו.

במקביל, משרד המדע חשף היום לראשונה את עמדתו בסוגייה השנויה במחלוקת של העתקת מכון וולקני לצפון. בדיון שנערך בוועדת המדע בכנסת, בראשות אורי מקלב, אמר מנכ''ל המשרד, פרץ וזאן, כי המשרד אינו מתנגד להעברת וולקני לצפון. לדבריו, דו''ח המועצה הלאומית למחקר ופיתוח במשרד המדע בעניין העתקת המכון לא שלל את העתקתו, אלא התנה אותה. "אין בדוח החלטה לא להעביר את המכון לצפון", אמר וזאן. "משרד המדע תומך בחיזוק הצפון כולל העברה של וולקני בצורה הנכונה", הוסיף.

גם פרופסור אלכסנדר בליי, המדען הראשי במשרד המדע, אמר כי "הדו''ח מאוד ברור. הוא אומר, שתהליך ההעתקה כמהחלך חד ומהיר לא ראוי. אולם, ניתן לנקוט צעדים בתהליך שיקח לפחות עשור. משרד המדע רואה בחיוב את העתקת המכון לצפון, באופן שאיכות המחקר לא תיפגע אלא תשתפר על ידי מעבר הדרגתי ועיבוי השלוחה הצפונית של המכון. תוספת המכון כשלוחה ומעבר לזה תתרום להעלאת הרמה האקדמית בצפון. המשרד תומך חד משמעית במעבר. העברת שלוחה רצינית מתוקצבת עם רוב כח האדם, תתרום להקמת האוניברסיטה של הגליל עליה החליטה הממשלה".

יו''ר המולמו''פ בתקופת חיבור הדו''ח, יצחק בן ישראל, אמר כי "הכותרת של הדו''ח היא, שלהעביר את המכון ולשמור על האיכויות המקצועיות שלו זה מאמץ גדול מאוד. אם השיקול רק מו''פ, הייתי נמנע. אם למדינה שיקולים אחרים – כתבנו מה צריך לעשות על מנת לצמצם, או לאפס את הנזק שיכול להיגרם ממהלך דרסטי של העברה. ההסתכלות שלנו מו''פית בלבד. לא נכנסנו לשיקולים אחרים. שאלנו האם הגוף בעל מוניטין עולמי יכול לשמור על יכולותיו בהעתקה. אמרנו, שקשה לשמור. זה לא רק כח אדם, כי מכון זה האנשים לא מכונות ובניינים. זה גם הסביבה התומכת – קרבה לאוניברסיטאות. זו צריכה להיות סביבה שלמה".

בדיון הוצגה עמדת המכון ועובדיו המתנגדים להעברה, עמדת חקלאים שחלקם תמך וחלקם התנגד להעברה, וכן עמדתו של מנואל טרכטנברג, שמתנגד להעברה מלאה של המכון, אולם הפתיע כשאמר כי "הפקולטה לחקלאות ברחובות לא תישאר שם לאורך זמן, להערכתי".

מיקום הפקולטה לחקלאות הוא עוגן משמעותי בעמדת המתנגדים להעברה. לגישתם, האקו-סיסטם התומך של הפקולטה לחקלאות, מכון ויצמן ומכון וולקני, חיוני לקידום המחקר החקלאי, ולא יימצא לו חלופה בצפון באותה רמה. אם הפקולטה לחקלאות אכן מועמדת להעברה, ייסדק הטיעון המרכזי של מתנגדי ההעברה.

טרכטנברג אמר כי "צריך לפתח שלוחה גדולה של המכון בגליל, לא להעביר אותו".לדבריו, בצפון ישנן התחלות של מו''פ לקךאי שלא הבשילו למסה קריטית, במכון מיגל, במרכז מו''פ בקצרין ובבית הספר לרפואה בצפת. "יש יותר ויותר התפתחויות שלא הגיעו עדין למאסה קריטית אבל זה בדרך", אמר טרכטנברג. "שלוחה עוצמתית של מכון וולקני סמוך להם יכולה להוות אלמנט קריטי שיעניק לצפון  תנופה ויתחרה כמגנט שימשוך חוקרים צעירים, סטודנטים וסטארט אפים שיתפתחו מסביב. אבל, אסור לדבר במונחים של להרים מוסד שקיים כל כך הרבה שנים ולהעביר אותו. צ להוריד את זה מסדר היום".

מקלב סיכם את הדיון ואמר, כי כיו''ר ועדת המדע הדאגה שלו היא למחקר. לדבריו, "הוועדה מחזקת את המחקר החקלאי. יש לעשות הכל לחיזוקו. אנחנו מבקשים ממשרד החקלאות לקיים דיון מקצועי עם המכון. גם הוועדה תומכת בחיזוק הצפון אבל בצורה מאוזנת ולא על חשבון הפגיעה במחקר החקלאי. אם יש פגיעה, צריך לקחת צעד לאחור. זה צריך להיות הבסיס לכל החלטה".

שר החקלאות, אורי אריאל, אמר בתגובה כי "הממשלה ואני נחושים לחזק את יישובי הצפון ולהעתיק לשם את המכון הוולקני. שום תעלול משפטי לא ימנע את מה שההגיון והשכל הישר מחייבים. אנו מתחשבים בסוגיית העובדים, וברור לכל שהעתקת המכון הוולקני צפונה, אם וכאשר יוחלט עליה, תצא לפועל אחרי שכ-60 אחוז מעובדי המכון יצאו לגמלאות".

את הבג"ץ מטעם עובדי מכון וולקני הגישו עורכי הדין בועז בן צור וצביקה מצקין.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker