כחלון: "שקל חזק - עדות לחוזקה של הכלכלה, לא משבר"

בדיון עם התעשיינים על השפעת התחזקות השקל הורה לוועדה לחיזוק התעשיה לדון השבוע בהקצאת 100 מיליון שקל לחינוך טכנולוגי ובפחת מואץ לעידוד השקעות בתעשייה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
שר האוצר, משה כחלון
שר האוצר, משה כחלוןצילום: מוטי מילרוד

שר האוצר, משה כחלון, כינס היום (ב') דיון מיוחד בנושא השפעת התחזקות השקל על היצוא. בדיון השתתפו שר הכלכלה, אלי כהן, סגן שר האוצר, יצחק כהן, נשיא התאחדות התעשיינים, שרגא ברוש, מנכ"ל האוצר, שי באב"ד, הממונה על שוק ההון, דורית סלינגר, הממונה על התקציבים, אמיר לוי, הכלכלן הראשי באוצר, יואל נווה, הממונה על השכר, ערן יעקב, החשב הכללי, רוני חזקיהו, מנהל רשות המיסים, משה אשר, מנכ"ל משרד הכלכלה, עמית לנג, יו"ר מכון הייצוא, רמזי גבאי ואחרים. במפגש לא השתתפו נציגים של בנק ישראל.

הגורמים המקצועיים הציגו את השלכות התחזקות השקל מול הדולר והיורו על המשק וניתנה סקירה על ידי בכירי המשרדים, כל אחד בתחומו באשר להשפעות הצפויות וכן הוצגו פתרונות אפשריים.

בתום הדיון הורה שר האוצר לכנס את הועדה לחיזוק התעשייה בראשות מנכ"ל משרד האוצר כבר ביום חמישי הקרוב. כחלון החליט כי במסגרת הוועדה יידונו אופן הקצאת 100 מיליון שקל לטובת החינוך הטכנולוגי וכן מסלול לעידוד השקעות באמצעות פחת מואץ שיינתן לתעשיינים.

במסגרת הדיון אמר שר האוצר כחלון: "שקל חזק הוא לא משבר, הוא תוצאה של כלכלה חזקה. הכלכלה הישראלית סיימה את אחת השנים הטובות בתולדותיה והתחזקות השקל היא תוצאה ישירה של נתוני המשק החזקים. עם זאת, לא ניתן להתעלם מהפגיעה בייצוא ולצד הפעילות המוניטארית שמבצע בנק ישראל בטווח הזמן הקצר. עלינו להיכנס מתחת לאלונקה להתוות מדיניות לחיזוק התעשייה והגדלת הפריון לטווח הזמן הארוך. ממשלת ישראל לא תפקיר את היצואנים".

נשיא התאחדות התעשיינים, שרגא ברוש אמר במפגש, ״אני מברך על כינוס הפגישה שהוביל שר האוצר ועל עבודת הצוות ושילוב הידיים למען חיזוק הכלכלה הישראלית. היחלשות המט״ח מאיימת על כל ענפי התעשייה שכן אין ענף תעשייתי שיודע לספוג תיסוף של 10% ביורו או 15% בליש"ט ואפילו לא 5% בדולר. הפתרון הוא הגדלת הפריון וזה יכול לבוא רק אם נשקיע משאבים מידיים בחינוך והכשרה טכנולוגית והפחתת רגולציה. יש להוזיל את עלויות הייצור היקרות בישראל ובראשן את העלויות המוניציפליות. כמו כן, אני קורא לבנק ישראל להמשיך בפעילות המוניטארית שמצילה את הייצוא בימים הללו. אני מבקש שהצוות לחיזוק התעשייה ישב יום ולילה כדי להגיש המלצות תוך חודש ובכך להביא פתרונות גם לטווח הקצר וגם לטווח הארוך לתעשייה הישראלית״.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker