מועצת הלול מגיבה לאזהרת משרד החקלאות: לא צפוי מחסור בעוף טרי בפסח

אמש נחשפה ב-TheMarker אזהרת משרד החקלאות על חשש ממחסור בעוף טרי וביצים לבנות בפסח ■ הצריכה החודשית הממוצעת בישראל כיום הינה כ-160 מיליון ביצים בחודש

אורה קורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לול במושב אביבים
לול במושב אביביםצילום: עופר וקנין

מועצת הלול הגיבה היום לחששות של משרד החקלאות מפני מחסור בעופות טריים ובביצים לבנות (להבדיל מאלה שקליפתן חומה) בפסח. על פי מועצת הלול, לא צפוי מחסור בעופות טריים וביצים, בהנחה שמחלת דלקת צומת הגידים בעופות לא תתרחב. המחלה פוסלת את כשרות העוף.

על פי מועצת הלול, כמות ביצי מאכל שצפויה להיות בשוק המקומי בחודש מארס היא לפחות 170 מיליון ביצים. זאת, לעומת 151 מיליון במארס 2016 ו-133 מיליון ביצים במארס 2015. הצריכה החודשית הממוצעת כיום הינה כ-160 מיליון ביצים בחודש.

בנוסף לכך, כדי לכסות את הביקוש הנקודתי המוגבר לקראת פסח, המליצה מועצת הלול למשרד החקלאות לאשר מכסות יבוא פטור למשווקים ולתעשיות הביצים עד ערב פסח בכמות של 65 מיליון ביצים מעבר למכסות אחרות שחולקו לפני חודש מארס.

אמש הודיעו השירותים הווטרינריים כי נפתרו הבעיות הבירוקרטיות וכי היבוא הצפוי מספרד ומאיטליה יהיה מכל האזורים בהם לא היה גילוי שפעת עופות. באופן זה, אם לא תהיה התפרצות חריגה של תחלואה, לא צפוי מחסור בביצים לקראת פסח.

לגבי בשר הפטם, להבדיל משלוחת הביצים, ענף הפטם איננו בפיקוח מכסות ומחיר בניגוד לענף הביצים. עם זאת, כמות האפרוחים שהוכנסה ללולים בשבועיים האחרונים ועתידה  לצאת לשוק לפני פסח נמצאת על הרף העליון של כושר השחיטה היומי בארץ. ככל שלא תהיה תחלואה לא רגילה, צפויים להישחט בשבועיים שקודמים לשבוע הפסח כ-12,500 טונה עופות בשבוע, לעומת כ-10,000 טונה בשבוע רגיל.

ככל שתסמונת צומת הגידים תהיה בהיקף של השבוע האחרון, אזי גם החלוקה בין הבשר שיישחט במשחטות הכשרות לעומת המשחטות הלא כשרות אמור לספק את כל הביקושים לקראת פסח בשוק הכשר.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker