התאחדות החקלאים דורשת רשת ביטחון של לפחות 15 מיליון שקל למגדלי העגבניות

בקשת התאחדות החקלאים באה עקב פתיחת יבוא ללא מכס של ירקות לפסח במשך שלושה שבועות ■ בשנה שעברה לא נפגעו מגדלי הירקות מביטול המכס לקראת החג

אורה קורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
מלפפונים ועגבניות בשוק הכרמל
דוכני ירקות בשוק הכרמלצילום: דודו בכר

התאחדות החקלאים דורשת ממשרדי האוצר והחקלאות רשת ביטחון של לפחות 15 מיליון שקל למגדלי העגבניות, בעקבות החלטת המשרדים על פתיחת יבוא ללא מכס לקראת חג הפסח למשך שלושה חודשים.

אתמול הודיע שר האוצר על פתיחת יבוא של ירקות ודגים, כדי למנוע את העלאת מחיריהם בחג. ממשרד החקלאות נמסר, כי היבוא יתבצע רק אם המחירים יעלו, כיוון שליבואנים לא כדאי לייבא כשהמחיר נמוך. לכן, ההחלטה על פתיחת היבוא צפויה בעיקר לרסן עליות מחירים יזומות על ידי חקלאים, שאיפיינו את חגי תשרי ופסח בשנים האחרונות, לפני שהוחלט ב-2016 על פתיחת יבוא בחגים.

"מי שייפגע מפתיחת היבוא הם בעיקר מגדלי העגבניות המרוכזים בנגב המערבי", אמר מזכ''ל התאחדות החקלאים, אבשלום וילן. "זה ציני לתת להם 'שי לחג' דווקא ביום בו מתפרסם דו''ח המבקר על מבצע צוק איתן, ממנו סבלו בנגב המערבי", הוסיף.

לדבריו, בדיקה שערכה התאחדות החקלאים העלתה, כי "מי שייפגע מפתיחת היבוא הם בעיקר מגדלי העגבניות, כיוון שצפויים להיכנס לארץ כ-10 אלף טונה עגבניות, שיסבו למגדלים נזק המוערך בסכום של 15-20 מיליון שקל", אמר.

אבשלום וילן, מזכ"ל התאחדות חקלאי ישראל
אבשלום וילן, מזכ"ל התאחדות חקלאי ישראלצילום: תומר אפלבאום

"לכן אנחנו דורשים רשת ביטחון, שתבטיח שאם מחיר העגבניה יירד מתחת לסף הרווחיות, החקלאים יקבלו את ההפרש". לדבריו, לפני שנה הממשלה שילמה כ-80 מיליון שקל למגדלי דגים, שמן זית וירקות ולתעשיית הירקות הקפואים במשק בעקבות פתיחת היבוא, אולם מגדלי הירקות לא קיבלו פיצוי, כיוון שכמעט לא היה יבוא. "אנחנו באביב, יהיה שפע ירקות ולא צפוי כל מחסור", אמר וילן.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום