המחלוקת על מכל האמוניה: בעל השליטה בחיפה כימיקלים הגיע להתייעצויות בישראל

השר אלקין נגד משרד המשפטים: "מכל האמוניה יפעל עוד שלושה חודשים"

אורה קורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הפגנה נגד מיכל אמוניה
אורה קורן

בעל השליטה בחיפה כימיקלים, ג'ולס טראמפ נמצא בישראל. טראמפ הגיע לפני כשבועיים לארץ על רקע משבר מכל האמוניה. ומקיים פגישות עם בכירי החברה, עורכי דין ויועצים. כך אישרו מקורבים לחברה.

מנכ''ל החברה, נדב שחר, אמר היום בדיון משותף לוועדת הפנים ולוועדת הכספים בכנסת, כי נועד בשבועות האחרונים עם מנכ''ל משרד ראש הממשלה, אלי גרונר ועם שר האוצר, משה כחלון, כדי לדון בעתיד מכל האמוניה, אולם לא עם השר להגנת הסביבה, זאב אלקין.

בניגוד לעמדת משרד המשפטים שהוצגה בבית המשפט השבוע ושנמסרה ל-TheMarker, לפיה יש לסגור בהקדם את מכל האמוניה תוך ריקונו בצורה בטוחה ולא למלאו שוב, אמר היום אלקין, כי המכל יפעל עוד שלושה חודשים. "אני ממליץ לכל צרכני האמוניה להתחיל להפנים ולהתארגן באופן מיידי, כי בעוד שלושה חודשים מכל האמוניה ירוקן", אמר אלקין. "המכל ימשיך לפעול עוד שלושה חודשים בתנאי שלא נהיה עדים לסחיטת כל המשק, ושכל צרכני האמוניה ימשיכו לקבל אספקה. אם לא תימשך האספקה לצרכנים בשלושת חודשי ההערכות, נשלול את ההיתר לאלתר".

עוד אמר אלקין כי "ממחר אין יותר אוניות שמטיילות חופשי עם אמוניה. כל אוניה תצטרך אישור שלנו. אם נראה שהמשק התארגן ויש מספיק מלאי, לא נאשר כניסת אוניות. עד ה-1 במארס יש לחיפה כימיקלים היתר רעלים. מעכשיו יש כללי משחק חדשים. אם ההתארגנות של מלאי החירום תושלם לפני שימלאו שלושה חודשים, אפשר יהיה לקצר את ההארכה, לכן אני ממליץ לצרכני האמוניה להתארגן. אין דרך חזרה ממועד סגירת המיכל. בעוד שלושה חודשים המכל ז"ל. יוצאים למציאות חדשה בלי לסכן בריאות וחיים ובלי לפגוע בתעשייה".

לדבריו, המכרז לבניית מפעל לייצור אמוניה בדרום נכשל, למרות שהמדינה העמידה 700 מיליון שקל לשם כך. חיפה כימיקלים לא גילתה התעניינות, אף שיכלה ליצור ברית עם יזם ולסגור הסכם על מחיר האמוניה.

עו"ד יורם ראב"ד, המייצג את חיפה כימיקלים, אמר כי "יש לנו כוונה להציע פתרונות שלא עלו עד היום. הסיבה נובעת מהשינוי בעמדת המדינה. אם לא נדרשת כמות מינימום שאנו חייבים לשמר עבור המשק, אנו יודעים להציע חלופות".

יו"ר ועדת הפנים ח"כ אמסלם אמר, כי "השר אמר שהמדינה צריכה 3000 טונה לשעת חירום. האם המל"ל ערוך ל-3 חודשים?" נציג המל"ל, זאב צוק רם השיב: "ישבנו עם השר. נשתדל לעמוד בכך".

ח"כ מיכל רוזין תהתה על החלטת השר לגבי ארכה של שלושה חודשים. "התחייבת לא לתת משך זמן ארוך לטיפול בעניין. 3 חודשים זה זמן ארוך לפצצה מתקתקת. לא לוותר לשקרים ולכוח ההון", אמרה.

ח"כ יעל פארן, ראש שדולת מפרץ חיפה, אמרה כי "חצי מיליארד שקל שהקצו בתקציב המדינה ב2015-16 כדי לתמרץ הקמת מפעל אמוניה בדרום לא יצא לפועל. אי אפשר להתעלם שחיפה כימיקלים לא מפסיקה להמעיט במסוכנות, לא מפסיקה לזלזל בדוחות מומחים ובחיים אדם. אנו לא בסוף הדרך. הדברים עוד לא לגמרי סגורים. אני פונה לשר – האם אפשר לקצר את ה-90 יום?".

יו"ר ועדת הכספים, ח"כ משה גפני, אמר כי  "בזמנו תמהתי מאד למה עיריית חיפה נתנה היתר להגדיל את בתי הזיקוק ובז"ן. עכשיו המציאות היא שמיכל אמוניה לא יהיה. צריך לגבות את השר. גם חיפה כימיקלים מבינים שכל הצרכנים הקטנים צריכים להתקיים. אף מפעל לא ייסגר. הכל יעבוד ומיכל אמוניה לא יהיה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker