משפט האמוניה: תרחיש האימים של דן שכטמן - והשופטת שמנעה ממנו לדבר

פרופ' דן שכטמן המתין כשלוש שעות בבית המשפט, מתוכן כשעתיים דיברו עורכי הדין של חיפה כימיקלים ■ הדיון הסתיים, ההחלטה - ככל הנראה עד יום רביעי הקרוב

אורה קורן
דן שכטמן
דן שכטמןצילום: מוטי מילרוד

הדיון בעניין מיכל האמוניה של חיפה כימיקלים, שנערך היום בבית המשפט המחוזי בחיפה, הסתיים ללא החלטה. השופטת תמר שרון נתנאל הודיעה כי תמסור את החלטתה, ככל הנראה, עד יום רביעי הקרוב.

קודם לכן, סירבה השופטת לאפשר לפרופסור דן שכטמן, חתן פרס נובל בכימיה, לדבר, והוא עזב את אולם הדיונים. שכטמן, שאישר את פרטי האירוע בשיחה עם TheMarker, המתין במשך כשלוש שעות בבית המשפט, מתוכן כשעתיים דיברו עורכי הדין של חיפה כימיקלים. זמן תשובה קצר ביותר ניתן לפרופסור אהוד קינן, שהוביל את דו''ח הפרופסורים שקבע שמיכל האמוניה הוא סכנה בטיחותית חמורה. קינן אמר, כי בדבריו הפריך כמה עובדות לא נכונות שהוצגו בדיון קודם לכן. אחריו ביקש שכטמן דקה אחת לומר את דברו, אולם השופטת מנעה ממנו לדבר, אף שעורכי הדין של עיריית חיפה ביקשו שתאפשר לו לדבר.

ההפגנה מחוץ לבית המשפט, הבוקר. דוח המומחים על המכל מדיר שינה
ההפגנה מחוץ לבית המשפט, הבוקרצילום: רמי שלוש

"אחרי שלוש שעות השופטת לא נתנה לי לדבר, אז יצאתי", אמר שכטמן. "רציתי להסב את תשומת הלב של בית המשפט למה יקרה אם באמת יתרחש פיגוע באניית האמוניה. בדיון מדברים על דליפת אמוניה. זה נשמע כמו ברז מטפטף. אבל, כשטיל לאו ייכנס באונייה – מה שעלול לקרות במזרח התיכון – היא תתפוצץ. ואז יתרומם ענן תרסיס של 10,000 טונות אמוניה שזורם עם הרוח והורג כל דבר בדרך", הוסיף.

שכטמן טוען, כי הדיון במיכל האמוניה הוא הטעיה מכוונת של חיפה כימיקלים, שנועדה להסיט את הדיון מאוניית האמוניה, שמהווה סיכון בטיחותי משמעותי. "ישנם גורמים בטחוניים שאומרים, שהסיכוי לפיגוע באוניית האמוניה נמוך ביותר. איך הם יכולים לומר זאת, כשטילי לאו מסתובבים בשוק וכשהאונייה חשופה בכל פעם כשהיא נכנסת לנמל?"

בשבוע שעבר החליט המשרד להגנת הסביבה להאריך את היתר ההפעלה של מיכל האמוניה בשלושה חודשים. זאת, בעקבות פניית משרד הכלכלה והתעשיה שביקש לתת לתעשיות המתבססות על האמוניה זמן היערכות למציאת חלופות. דו''ח הפרופסורים לכימיה קבע, כי מיכל האמוניה מסוכן ועלול להתבקע בכל מילוי עתידי. מילוי כזה מתרחש אחת לחודש.

לפני הדיון נערכה בפתח בית המשפט הפגנה המונית של תושבי חיפה המעוניינים בסגירת המיכל. ההפגנה, שכללה תלמידים התפזרה עם תחילת הדיונים. עמותת צלול המנהלת מאבק ממושך נגד המכל שלחה להפגנה פעיל מטעמה מחופש לנסראללה, שקרא כביכול שלא לסגור את המכל, כדי לאפשר יעד איכותי לפיגוע.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker