מסוכן כמו פצצת אטום

לפינוי מכל האמוניה בחיפה ניתנה ארכה של שלושה חודשים, ובית המשפט יצטרך להכריע מה חשוב יותר - רווחיהן של קומץ חברות או חייהם של אלפי תושבים

אורה קורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
מכל האמוניה בחיפה
מכל האמוניה בחיפהצילום: תומר נויברג / ג'ינ

בחודש דצמבר קצב המשרד להגנת הסביבה לתעשייה שלושה חודשים לסגירת מכל האמוניה בחיפה. היום הוא העניק לה שלושה חודשים נוספים, עד יוני. ומה יהיה ביוני? יינתנו אז עוד שלושה חודשים?

מכל האמוניה בחיפה מהווה סיכון מיידי לעשרות אלפי תושבי העיר והסביבה - לפי דו''ח של מיטב הפרופסורים לכימיה מהטכניון, בהם חתן פרס נובל לכימיה, פרופסור דן שכטמן. דו''ח זה, שהוגש לבית המשפט הדן בעתיד מכל האמוניה, קבע כי המכל עלול להתבקע במילוי עתידי, ולגרום לתמותה ולמחלות בהיקף דומה לזה שגורמת פצצת אטום. וכשמדברים על מילוי עתידי - הכוונה גם למילוי המכל בחודש הקרוב.

הקביעה התבססה דווקא על בדיקה שנערכה עבור חיפה כימיקלים המחזיקה במכל, שאיתרה בו סדקים. הבודקים אמנם קבעו שהמיכל תקין וחיפה כימיקלים אימצה את מסקנתם, אולם הפרופסורים לכימיה סבורים שהבודקים טעו, ושהמכל אינו תקין.

יתר על כן, הדו''ח קבע כי האונייה הנושאת את האמוניה כל חודש למפרץ חיפה יכולה להיות יעד לפיגוע, שיזרע מוות ופגיעות אחרות הדומים לאלה של חמש פצצות אטום. פרופסור אהוד קינן, שיזם את הדו''ח, אף הציע חלופות לא מסוכנות לאמוניה לשימוש מיידי בתעשייה, כולל הפקת עצמית של אמוניה ממלח בשם אוראה – דבר שחברת חשמל עושה בשנים האחרונות.

התעלמותם של משרדי הכלכלה והגנת הסביבה מהחלופות הללו, ומתן הארכה בת השלושה חודשים לחברות המשתמשות באמוניה, משמעה העמדתו למבחן של הסיכון הבטיחותי לאירוע רב נפגעים עוד שלוש פעמים - בהגעת האונייה כל חודש לנמל, ובמילוי המכל.

בית המשפט יצטרך לפיכך להכריע, אולי כבר בדיון ביום ראשון, האם הוא מוכן להמר על חייהם של אלפי תושבי חיפה בחודשים הבאים כדי לשמור על רווחיהן של קומץ חברות - כאלה שידעו על סגירת המיכל המתוכננת ובחרו במודע שלא להיערך לה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום