הפעם זה סופי?

המשרד להגנת הסביבה יאריך בשלושה חודשים את היתר ההפעלה של מיכל האמוניה

ההיתר מגובה במגבלות שיחייבו אישורו לכל מילוי עתידי ■ השר אלקין: "המכל מעמיד את הציבור ואת הסביבה בסיכון שלא נוכל להסכים לו"

אורה קורן
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
מיכל אמוניה מפרץ חיפה
מיכל אמוניה, מפרץ חיפהצילום: רמי שלוש

המשרד להגנת הסביבה הודיע היום (ד') כי יאריך את היתר ההפעלה של מכל האמוניה במפרץ חיפה בשלושה חודשים ובמגבלות שיחייבו אישורו לכל מילוי עתידי. בהודעה שפירסם ציין המשרד כי ההיתר יהיה בתוקף עד תחילת מארס 2017, כפי שנקבע בעבר. עם זאת, כדי להבטיח את צרכי כלל המשק, תתאפשר הארכת היתר הכפוף לאישורו למשך שלושה חודשים נוספים. הדיון המשפטי בסוגיה ייערך ביום ראשון הקרוב בבית המשפט המחוזי בחיפה.

כבר בדצמבר 2016 הודיע המשרד כי הוא מעניק ארכה של שלושה חודשים לתעשיות במשק להיערך לסגירת המיכל ב-1 במארס. החשש בקרב מצדדי הסגירה הוא שביוני שוב יוארך ההיתר, לכאורה עבור חברות שלא הצליחו להתארגן. עם זאת, במשרד להגנת הסביבה ציינו כי "הפעם זה סופי, מבחינתנו המכל ייסגר ב-1 ביוני".

מעיריית חיפה נמסר בתגובה, כי "אנו מברכים את השר וצוות משרדו על ההחלטה המשמעותית ושמחים על הצטרפותם לקביעה כי מערך האמוניה מסכן את תושבי מטרופולין חיפה.

"יחד עם זאת אנו חולקים על הצורך לאפשר עוד 4 חודשים ומציגים חלופות מיידיות שימנעו שלוש כניסות נוספות של האמוניה. חשוב לציין שכל כניסה של האמוניה למים הטריטוריאליים של מדינת ישראל מהווה סכנה מיידית".

המשרד הודיע היום כי בהמשך לשימוע שקיים המשרד להגנת הסביבה ב-20 בדצמבר 2016 לחברת חיפה כימיקלים, ולאחר בדיקה מקיפה של החומר שהגישה החברה ב-1 בפברואר, החליט המשרד להגנת הסביבה שלא לחדש את היתר הרעלים שלה - הפוקע ב-1 במארס. 

למרות זאת, החליט המשרד כי "על מנת שהתעשייה תוכל למצוא מענה חלופי לאספקת האמוניה מבלי שפעילותה תיפגע ולהיערך למענה חלופי לאספקת אמוניה למשק בשעת חירום, ובהתאם לחוות הדעת של המועצה לביטחון לאומי (מל"ל) ובדיקה מקצועית שביצע משרד הכלכלה - תינתן למשק ארכה בת שלושה חודשים לצורך התארגנות להמשך ייבוא האמוניה, עד ל-1 ביוני 2017. בתקופה זו תספק חיפה כימיקלים את כלל צורכי המשק, ובכלל זה לשעת חירום".

הודעת המשרד ציינה כי חיפה כימיקלים לא תוכל למלא את המכל באופן חופשי כבעבר, אלא רק באישור המשרד להגנת הסביבה. לפיה, "החל מה-1 במארס לא תתבצע פריקת אמוניה נוספת למכל – אלא אם יוכח כי האמוניה שבמכל אינה מספיקה לצורכי כלל המשק לחודשי ההתארגנות בתקופת המעבר, באישור המשרד. המשרד להגנת הסביבה מצפה מהמשק להתארגן במהלך ארכה זו להמשך".

החלטה זו של המשרד הגיעה לאחר שחברת חיפה כימיקלים לא הצליחה להוכיח לבכיריו כיצד תוכל להסיר את הסיכון לאוכלוסייה ולא סיפקה חלופות עם לוחות זמנים קצרים וברורים לסילוק המיכל ולהסרת הסיכון מהמפרץ – זאת, בניגוד להנחיות שהציב המשרד בשימוע. 

"לאור העובדה שאין פתרון באופק, עמדת המשרד היא כי מערך ייבוא האמוניה מעמיד את הציבור ואת הסביבה בסיכון שאינו קביל - הן בזמן שגרה והן בזמן רעידת אדמה", ציינה הודעת המשרד.

השר להגנת הסביבה,
זאב אלקין
השר להגנת הסביבה, זאב אלקיןצילום: תומר אפלבאום

השר להגנת הסביבה, ח"כ זאב אלקין אמר, כי "המשרד להגנת הסביבה, בהתאם לעמדתנו המקצועית העקבית והנחושה, סבור שאין מקומו של מכל האמוניה במפרץ חיפה. במהלך השימוע ביקשנו מחיפה כימיקלים להציג לנו חלופה ברורה וישימה עם לוחות זמנים קצרים וקבועים למכל. לצערנו, הנהלת חיפה כימיקלים בחרה שלא להשתמש באפשרות זו, כפי שגם בעבר בחרה שלא לפעול להצלחת המכרז להקמת מפעל האמוניה בדרום. בתנאים אלה, מתוקף האחריות והסמכות שחלה עלינו לדאוג להגנת בריאותם של מאות אלפי תושבי מפרץ חיפה, התנהלות חיפה כימיקלים לא השאירה לנו ברירה אלא להחליט על אי-חידוש של היתר הרעלים לשימוש במכל האמוניה, על אף הלחצים הרבים שהופעלו עלינו. יחד עם זאת, מתוך האחריות לאספקת האמוניה לצורכי המשק ועל סמך חוות הדעת שקיבלנו מהמל"ל וממשרד הכלכלה, נתנו תקופה של שלושה חודשים להיערכות המשק למסלולים אלטרנטיביים לרכישת האמוניה".

סגן השר להגנת הסביבה, ח"כ ירון מזוז אמר, כי "אנו משוכנעים כי לטווח הארוך, אין מקום למכל במפרץ חיפה המסכן חיי אדם, פשוטו כמשמעו. חיפה כימיקלים לא ניגשה למכרז ולא השתמשה בשלושת החודשים שנתן לה המשרד כדי להציג לוחות זמנים ברורים להסרת הסיכון ולהקמת מפעל חדש, ולאור זאת, לא נותרה לנו ברירה אלא לשלול את היתר הרעלים למפעל".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker