רשות ההגבלים בודקת אם סופר פארם דוחקת מתחרים מהקניונים

כבר ב-2010 התלוננה ניו פארם על הסכמי בלעדיות של סופר פארם בקניונים. אז התפרסם, כי לסופר פארם הסכמי בלעדיות רבים הכוללים סעיף המבטיח לה בלעדיות בתחום בית המרקחת בקניון

אורה קורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מדפים בסופר פארם
מדפים בסופר פארםצילום: דניאל בר און

רשות ההגבלים העסקיים החלה בבחינה מקיפה לגבי התנהלותה של סופר פארם בקניונים מול מתחרים מענפים שונים. הרשות בודקת את הסכמי הבלעדיות של סופר פארם, כדי לראות אם יש בהם סעיפים הדוחקים מתחרים מהשוק. הבדיקה נעשית בעקבות תלונה שהגישה ניו פארם לרשות, אולם התרחבה לבדיקה מול מתחרים נוספים של סופר פארם.

סופר פארם פועלת בתחומי פארמה ומתחרה בכך בבתי מרקחת; שוק הטיפוח והקוסמטיקה שבו היא מתחרה בעיקר ברשתות כדוגמת אפריל; ובחנויות איפור, ותחום הנקיון, הטואלטיקה ומוצרי התינוקות, בו היא מתחרה ברשתות השיווק.

כבר ב-2010 התלוננה ניו פארם על הסכמי בלעדיות של סופר פארם בקניונים. אז התפרסם, כי לסופר פארם הסכמי בלעדיות רבים הכוללים סעיף המבטיח לה בלעדיות בתחום בית המרקחת בקניון.

הסכמי הבלעדיות פוגעים בתחרות, כיוון שבמהותם הם מונעים ממתחרים לשכור שטחים באותו קניון. ברשות ההגבלים יבחנו את הסוגיה גם לאור פסיקה מלפני כעשור, במסגרתה ביטל בית משפט את הבלעדיות של בנק דיסקונט בקניון במבשרת ציון, לאחר שמצא כי ישנה מצוקת שטחי מסחר לבנקים באיזור. בנוסף תיבחן הסוגיה לאור חוק המזון, שקבע טווחים לתחרות גאוגרפית.

מסופר פארם נמסר בתגובה: "נושא סופר פארם בקניונים נדון בעבר על ידי שני ממונים על הגבלים עסקיים שבדקו את העניין במשך שנתיים. הבדיקות לא הובילו להתערבות בהסדרים. סופר פארם מאמינה, כי בגלל העובדה שמדובר בנוהגים עסקיים מקובלים, שאינם פוגעים בתחרות, כך יהיה גם הפעם. סופר פארם מעולם לא דחקה מתחרה כלשהו ממקום כלשהו".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker