בעקבות חשיפת TheMarker: חוקרי מכון וולקני מוחים על הדיון במיקום חלופי למכון

זאת, לדבריהם, בטרם דן הצוות הממשלתי בשאלה האם ראוי בכלל להעביר את המכון, ואם כן - לאיזה אזור בארץ

אורה קורן
מכון וולקני בבית דגן
מכון וולקני בבית דגןצילום: יגאל אלעד

חוקרי מכון וולקני מחו היום על כך שבדיוני הוועדה הבין-משרדית לבחינת עתיד המכון כבר דנו השבוע במיקומים חלופיים בגליל, וזאת, לטענתם, לפני שהתקיים הדיון בשאלה אם כלל ראוי להעבירו, ואם כן - לאיזה אזור בארץ. רשות מקרקעי ישראל (רמ''י) הציעה במהלך הדיון שמונה מיקומים חלופיים למכון בגליל המזרחי, והתבקשה לספק בדיון הקרוב הצעות למיקומים גם בגליל המערבי. פרשת התקיימותם של הדיונים על מיקומו העתידי של המכון נחשפה באחרונה ב-TheMarker.

במכון וולקני מבקשים שהוועדה תדון במיוחד בדו''ח המועצה הלאומית למחקר ופיתוח במשרד המדע, שפורסם בשבוע שעבר. הדו''ח שלל לחלוטין מעבר מיידי ומהיר של המכון, אולם ציין, כי ניתן לפרוש את המעבר על פני עשור במידה שיתקיימו תנאים מסויימים שפורטו בדו''ח, ובהם קיום בסיס חזק יותר מהנוכחי של מוסדות מחקר בתחומים משיקים בצפון ונכונות של חלק מהחוקרים במרכז לעבור צפונה.

פרופסור אלי פיינרמן, ראש מכון וולקני, כתב אתמול במכתב לשירי ברנד, יו"ר הוועדה, כי הוא סבור שיש לזמן את כותבי המחקר ששללו מעבר מהיר של המכון לצפון. "כמשקיף בוועדה אני סבור שישנה חשיבות יתרה לזמן את כותבי חוות הדעת; אני סבור שנפל פגם בהליכי עבודת הוועדה נוכח העובדה שחוות דעת ממשלתית זו – היחידה שישנה עד כה – לא הונחה על שולחן הוועדה ולא נחשפה לציבור במשך חצי שנה", הוסיף. 

השבוע התקיימה ישיבה שלישית של הוועדה המייעצת שמינה ראש הממשלה, בנימין נתניהו, בעניין העתקת מכון וולקני. רשות מקרקעי ישראל הציגה את הצעותיה למיקומים חלופיים אליהם ניתן להעתיק את מכון המחקר, וציינה כי המהלך יניב מעל 1.2 מיליארד שקל כתוצאה מפינוי קרקעות יקרות במרכז הארץ.

חוקרי מכון וולקני מסרו היום בתגובה כי "הדיונים על המיקום מתרחשים עוד בטרם התקיים דיון ממצה בשאלה האם בכלל יש מקום להעתיק את מכון וולקני. שאלה זו מתעצמת נוכח העובדה שבשבוע שעבר פורסמה חוות דעת ממשלתית לפיה העתקת המכון בתנאים הנוכחיים תביא להרס המחקר החקלאי במדינת ישראל. אז כיצד דנים בוועדה בשאלה להיכן מעתיקים לפני שדנו בשאלה אם נכון להעתיק?

"בתוכניות שרמ"י הציגה אתמול היא טענה כי ניתן להישאר עם עודף הכנסה של 1.2 מיליארד שקל ממכירת 3,000 דונם מהקרקעות עליהן שוכן המכון הוולקני. אחת מההמלצות בחוות הדעת של המועצה הלאומית למחקר ופיתוח, שלא הוצגה עד כה לחברי הוועדה המייעצת ולכן לא התקיים עליה כל דיון, הייתה 'לשקול אפשרות לעבות את הפעילות המחקרית במכון (וולקני) על ידי העתקה של פעילות הפקולטה לחקלאות (רחובות) אל קמפוס מכון וולקני'. האם רמ"י בחנו את האפשרות לפיה ניתן לפנות שטחים ברחובות לבנייה ובתוך כך אף להגביר את הסינרגיה שמתקיימת בין מכון וולקני לפקולטה לחקלאות, וכל זאת מבלי לגרום נזק למחקר החקלאי? זאת ועוד, מנכ"ל משרד החקלאות הנחה את רמ"י לבדוק שטחים בהיקף של 500 דונם בצפון - זאת לדבריו כיוון שהניסיונות של וולקני כבר לא מתבצעים בשטחים גדולים של המכון, אלא במשקים של חקלאים".

החוקרים הוסיפו, כי הסכימו לפנות 2,500 דונם משטחי המכון במרכז לטובת בנייה מבלי להסתכן בהעתקת פעילות המחקר צפונה. כך ניתן יהיה גם לפנות שטחים לטובת שימושים אחרים וגם לאפשר את המשך קיומו של האקו-סיסטם המתקיים במרכז. מה גם שרוב הניסיונות שחוקרי מכון וולקני מבצעים נערכים על שטחים חקלאיים המפוזרים בכל רחבי הארץ.

"רמ''י לא חישבה את הנזק לטווח ארוך שייגרם למדינת ישראל מאובדן המחקר החקלאי במדינת ישראל", ציינו חוקרי המכון. "רמ"י עשתה חשבון סנדלרים שקבע מה התמורה ממכירת הקרקע במרכז - מבלי להתייחס לאפשרות שניתן לפנות שטחים גם ללא העתקת המכון ומבלי להתייחס בכלל לאפשרות של פינוי קרקעות ברחובות בהתאם להמלצת חוות הדעת הממשלתית בעניין הכנסת הפקולטה לחקלאות לתוך שטחו של מכון וולקני. בנוסף לא התייחסה רמ"י לנזק הכמותי הכלכלי שללא ספק ייגרם למדינת ישראל כתוצאה מהפגיעה במחקר החקלאי, שבוודאות תנבע מהתהליכים המתנהלים כרגע בנוגע למכון", הוסיפו.  

חבר הכנסת עומר ברלב הגיש היום בקשה לדיון בוועדת המדע של הכנסת בנוגע לחוות הדעת של ההמועצה הלאומית למחקר ופיתוח שלא נחשפה לציבור ביוזמת הממשלה, ולטענת החוקרים "הוסתרה עד כה". בבקשה כתב ברלב: "אבקש להעלות על סדר יומה של הכנסת הצעה לדיון מהיר בנושא הצורך בפרסומו הדחוף של הדו"ח בעניין מכון וולקני. לפי הפרסום בתקשורת, דו"ח חסוי של המועצה הלאומית למחקר ופיתוח שבחן את אפשרות העתקת מכון וולקני לצפון הארץ שולל באופן החלטי את היוזמה והשלכותיה האפשריות. הדוח נמסר ביולי 2016, אולם עד כה נותר חסוי ולא פתוח לכל הליך של שיח ודיון ציבורי".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker