עיריית חיפה זימנה את ראשי החברות נמלי ישראל וחיפה כימיקלים לחקירה

זאת בחשד לעבירת בנייה ללא היתר במיכל האמוניה ■ אם תתברר תשתית ראייתית יוגשו כתבי אישום

אורה קורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מיכל אמוניה בחיפה
מיכל אמוניה בחיפהצילום: רמי שלוש

עיריית חיפה מרחיבה את המאבק בפעילות מיכל האמוניה, ועוברת לבחינת עבירות אישיות של המנהלים. לשם כך זימנה היום לחקירה בגין חשד לעבירות בנייה את ראשי חברת נמלי ישראל (חנ''י), שעל שטח שנמצא בבעלותה ממוקם מיכל האמוניה, ואת ראשי חיפה כימיקלים - החברה שממלאת את המיכל. בין מקבלי הזימון נמנים יו''ר חנ''י רם בלינקוב, ומנכ''ל חיפה כימיקלים נדב שחר.

החקירה תבחן את החשדות לבנייה ללא היתר של המיכל בחיפה. אם תתגבש תשתית ראייתית מספקת, יוגש כתב אישום לבית המשפט לעניינים מקומיים בחיפה.

מדובר בצעד שנוסף לדרישת עיריית חיפה מחיפה כימיקלים לפנות את מיכל האמוניה ממפרץ חיפה. הדרישה נתמכה על ידי בית המשפט לעניינים מקומיים, שהורה לפני שבוע על ריקון המיכל תוך עשרה ימים, החלטה שבוטלה בהמשך על ידי בית המשפט המחוזי בחיפה בעקבות ערעור של חיפה כימיקלים.

ראש עיריית חיפה יונה יהב, דורש מחנ"י לפעול מידית להפסקת פעילות מיכל האמוניה המשמש את חיפה כימיקלים, במפרץ חיפה. זאת לאור העובדה שהמיכל מוצב על קרקע בבעלות חנ"י, אשר משכירה אותה לחיפה כימיקלים - ולפיכך היא יכולה להיחשב בין האחראיות להפעלת המיכל.

לחקירה שתתבצע בתחילת חודש מארס זומנו גם מנכ"ל חנ"י שלמה בריימן, חברי הדירקטוריון של חנ"י ומנהל התפעול של חיפה כימיקלים עמיחי זיידר. המוזמנים לחקירה נחשדים באחריות לשימוש במיכל מבטון לצורך אחסון אמוניה בנפח של 14,300 טונה,ן שנבנה ללא היתר.

בפנייתו למנכ"ל חנ"י, צירף ראש העיר את דו"ח ועדת המומחים בראשותו של פרופסור אהוד קינן, המצביע על הסכנות האדירות המאיימות על כמיליון תושבים בשל הימצאותו של המיכל במפרץ חיפה, ולאור כניסתה של אוניית האמוניה למפרץ, השקולה לאוניית תופת הנושאת על גבה מספר פצצות אטום. לדבריו, הזכויות במקרקעי מסוף הכימיקלים שעליהם מוצב מיכל האמוניה הינן של חנ"י - ועל כן על החברה לדרוש מחיפה כימיקלים את השבתתו.

מחברת נמלי ישראל נמסר בתגובה: "נושא היתר הבניה למיכל האמוניה מצוי זה שנים בדיון משפטי בין עיריית חיפה ומוסדות התכנון לחברת חיפה כימיקלים ומתברר בפני בית המשפט העליון. החברה סבורה, שניסיונה של עיריית חיפה לפתור בעיה ברמה הלאומית - שמטופלת בדרג הבכיר של מקבלי ההחלטות ובשתי ערכאות משפטיות - על דרך של זימון מנהלי החברה לחקירה אינו ענייני ומיותר.

"ההחלטה על השבתת מיכל האמוניה הינה ברמה הלאומית. בהחלטת ממשלת ישראל ממארס 2013, שעסקה בקידום ההקמה של מפעל לייצור אמוניה במישור רותם שבנגב לשם יצירת חלופה למיכל האמוניה במפרץ חיפה, נקבע בנוסף שהדבר ייעשה מבלי לפגוע בהבטחת האספקה השוטפת של אמוניה לכלל צרכי המשק בכל עת.

"ולו משום כך ומבלי להתייחס לסוגיות נוספות, אין בסמכותה של החברה לפעול להשבתת המתקן על דעת עצמה, והיא פנתה מיד עם קבלת פנייתו של ראש עיריית חיפה ב-8 בפברואר, למשרדי הממשלה הרלוונטיים ובראשם למנכ"ל המשרד להגנת הסביבה ולמנכ"ל המשרד לביטחון פנים, לקבלת הנחייתם באשר להמשך פעילות המתקן".

מחיפה כימיקלים נמסר: "יונה יהב ממשיך במרץ לפגוע בתעשייה בצפון. חברת חיפה כימיקלים פועלת לפי החוק ובהתאם לכל האישורים הנדרשים מהרשויות המוסמכות. במקום לתמוך במפעלים בחיפה, ראש העיר מחפש דרכים לחבל בפרנסה של מאות ואלפי תושבים. מיכל האמוניה נבנה בהתאם לתקנים המחמירים ביותר ונמצא תקין על-ידי מומחים בינלאומיים. דו"ח קינן אינו חוות דעת, אלא מניפסט מוזמן על-ידי העיריה שאין בינו לבין האמת דבר".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker