התאחדות התעשיינים: לא נוצרו נסיבות משמעותיות שמצדיקות צו סגירה למיכל האמוניה - תעשייה ומקרו - TheMarker
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

התאחדות התעשיינים: לא נוצרו נסיבות משמעותיות שמצדיקות צו סגירה למיכל האמוניה

ההתאחדות מבקשת להצטרף לערר על סגירת המיכל, בטענה שסגירתו באופן פתאומי תוביל לפגיעה מיידית בתעשייה ובפרנסה: "התשתית המקצועית והעובדתית בחוות הדעת, לרבות ובפרט בהערכות הסיכון, היא מופרכת"

6תגובות
מיכל אמוניה בחיפה
רמי שלוש

התאחדות התעשיינים הגישה ביום שישי בקשה לבית המשפט המחוזי בחיפה, להצטרף לערר על סגירת מיכל האמוניה בחיפה, שמהווה מקור לחומר גלם למספר רב של מפעלי תעשייה. ההתאחדות טוענת בערר, כי סגירת מיכל האמוניה באופן פתאומי, תוביל לפגיעה מיידית באלפי מקומות עבודה בתעשייה ותשבית קווי ייצור.

עיריית חיפה מנסה למנוע את הצטרפות ההתאחדות לחזית אחת עם חיפה כימיקלים בנימוק, שישנן כמה חלופות זמינות לאמוניה, אותן פירטה בתשובה שהגישה היום לבית המשפט המחוזי בחיפה. לדבריה, אחת מהן היא רכישת אמוניה בשוק החופשי באמצעות אתרי מסחר והגעתה תוך 20 יום לחצר המפעל המזמין.

על כך השיבה ההתאחדות כי "התאחדות התעשיינים לא מכירה נתונים כאלו. מבדיקה שנעשתה על ידי גורמים מסחריים בשוק האמוניה, נמצא כי אין דרך להעביר אמוניה באופן מהיר למפעלים במצב הנוכחי, וגם אין דרך להעביר את הכמויות הגדולות של הנדרשות לצרכי השוק". המדינה קיבלה אפשרות להציג עמדתה בסוגיה עד היום, באמצעות הפרקליטות.

פרופסור אהוד קינן, שהוביל את חיבור הדו''ח התבקש להתייחס לדברים, ולצורך זה ביצע בדיקת אפשרויות ליבוא אמוניה באתר עליבאבא. "אפשר לקנות יחידות עד 12 טונות, במחיר 200-800 דולר לטונה וזמן האספקה 15 יום לאחר התשלום בכרטיס אשראי, בהובלה ימית", אמר.

בנוסף, לדבריו, ניתן לרכוש דשן זול מסוג אוראה ולהפיק ממנו אמוניה בתהליך פשוט בעזרת קיטור. "זה חומר דשן זול שנראה כמו סוכר", אמר. "הוא ניתן לרכישה ללא הגבלה, ויש בו 56% אמוניה, שניתן להפיק בתהליך פשוט. חברת חשמל מפרקת אותה במתקן פשוט. לא צריך לאגור אמוניה, זה פחות מסוכן וגם אחרים יכולים לעשות את זה", הוסיף.

בפנייתה לבית המשפט, באמצעות משרד עו"ד עמית, פולק ומטלון, ציינה ההתאחדות כי "המפעלים ואלפי עובדיהם נמצאים בסכנה ממשית ובלתי הפיכה", נכתב בערר. "לא ניתן לקבל החלטה מושכלת בעניין זה מבלי לשקול את הנזק הציבורי העצום הצפוי להיגרם באופן בלתי הפיך כתוצאה מסגירת מסוף האמוניה הארצי (...) החלטת בית המשפט לא משפיע על מטה לחמו של אדם אחד, אלא של אלפים וכלל המשק תלוי בכך שמסוף האמוניה הארצי ימשיך לפעול למען צרכי המשק הישראלי בכללותו, עד למציאת פתרונות אחרים שיאפשרו את המשך אספקתה הרציפה של האמוניה".

עוד פורטו בערר השירותים הרבים לציבור הרחב שצפויים להיפגע באופן מיידי כתוצאה מסגירה של מיכל האמוניה, לרבות מערך הבריאות הארצי, שמירה על איכות הסביבה וביטחון המדינה. "הפגיעה הצפויה במשק היא מבהילה וחולשת על כל התחומים עליהם מופקדת הממשלה - הפגיעה בלתי נמנעת בתוצר הלאומי הגולמי, בייצוא, ביחסים המסחריים הבין לאומיים, באלפי מקומות עבודה, בעשרות אלפים התלויים במקומות העבודה, במאות אלפים נוספים במעגלים הנוספים - בלי אמוניה לא ניתן יהיה לדאוג לקירור בבתי חולים ולקרר מוצרי מזון חיוניים לעת חירום לאוכלוסייה, בלי אמוניה לא ניתן יהיה למנוע באופן יעיל תאונות בתעשייה הכימית ולא יהיה מלאי חירום לתעשייה הכימית, לא ניתן יהיה לצמצם פליטות תעשייתיות ולשמור על אוויר נקי, לא ניתן יהיה לייצר מלט לצרכי בנייה, לא ניתן יהיה לייצר דשן שהנו חומר גלם הכרחי לחקלאות המקומית לשם גידול ירקות ופירות ועוד".

כמו כן, התאחדות התעשיינים טוענת בערר כי בית המשפט קבע לסגור את מיכל האמוניה באופן פתאומי, על אף שלא נוצרו כל נסיבות חדשות משמעותיות שמצדיקות מתן צו סגירה. השינוי האחרון שהוביל להחלטת בית המשפט על סגירה מיידית של מיכל האמוניה היה דו''ח, שחובר באחרונה על ידי פרופסורים בכירים לכימיה מהטכניון, שהזהיר כי המיכל עלול להתבקע ולגרום לנזק קשה מזה של פצצת אטום לתושבי חיפה והסביבה.

ההתאחדות ציינה בערר כי היא "דוחה מכל וכל את חוות הדעת שהוצגה לבית המשפט, אשר הוכנה על ידי 'מומחים' אשר נעדרי כל ניסיון וידע בתחום ניהול סיכונים במתקני אמוניה או דומיהם. התשתית המקצועית והעובדתית בחוות הדעת, לרבות ובפרט הערכות הסיכון, היא מופרכת, ועומדת בניגוד מוחלט מחוות דעת של גופים ברי סמכא מטעם המדינה בעניין זה, ובכלל זה המשרד להגנת הסביבה ופיקוד העורף". עם זאת, נתוני פיקוד העורף התיחסו לפני כעשור לאפשרות של פגיעת טיל במיכל, לא לאפשרות שיקרוס ברעידת אדמה, או מחולשת החומר ממנו הוא בנוי.

מעיריית חיפה נמסר בתגובה: "התאחדות התעשיינים מתייצבת שוב לצד בעלי ההון, ולא לצד מאות אלפי תושבי חיפה והצפון. בכך מאבדת ההתאחדות את עמדתה הערכית-מוסרית ואת מחויבותה לחברה הישראלית. הצטרפותה נועדה לייצר נפח חסר משמעות לטענות חסרות שחר שכבר הופרכו בעבר".

 על כך השיבו בהתאחדות התעשיינים כי "ידוע היטב לעיריית חיפה כי המועצה לביטחון לאומי קבעה כי 'מיכל האמוניה בחיפה אינו מהווה סכנה ברורה ומיידית גם במקרה של פגיעה ישירה' (25.5.16). גורמי הביטחון האחראים במדינת ישראל - ולא ראש עירייה כזה או אחר - הם שאמורים לקבוע את מידת המסוכנות או אי המסוכנות של כל מתקן באשר הוא, כגון גז, אמוניה, דלק, חומרים כימיים ועוד.

"מנגד, מדינת ישראל כולה, כמו יתר מדינות העולם, לא יכולה להתקיים בלי אמוניה לשירותים השונים והבסיסיים כמו חדרי קירור, חדרי ניתוח, תעשיות מזון, תעשיות בטחוניות ותעשיות כימיה. לכשיימצא פתרון אלטרנטיבי לאספקת אמוניה למשק הישראלי, התאחדות התעשיינים תהיה הראשונה לאמצו".

גם עמותת צלול הגישה היום בקשה להצטרף לערעור של חיפה כימיקלים, כידידת בית המשפט. צלול פועלת שנים לסגירת מיכל האמוניה. לטענתה, חיפה כימיקלים מתכחשת לסיכון שמעורר המיכל והרשויות גוררות רגליים בטיפול בבעיה. לדברי העמותה, לא ניתן להגדיר את המיכל כחיוני למשק, כיוון שרוב תוצרתו מיועדת לשימוש על ידי חברה אחת. את הבקשה בשם צלול הגישו עורכי הדין חגי אלקלעי, אוהד רוזן וחיה ארז.תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#