עיריית חיפה תגיש היום לביהמ"ש דרישה לפינוי מכל האמוניה

עיריית חיפה והיועמ"ש צפויים להגיש היום את עמדותיהם בנושא פינוי מכל האמוניה לאחר ערעור של חיפה כימיקלים על הוראת הפינוי ■ העירייה תטען כי אין הצדקה להחזיק מכל כה גדול ביחס לצריכת המשק, וכי הפעלתו כרוכה בסיכון ■ הערעור יידון ב-26 בפברואר

אורה קורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
מיכל אמוניה בחיפה
מיכל אמוניה בחיפהצילום: רמי שלוש

היועץ המשפטי לממשלה ועיריית חיפה צפויים להגיש היום לבית המשפט המחוזי בחיפה את עמדתם בשאלת מכל האמוניה במפרץ חיפה. לאחר מכן אמורה השופטת תמר שרון נתנאל להחליט על עתיד המכל. על הפרק - בקשת עיריית חיפה לסגור את המכל מחשש לאירוע רב נפגעים, מול בקשת חיפה כימיקלים להתיר את המשך הפעלתו בטענה שהוא בטיחותי.

בתחילת השבוע שעבר הורה בית המשפט לעניינים מקומיים בחיפה לרוקן את המכל בתוך עשרה ימים. עם זאת, בעקבות ערעור שהגישה חיפה כימיקלים, הוציאה שרון נתנאל צו זמני המבטל את הוראת הריקון, עד להגשת תשובת עיריית חיפה.

עיריית חיפה תבקש בתשובתה להורות על סגירה מיידית של מכל האמוניה שמחזיקה חברת חיפה כימיקלים בעיר. לטענתה, הסיבות העיקריות לכך הן, שחיפה כימיקלים פועלת ללא רישיון עסק. בנוסף, טוענת העירייה, קיים סיכון ממשי ומיידי מהמשך הפעלתו - אסון מחריד בממדיו, שעשוי להסתיים במוות של עשרות אלפי אנשים. עמדת העירייה מבוססת על דו''ח שחיבר צוות פרופסורים לכימיה, בהם פרופ' דן שכטמן, חתן פרס נובל לכימיה.

בתשובתה תטען עיריית חיפה כי השיח הפופוליסטי והדמגוגי של חיפה כימיקלים, לפיו מכל האמוניה הוא לכאורה גזירת גורל, אשר בהיעדרו לא תתאפשר פעילותן של תעשיות רבות ושל מפעלים הנותנים שירותים חיוניים - הוא שקרי ומופרך. עוד תטען, כי אין כל הצדקה להחזקת מכל אמוניה כה גדול (המכיל 12 אלף טונה אמוניה) כאשר המשק הישראלי צורך רק 2,250 טונה לשנה. לטענתה, קיומו של המכל משרת אינטרסים של אילי הון היושבים בארה''ב, ומנצלים את חולשת הרגולטור הישראלי על חשבון ביטחון אזרחי חיפה והסביבה.

נתןנים בכתבה

בנוסף תסביר העירייה כי יש מקורות זמינים לאספקה שאינם תלויים במכל האמוניה: יבוא מאובטח באמצעות מכלים קטנים, יבוא אוריאה והפיכתה לאמוניה באתרי הצריכה על פי הכמות הנדרשת ובזמן הנדרש, וייצור מקומי של אמוניה לצריכה מיידית. לאף אחת מהחלופות האלה אין צורך במכלי אכסון ענקיים ומסוכנים, מהסוג שנמצא בחיפה כיום.

בהחלטתה משבוע שעבר ציינה שרון נתנאל, כי היועץ המשפטי לממשלה יוכל להגיב לעיכוב הביצוע עד 19 בפברואר וכי הדיון בערעור ייערך ב–26 בפברואר.

בדיונים שונים על סכנת מכל האמוניה בעבר טענו נציגי המדינה, כי המתקן ממוגן מספיק מירי טילים ושהסבירות שיתבצע פיגוע באניית האמוניה המגיעה מדי חודש לנמל חיפה הוא נמוך במיוחד. שני התרחישים - פגיעה שתפרוץ את המכל או את הספינה - אם יתרחשו, עלולים לגבות עשרות אלפי הרוגים בחיפה וסביבתה, לפי דו''ח הפרופסורים לכימיה.

דו''ח הפרופסורים מתח ביקורת על עמדת גורמי הביטחון, שקבעו כי המתקן ממוגן וכי הסבירות לפיגוע באניית האמוניה נמוך במיוחד. לדבריהם, דו''ח הוועדה הציבורית בראשות הרצל שפיר לטיפול בחומרים מסוכנים (2007) קבע כי המתקן ממוגן מפגיעה בגג על ידי מטילים לטווח בינוני וארוך (נשק תלול מסלול) בזמן מלחמה. ואולם לדברי מחברי הדו''ח, תרחישים מסוכנים אחרים לא נבדקו, בהם התבקעות המכל ברעידת אדמה, מהזדקנות המתכת, מנשק שטוח מסלול (טילים לטווח קצר) ופעילות טרור.

לדברי מחברי הדו"ח, גם ערב מלחמת יום הכיפורים העריכו גורמים ביטחונים את הסיכוי לפרוץ מלחמה כנמוך במיוחד, וכך היה גם בארה''ב, שם העריכו גופי מודיעין את הסיכוי לפיגוע במגדלי התאומים כנמוך במיוחד. שתי הערכות אלה התבררו בדיעבד ככישלון אסטרטגי חמור.

בנוסף קבעו כי "הצהרתה הרשמית של חיפה כימיקלים, כאילו מכל האמוניה נבדק, וכי הבדיקה מאשרת את תקינות המכל ואמינותו, וכי תחזית אורך החיים המינימלית של המתקן היא 55 שנה היא שגויה, חסרת כל בסיס עובדתי, מטעה, בלתי אחראית ומסוכנת".

פרופ' אהוד קינן, שהוביל את כתיבת הדו"ח, אמר ל–TheMarker כי הבדיקות שנערכו עבור חיפה כימיקלים חשפו סדקים באחד הצדדים של המכל, מה שמעלה את החשש שבמילוי עתידי הוא עלול להתבקע מעוצמת הלחץ הפנימי שייווצר. בנוסף אמר, כי החברה נמנעה מביצוע בדיקות מקובלות המחייבות ריקון המכל כל כמה שנים, והסתפקה בבדיקה חיצונית שלו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker