ריקון מיכל האמוניה בחיפה עשוי להתעכב

השופטת תמר שרון נתנאל מבית המשפט המחוזי בחיפה החליטה היום על צו עיכוב - וקבעה דיון בעניין ל-26 בפברואר. ההחלטה - בעקבות ערעור של חיפה כימיקלים . ח"כ יעל כהן פארן פנתה לממונה על ההגבלים העסקיים: "החברה מחזיקה את המשק כולו כבני ערובה"

אורה קורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
מיכל אמוניה מפרץ חיפה
מיכל אמוניה, מפרץ חיפהצילום: רמי שלוש

ריקון מיכל האמוניה בחיפה יעוכב. השופטת תמר שרון נתנאל מבית המשפט המחוזי בחיפה נתנה צו עיכוב ביצוע להחלטת בית המשפט לעניינים מקומיים, ולפיה תחויב חיפה כימיקלים לרוקן את המיכל. צו העיכוב שניתן היום הוא עד לקבלת תגובת עיריית חיפה. עוד קבעה השופטת כי היועץ המשפטי לממשלה רשאי להגיב לבקשת עיכוב הביצוע עד 19 בפברואר בשעה 10:00. הדיון בערעור נקבע לשמיעה ל-26 בפברואר בשעה 13:00.

חברת חיפה כימיקלים הגישה היום (ד') ערעור לבית המשפט המחוזי בחיפה על החלטת בית משפט לעניינים מקומיים בחיפה ביום ראשון לרוקן את מיכל האמוניה שבמפרץ חיפה בתוך 10 ימים. ההסבר לבקשה הוא שכל טענות עיריית חיפה כבר נדחו בעבר על ידי בית המשפט וגורמי ביטחון מוסמכים ובהם צה"ל והמועצה לביטחון לאומי. מה גם, שמיכל האמוניה מכיל בנוסף את מלאי החירום של מדינת ישראל למקרה בו יופסק הייבוא דרך הים.

בערעור נכתב כי "עיריית חיפה מפריחה נתונים מופרכים ודמגוגיים שתכליתם לזרוע בהלה בקרב הציבור, שעה שלא רק שאין להם כל תימוכין מדעיים או עובדתיים הרי שהם גובלים בהטעייה - לא פחות. עמדתם הנחרצת של הגורמים המופקדים ואמונים על ענייני הבטיחות ועל תרחישי חירום - פיקוד העורף, המועצה לביטחון לאומי ועוד, הינה, כפי הנטען בתגובותיה של המדינה, שהמענה המיגוני הקיים נותן מענה הולם לעת הזו לכל תרחישי הייחוס הרלבנטיים, תוך שבכל הנוגע לטענותיה של המשיבה ביחס לסיכון הנשקף מאוניית האמוניה נטען כי סבירות התרחיש הנטען על ידה הינה נמוכה מאוד". הדברים מתיחסים לתרחיש של פיגוע באונייה המובילה את האמוניה, שעלול לגרום למוות המוני ברחבי חיפה וסביבתה, לפי דו''ח קינן עליו התבססה החלטת השופטת בסול.

עורכי הדין יוסי בנקל ואלי כהן ממשרד ראב"ד מגריזו בנקל ציינו, כי "מסוף האמוניה הארצי מהווה חלק מנמל חיפה מזה 32 שנים ומספק 100% תצרוכת האמוניה של מדינת ישראל. אם תופסק - לא תתאפשר פעילותם של מתקנים ביטחוניים רגישים דוגמת הכור הגרעיני בדימונה, בתי חולים, תע"ש, רפא"ל, מערכות לטיהור מים וכן תופסק פעילותם של  מגזרי תעשיה שלמים במשק הישראלי, על כל המשתמע מכך כולל פיטורי עשרות אלפי עובדים".

לדבריהם, פניית עיריית חיפה לבית המשפט אינה "נקיית ידיים ותמת לב" כיוון שהוגשה יום אחד בלבד לאחר הגשת בקשה להוצאת דו"ח מתיק שמתנהל בבית המשפט העליון ובחלוף שש שנים ממועד הגשת כתב האישום. לטענתם, העובדות שעל בסיסן הוגשה הפניה לבית משפט שלום בחיפה הינן דו"ח מוזמן מטעם המשיבה שגם הוא איננו מסתמך על כל ממצא חדש, אלא לכל היותר על תובנות של כותביו.

עורכי הדין תקפו בחריפות את דו"ח אהוד קינן שעליו התבססה פניית עיריית חיפה, העלו נתונים בעייתיים לדעתם שהוצגו על ידו וטענו, כי השופטת בסול הגיעה לכאורה למסקנה השגויה.

עוה"ד יוסי בנקל ואלי כהן: "כותבי הדו"ח לא טרחו כלל לבקר במסוף האמוניה הארצי, להיפגש עם המשיבה ומומחיה, כמו גם, עם מומחי פיקוד העורף, המועצה לביטחון לאומי והמשרד להגנת הסביבה שלהם יש את המיומנות הבקיאות והידע הנדרשים המשמשים אותם למעקב ופיקוח שוטף על מסוף האמוניה הארצי והאמצעים להגנתו, מזה שנות דור ואשר חוות דעתם, כפי שיפורט להלן, עומדת בסתירה ובניגוד, לשון המעטה לנטען בדו"ח. מה גם בכל הכבוד, אין לאף אחד מעורכי הדו"ח מומחיות בכל הנוגע למסופי אמוניה וממילא הדבר לא נטען על ידם כי יש להם מומחיות כאמור ו/או חיברו דוחות דומים עבור גופים נוספים בעניינים אלו ודומה כי לא בכדי".

מחיפה כימיקלים נמסר, כי עיריית חיפה ואת העומד בראשה יונה יהב שפעלו לכאורה להסתיר מעיני בית המשפט בין היתר את עובדת הגשת הדו"ח לבית המשפט העליון, את העובדה כי לבקשתה נקבע דיון דחוף ובדלתיים סגורות בפני בית המשפט העליון כדי לדון בדו"ח וכי המדינה והמערערת הגישו לבית המשפט העליון חוות דעת השוללות מכל וכל את האמור בדו"ח.

לפיכך, אחת הטענות בערעור מטילה ספק בסמכותו של בית משפט שלום בחיפה לבקר את פעילותן של הרשויות המוסמכות שאותן לא טרח לזמן לדיון בפניו. "הצורך, שלא לומר החובה לזמן את נציגי היועץ המשפטי לממשלה לדיון בטרם מתן החלטה התחדד בפני בית המשפט לאחר שבתגובת המערערת נפרשו בפניו כל ההליכים המתנהלים בבית המשפט העליון והחלטת בית המשפט העליון להורות על צירוף היועץ המשפטי לממשלה (בנוסף על פרקליטות המדינה שממילא מייצגת בתיק גופי מדינה אחרים) להליכים בפניו בשל החשיבות שמייחס בית המשפט העליון לסוגיית האמוניה".

מחיפה כימיקלים נמסר היום כי "מיכל האמוניה עומד בתקנים הבינלאומיים המחמירים
ביותר של בטיחות וכוללים בין השאר מעטפת פלדה מיוחדת, קירות מגן מבטון, קירות
חיצוניים ועוד שורה של מעגלי אבטחה גלויים וסמויים. המיכל נבדק מספר פעמים על-ידי
מומחים בינלאומיים ונמצא תקין".

משרד הכלכלה בוחן את השלכות סגירת מיכל האמוניה על התעשייה

שר הכלכלה אלי כהן הנחה את אנשי משרדו לבחון את השפעת סגירת מיכל האמוניה בחיפה על התעשיה והמשק. ההנחיה הועברה לאחר שכהן קיבל פניות מהתאחדות התעשיינים ומגורמים נוספים במשק, שהתריעו על קשיים בהיעדר חלופות זמינות של אמוניה.

התאחדות התעשיינים אינה דורשת את המשך הפעלת מתקן האמוניה של חיפה כימיקלים בלב איזור מאוכלס, אולם מבקשת טיפול בחלופות מבלי לפגוע בפעילות השוטפת של המפעלים. חלק ניכר מהמפעלים הגדולים מבסס על האמוניה את ניטור זיהום האוויר. ללא האמוניה המפעלים יחרגו מההיתר שניתן להם ועלולים להיסגר.

אלי כהן
אלי כהן צילום: אוליבייה פיטוסי

בעקבות חשיפת TheMarker אתמול לפיה חיפה כימיקלים הפסיקה את מכירת האמוניה לכלל התעשיה ומתכוונת לנצל את הכמות שנותרה לשימושה, נעשו פניות נוספות לכהן ולממונה על ההגבלים העסקיים, מיכל הלפרין.

נייר עמדה של התאחדות התעשיינים, שגם הוא נחשף ב-TheMarker מזהיר, כי בהיעדר חלופות אמוניה זמינות תיפגע פעילותם של כמאה מפעלי תעשייה, חלקם גדולים וחלקם בטחוניים.

חוות דעת שהוציא אגף הכימיה והפרמצבטיקה בהתאחדות התעשיינים מעריכה כי הפסקת אספקת האמוניה תוביל לעצירת פעילות מתקני יצור הנותנים שירותים חיוניים לתעשיה הביטחונית ופעילות ייצור של מגוון תעשיות, בהן מלט, מזון, תרופות, נייר, תוספי הזנה, חיטוי מים ותחנות כח.

לפי אותה חוות דעת, הפסקת ייצור צפויה בחמישה מפעלים ביטחוניים גדולים המתבססים על אמוניה כחומר גלם. מדובר בתעשיות המייצרות רכיבים קריטים למערכות צבאיות מתקדמות, לא כולל שימושי אמוניה בכור הגרעיני בדימונה.

כמו כן טוענת חוות הדעת, כי ענף הבנייה צפוי לעמוד בפני משבר שייגרם מהפסקת יצור המלט תוך כמה ימים. בענף המזון המשתמש באמוניה לקירור ולחיטוי צפויה עליית מחירים כתוצאה מהפסקת השימוש באמוניה של חיפה כימיקלים ומעבר לייבוא עצמי.  בחקלאות צפוי מעבר לשימוש בדשנים נחותים ללא אמוניה, הפוגעים בסביבה.

על פי חוות הדעת, המשמעות בטווח המיידי של סגירת מסוף האמוניה הינה הפסקת פעילות של כ-100 מפעלים המעסיקים ישירות אלפי עובדים, ופגיעה ביצוא. המשמעות בטווח הקצר והבינוני היא הפסקת פעילות מוחלטת בחלק מקווי היצור של מוצרים מבוססי אמוניה ושימוש בחלופות שיובילו להעלאת יוקר המחיה ולפיטורי מאות עובדים.

צלול למשרד הכלכלה - להפקיע ניהול מלאי חירום מחיפה כימיקלים

עמותת צלול פנתה לשר הכלכלה והתעשיה, אלי כהן, וקראה לו להפקיע מחיפה כימיקלים את ניהול מלאי החירום של המדינה בתחום האמוניה ולהעבירה למנהל החירום במשרדו. במכתב ששיגרה מנכ''לית עמותת צלול, מאיה יעקבס לכהן נכתב, כי העמותה מבקשת שיפעיל את סמכותו מתוקף תקנות חוק הפיקוח על מצרכים ושירותים, במטרה להבטיח אספקה של אמוניה לבתי חולים ולמפעלים חיוניים אחרים במשק.

לדבריה, בקשה זו באה בעקבות פסיקת בית המשפט לעניינים מקומיים בחיפה המורה על הפסקה מידית של יבוא אמוניה נוזלית לנמל חיפה ועל ריקונו של מיכל האמוניה וזאת בשל מסוכנותו הרבה למאות אלפים במטרופולין חיפה והמפרץ. וכן בעקבות "איומיה של חברת חיפה כימיקלים לפיהם בכוונתה למנוע אספקת אמוניה למפעלים חיוניים, מתוך מטרה ליצור לחץ  על המפעלים, על הציבור, על מקבלי ההחלטות ועל בית המשפט המחוזי, אליו בכוונתה להגיש ערעור על החלטת בית המשפט לעניינים מקומיים".

"לדעת עמותת צלול, על רקע פסק הדין ולאור ההתנהלות הכוחנית של חברת חיפה כימיקלים, המאיימת על אספקת האמוניה לכלל המשק, נוצר במצב חירום, המחייב שימוש בצווי חרום, העומדים לרשות כבוד השר, וזאת כדי למנוע מצבי משבר במשק", הוסיפה יעקבס.

לדבריה, מצב החרום צפוי להימשך מספר שבועות בלבד, שכן בפני צרכני האמוניה פתוחה הדלת לבחור בחלופות שונות הקיימות בארץ ובעולם לאספקת אמוניה: יבוא אמוניה במכלים קטנים ובטוחים, ייצור אמוניה בכמויות קטנות מחומצה חנקתית או יצור אמוניה מאוריאה בחצר המפעל וזאת ללא סיכון לסביבה.

הממונה על ההגבלים העסקיים, מיכל הלפרין
הממונה על ההגבלים העסקיים, מיכל הלפריןצילום: אייל טואג

פנייה להגבלים: "למנוע מחיפה כימיקלים לנצל כוחה המונופוליסטי לרעה"

חברת הכנסת יעל כהן פארן פנתה היום (ד') לממונה על הגבלים עסקיים, מיכל הלפרין ולשר הכלכלה אלי כהן וביקשה מהם למנוע מחיפה כימיקלים לנצל לרעה את כוחה המונופוליסטי בתחום האמוניה.

ח"כ יעל כהן פארן
ח"כ יעל כהן פארן צילום: עופר וקנין

החברה המהווה מונופול ביבוא אמוניה למשק החליטה אתמול להפסיק למכור אותו לתעשייה ולהשתמש בכל היבוא לצרכיה. חוק ההגבלים אוסר על מונופול לנצל כוחו לרעה.

ההחלטה התקבלה לאחר שבית המשפט הורה לחברה לרוקן את המיכל תוך עשרה ימים ומתוך הנחה שלא יתאפשר לה להביא כמות נוספת ולמלא אותו. חיפה כימיקלים צורכת כ-78% מהאמוניה שהיא מייבאת, ומוכרת את היתרה לחברת דשנים.

דשנים משתמשת לצרכיה בכ-25% מהכמות ומשווקת את היתרה לתעשיות במשק. אלה משתמשות באמוניה בין השאר לקירור ולהקטנת זיהום אוויר. לפי הערכת התאחדות התעשיינים, ללא האמוניה ייפגעו כ-100 חברות גדולות במשק מתחומי תרופות, מלט, מזון, נייר, ציוד בטחוני וכימיה.

הפניה לכהן נעשתה מכח הוראות חוק הפיקוח על מוצרים ושירותים. כהן פארן ציינה בפניות להלפרין ולכהן, כי היא מבקשת את התערבותם "על מנת להבטיח שחיפה כימיקלים לא תנצל מעמדה המונופוליסטי ביבוא וחלוקת אמוניה ולא תמנע אספקת אמוניה למפעלים חיוניים במשק הזקוקים לה לצורכי היצור והתפעול התקינים שלהם, כל משך זמן ריקון המיכל". לדבריה, בכך יתאפשר למפעלים להיערך לתהליכי יצור ותפעול חלופיים, או להתקשר עם מקורות חלופיים.

כהן פארן הוסיפה, כי החברה "מנצלת את היותה מונופול בתחום, כדי להלך אימים על חברי הכנסת, הממשלה ובית המשפט לשינוי המדיניות ולהסרת האיסור שהוטל על השימוש במיכל, כך שיושג פתרון לשביעות רצונה", הוסיפה.

לדבריה, חיפה כימיקלים "מחזיקה את המשק כולו כבני ערובה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker