מכון היצוא: מתחזקת מגמת ההתאוששות ביצוא

בניטרול ירידת היצוא של אינטל הנובעת משדרוג המפעל, נרשמה עליה של 9% ביצוא, בשלושת החודשים שהסתימו בינואר 2017. "היצוא ב-2017 יצמח ב-6% הודות להתחזקות הסחר העולמי"

אורה קורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
מפעל אינטל קרית גת
מפעל אינטל בקרית גתצילום: אלברטו דנקברג

מגמת ההתאוששות ביצוא הסחורות מישראל נמשכת ואף מתחזקת, זאת בהמשך למגמה החיובית שהחלה במהלך מחצית השנה השנייה של 2016. כך עולה מניתוח שנערך על ידי היחידה הכלכלית במכון היצוא. עוד עולה מהניתוח כי במהלך החודשים נובמבר 2016-ינואר 2017 עלה יצוא הסחורות ללא יהלומים בשיעור דולרי של כ-2% בהשוואה לחודשים נובמבר 2015-ינואר 2016, והסתכם בכ-12.3 מיליארד דולר. בניטרול ירידת היצוא של אינטל, הנובעת משדרוג האתר בקרית גת, היצוא עלה בשיעור גבוה יותר, של כ-9%.

שאולי כצנלסון, סמנכ"ל כלכלה במכון היצוא אמר כי "העלייה ביצוא נובעת מהתאוששות בכלכלה העולמית ובשווקי היעד העיקריים של היצוא הישראלי. כזכור, תחזית מכון היצוא הינה לעלייה של כ-6% בהיקפי היצוא הכולל השנה, לאחר מגמת קיפאון מתמשכת בשנים 2016-2012".

יצוא סחורות מישראל בחודשים האחרונים

עליית היצוא התקבלה חרף ירידה חדה של כ-43% ביצוא הרכיבים האלקטרונים של אינטל בתקופה זו, שהסתכם בכ-980 מיליון דולר. מי שניטרלה את ירידת היצוא של אינטל היא טבע. יצוא התרופות, שרובו מבוסס על טבע, עלה בכ-8% לכשני מיליארד דולר בחודשים אלו.

בהתאם למגמה החיובית הכללית בחודשים האחרונים עלה היצוא ביתר ענפי היצוא העיקריים בהשוואה לתקופה המקבילה אשתקד. יצוא ציוד אלקטרוני, מחשוב, אופטי ורפואי – מדד הליבה של יצוא ההיי-טק – עלה בשיעור חד של כ-46% להיקף של 2.8 מיליארד דולר; יצוא מכונות וציוד, (הכולל בין השאר יצוא מכונות בתחום האגרו-טכנולוגיה, אנרגיה חלופית ונקייה, השקיה, מזון, דפוס ורובוטיקה), עלה בשיעור של כ-28% להיקף של כ-1.6 מיליארד דולר, יצוא מוצרי גומי ופלסטיק עלה בשיעור של כ- 3.5% להיקף של כ- 475 מיליון דולר, יצוא ציוד חשמלי - הכולל בין השאר יצוא ציוד ומערכות חשמל ואלקטרוניקה - עלה בשיעור של כ-4% להיקף של 305 מיליון דולר ויצוא מזון ומשקאות עלה בשיעור של כ- 5% להיקף של כ- 270 מיליון דולר.

היצוא החקלאי רשם במהלך תקופה זו ירידה של כ-8% בהשוואה לתקופה המקבילה והסתכם בכ-300 מיליון דולר, יצוא היהלומים עלה בשיעור של כ-15% והסתכם בכ-1.9 מיליארד דולר. יצוא הסחורות כולל יהלומים הסתכם בכ-14.2 מיליארד דולר, עלייה של כ-3% בהשוואה לתקופה המקבילה אשתקד.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker