צפו: הלוויינים הישראלים הזעירים שוגרו לחלל מהודו

מלבד שני הלוויינים הישראליים שוגרו על המשגר ההודי גם 88 לוויינים זעירים השייכים לחברה אמריקאית, שלושה לוויינים מהודו ולוויינים מקזחסטן, הולנד, שוויץ ואיחוד האמירויות

אורה קורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

המחקר הישראלי והפיתוח המסחרי שלו עשו היום צעד גדול קדימה, כאשר שני לוויינים אזרחיים שגודלם קרוב לזה של קרטון חלב, והנושאים מעבדות ומכשירי צילום ממוזערים, שוגרו בשעה 06:00 בהצלחה לחלל. הלוויינים פותחו בתמיכת סוכנות החלל הישראלית במשרד המדע.

הלוויינים שוגרו מהודו על גבי משגר של סוכנות החלל ההודית יחד עם 102 לוויינים נוספים מרחבי העולם - מספר שיא עולמי של לוויינים המשוגרים על גבי אותו משגר. הלוויינים נכנסו למסלול בגובה 500 ק"מ תוך מספר דקות לאחר השיגור.

הלוויינים הישראליים ישמשו חוקרים מהארץ ומהעולם למטרות מחקר של תופעות אקלים ולניסויים רפואיים. שני הלוויינים, זעירים בגודלם, מוכיחים יכולות טכנולוגיות חדשניות המאפשרות לחוקרים ישראלים לנתב את הניסוי שלהם ולקבל מהלוויין מידע ישירות ובקלות.

הלוויין שכפי הנראה מסמן מהפכה בחקר תרופות בחלל, שייך לחברת ספייספארמה (SpacePharma) הישראלית, שפיתחה לראשונה בעולם ננו לוויין מזערי שמשקלו כ-4.5 ק"ג, ובו מעבדה עם 4 ניסויים שנשלטים באמצעות אפליקציה ישירות על ידי החוקרים. נתוני הניסויים משוגרים חזרה לכדור הארץ, והחוקרים יכולים לצפות בהם בזמן אמת ולשלוט בהם באמצעות הטלפון החכם. המערכת האוטומטית המשולבת במעבדה מאפשרת לשנות את מהלך הניסוי, לקבל נתונים שונים דוגמת רמת הקרינה, הטמפרטורה וכדומה, ולצלם תמונות מיקרוסקופיות.

הלוויין מאכלס ארבעה ניסויים שיבדקו את השפעת תנאי חוסר כבידה על חומרים, בהם גם ניסוי של חוקר ישראלי. 

לויין נוסף ששוגר הוא BGUSAT, פרויקט משותף לתעשייה האווירית ולמשרד המדע במסגרת משימה מדעית של אוניברסיטת בן גוריון. הלוויין שוקל 5 קילוגרמים והוא מצויד במצלמות מיוחדות המסוגלות לזהות תופעות אקלימיות שונות, ובמערכת בקרה שתאפשר בחירה של אזורי הצילום והמחקר.

בלוויין משולב שבב ייחודי שפותח על ידי חברת רמון צ'יפס הישראלית, והוא בעל יכולות מחשוב דומות לאלו של מחשבי הלוויינים הגדולים. הלוויין יאפשר לחוקרים לקבל תמונות תמונות באיכות גבוהה שבעבר נאלצו החוקרים לרכוש מלוויינים זרים בעלויות גבוהות. סוכנות החלל הישראלית הקצתה סכום של כמיליון שקל למימון מחקרים על בסיס התמונות שיגיעו מהלוויין.

מלבד הלוויינים הישראליים, 88 מהלוויינים ששוגרו על גבי המשגר ההודי PSLV הם לוויינים זעירים השייכים לחברה אמריקאית. שלושה לוויינים נוספים מהודו והשאר מהמדינות קזחסטן, הולנד, שוויץ ואיחוד האמירויות. המשקל הכולל של כל 102 הלוויינים על גבי המשגר ההודי הוא 1,378 ק"ג. פרט לשלושת הלוויינים ההודיים ששוחררו בגובה נמוך יותר, שאר 101 הלוויינים נכנסו למסלול בגובה 500 ק"מ מעל כדור הארץ תוך מספר דקות מרגע השיגור. המשגר טס במהירות 27,000 קמ"ש - פי 40 ממהירות של מטוס נוסעים ממוצע.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker