כ-100 מפעלים בסכנת השבתה |

חיפה כימיקלים עוצרת את מכירת האמוניה: "בעוד שבועיים-שלושה כל המשק ישתולל"

על פי מקורבים לחברה החליטה ההנהלה לנצל את האמוניה לצרכיה בלבד ■ מחר צפויה החברה להגיש ערעור על החלטת ביהמ"ש שהורתה לה לרוקן את המיכל בחיפה בתוך עשרה ימים ■ התאחדות התעשיינים מזהירה מפגיעה במשק בהיעדר חלופות אספקה

אורה קורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מיכל אמוניה חיפה
אורה קורן

חברת חיפה כימיקלים עצרה היום את אספקת האמוניה לכלל התעשייה, כך נמסר ל-TheMarker ממקורות מקורבים לחברה. לדבריהם, לאור החלטת בית המשפט  מתחילת השבוע לפיה על החברה לרוקן תוך עשרה ימים את מיכל האמוניה שלה, החליטה ההנהלה להעביר את האמוניה למכלים קטנים שברשותה ולמפעל היצור שלה.

על פי הערכות בתעשייה כמות האמוניה שבמיכל תספק את פעילות הייצור של חיפה כימיקלים במשך כשבעה שבועות. "עצירת האספקה לכלל המשק תגרום לכך שבטווח של שבועיים-שלושה כל המשק ישתולל", אמרו המקורות. זאת בהנחה שהחברות הגדולות לא יתחילו כבר עכשיו להזמין משלוחים של אמוניה במיכלים קטנים מחו''ל.

עד כה יבאה החברה מידי חודש כמות אמוניה שהספיקה לצרכי כלל המשק ואיחסנה אותה במיכל של 12 אלף טונה. החברה השתמשה לצרכיה בכ-65%-68% מהאמוניה ומכרה 35% לחברת דשנים מקבוצת כיל. דשנים השתמשה לצרכיה בכ-25% מהאמוניה והשאר נמכר לחברות תעשייה שונות.

מכלל האמוניה המיובאת לארץ נצרכים 35% כדשן וכן לשימושים נוספים - בהם הקטנת זיהום - והשאר מיועד ליצור דשנים ליצוא לאירופה, אמריקה, הודו וסין.

במקביל להיערכות לריקון מיכל האמוניה, בחיפה כימיקלים מתכננים להגיש מחר ערעור על החלטת בית המשפט בחיפה, שהורתה על רוקונו של המיכל בתוך עשרה ימים. בית המשפט התבסס על דו''ח שהוכן עבור עיריית חיפה, וקבע שאניית האמוניה המגיעה מדי חודש לנמל מהווה סיכון, בין היתר מכיוון שהיא עלולה להוות יעד לפיגוע רב נפגעים, וכמוה גם מיכל האמוניה של החברה, שאף עלול להתבקע בזמן מילויו. שני התרחישים האלה עלולים לסכן את חייהם של אלפי אזרחים - ומסכנים כמחצית מתושבי חיפה וסביבתה.

בהתאחדות התעשיינים מנסים להתמודד עם המצב החדש שהתעורר בעקבות החלטת בית המשפט ברמה כלל משקית. עמדת ההתאחדות היא שאין לה התנגדות עקרונית לריקון המיכל - הממוקם באיזור מאוכלס ביותר בחיפה - אלא שבמקביל יש להבטיח חלופות זמינות של חומר הגלם לתעשיות המשתמשות באמוניה. בהתאחדות לא מתנגדים לריקון המיכל.

מבחינת ההתאחדות הפתרון הטוב ביותר שהוצע היה הקמתו של מפעל אמוניה חלופי בדרום - אלא שהתוכנית לא יצאה אל הפועל. בשלב זה החלופה העומדת בפני התעשייה היא יבוא פרטני של כל חברה בפני עצמה כדי למלא את צרכיה, אך לדעת התעשיינים התנהלות כז תייקר את השימוש בחומר הגלם. עם זאת, לדברי מומחים בתחום העלייה במחיר לא תהיה משמעותית. בהתאחדות גם מעוניינים להבטיח שלא תיפגע רציפות אספקת האמוניה.

בחוות דעת שהוציא אגף הכימיה והפרמצבטיקה בהתאחדות התעשיינים מופיעה הערכה לפיה הפסקת אספקת האמוניה תוביל לעצירת פעילות מתקני ייצור המעניקים שירותים חיוניים לתעשייה הבטחונית, וכן של פעילות יצור של מיגוון תעשיות, בהן מלט, מזון, תרופות, נייר, תוספי הזנה, חיטוי מים ותחנות כח.

לפי אותה חוות דעת, הפסקת היצור צפויה בחמישה מפעלים בטחוניים גדולים המתבססים על אמוניה כחומר גלם. מדובר בתעשיות המייצרות רכיבים קריטים למערכות צבאיות מתקדמות, לא כולל את שימושי אמוניה בכור הגרעיני בדימונה.

בנוסף נטען בחוות הדעת כי ענף הבנייה צפוי לעמוד בפני משבר שייגרם מהפסקת יצור המלט בתוך ימים ספורים מהפסקת אספקת המלט למפעלי הייצור. בענף המזון נעשה שימוש באמוניה לקירור ולחיטוי, והפסקת האספקה צפויה לגרום לעליית מחירים כתוצאה ממעבר ליבוא עצמי של אמוניה. בחקלאות, כך על פי חוות הדעת, צפוי מעבר לשימוש בדשנים נחותים ללא אמוניה - הפוגעים בסביבה.

על פי האמור בחוות הדעת משמעות החלטתו של בית המשפט וסגירת מסוף האמוניה בטווח המיידי הינה הפסקת פעילות של כ-100 מפעלים המעסיקים ישירות אלפי עובדים, ופגיעה ביצוא. בטווח הקצר והבינוני המשמעות היא הפסקת פעילות מוחלטת בחלק מקווי הייצור של מוצרים מבוססי אמוניה, ושימוש בחלופות שיובילו להעלאת יוקר המחיה ולפיטורי מאות עובדים.

מעמותת צלול נמסר בתגובה: "איומי השבתת אספקת האמוניה לצרכנים במשק שמשמיעים כעת חיפה כימיקלים ראויים להתערבות נוספת של בית המשפט. 95% מהאמוניה שבמיכל מיועדת לייצור דשנים המשרת אך ורק את שורת הרווח שלהם - וזו כנראה חשובה בעיניהם יותר מחייהם של תושבי חיפה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker