בעקבות הוראת בית המשפט לריקון מכל האמוניה: "תתחיל סערה במשק"

בית המשפט נתן לחיפה כימיקלים עשרה ימים לריקון המכל, אך החברה ולקוחותיה צפויות לערע על ההחלטה ■ השגת מקורות חלופיים לאמוניה צפוי לקחת כחודש, ועד אז מפעלי תעשייה רבים עלולים למצוא עצמם מושבתים

אורה קורן
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
חיפה כימיקלים
מפעל חיפה כימיקליםצילום: חגי פריד

חברת חיפה כימיקלים וצרכנים גדולים של אמוניה צפויים להגיש ערעור על החלטת בית המשפט לעניינים מקומיים בחיפה, שהורה אתמול (א') לחיפה כימיקלים, בעלת המכל, לרוקן אותו תוך עשרה ימים. כך אמרו היום מקורבים לחברה. בהחלטתה ציינה השופטת, ג'אדה בסול, כי תיתכן ארכה להשלמת הריקון.

לדברי המקורות, צרכני האמוניה הגדולים כוללים כמאה מפעלי תעשייה גדולים, המשתמשים באמוניה בעיקר לצרכי קירור ומניעת זיהום. המחסור הצפוי באמוניה יגרום בטווח הקרוב להשבתתם, עד שישיגו מקורות חלופיים לאותם שימושים, תהליך שצפוי להיארך כחודש ימים.

חיפה כימיקלים החלה לרוקן את המכל באמצעות תהליכי היצור שלה. "נמצה את האמוניה עד הליטר האחרון, זה יימשך קצת יותר מעשרה ימים", אמרו אתמול מקורבים לחברה. לדבריהם, הבעיה תהיה עם הצרכנים של החברה, שלא יקבלו את האמוניה. חיפה כימיקלים צורכת כ-65% מהאמוניה, וחברת דשנים מקבוצת כיל רוכשת 35% ממנו. חלק משמש לצרכיה של דשנים וחלק נמכר על ידה לצרכנים נוספים.

"כשהצרכנים ידרשו ולא יקבלו אמוניה, תתחיל סערה במשק", אמרו המקורות. בין צרכני האמוניה, המשמשת, בין השאר, לצמצום זיהום אויר וקירור, נמצאות חברות מתחומי כימיה, וטרינריה, הגנת הצומח, תרופות, דפוס, ביטחון ומזון, יצרני מלט וכן בתי חולים שהאמוניה משמשת אצלם לקירור חדרי ניתוח. שימוש נרחב באמוניה מתבצע גם בצבא לצרכי קירור מזון. "כמאה חברות יושבות עכשיו בבית ולא יודעות מה לעשות", אמרו המקורות בתעשייה.

בתהליך יצור של מפעלים רבים נפלט עשן שחור, הכולל חלקים מזהמים. כשמשלבים בארובה זרם אמוניה, הוא גורם לחלקים המזהמים לשקוע ומונע את יציאתם לאוויר. כך עומדים רוב המפעלים הגדולים, כמו בז''ן, בתקני סביבה. המשך יצור בהעדר אמוניה יגרום להם לחרוג מהיתר הזיהום שניתן להם, והמשרד להגנת הסביבה לא אישר כל חריגה ממנו בגין מחסור באמוניה. לפיכך, כדי להימנע מעבירה על החוק, הם צפויים להפסיק לייצר אותם מוצרים מזהמים, או לאתר חלופות מהירות, שבתעשיה טוענים, שהן אינן קיימות.

בתי קירור יעמדו בפני צורך להמשיך לקרר בשר קפוא וגבינות, בתי חולים יצטרכו למצוא חלופה לקירור חדרי ניתוח. החלופה היחידה הנראית לעין בתעשייה היא יבוא אמוניה במכלים קטנים, תהליך שיימשך כחודש עד שיושלם. יבוא זה צפוי לייקר את האמוניה בשיעור ניכר, אומרים בתעשייה.

חיפה כימיקלים עצמה תצטרך לעבור שינוי בתמהיל היצור. החברה מיצרת דשנים מחנקת אשלגן. התהליך מבוסס על האמוניה, שהופכת לחנקן ויחד עם האשלג יוצרת את הדשן. מקורבים לחברה אמרו, כי בחברה בוחנים מעבר לאתרי יצור אחרים, בכלל זה במדינות אחרות. לדבריהם, החברה מעסיקה ישירות 600 עובדים בישראל, מוכרת בשנה בכ-700 מיליון דולר, מהם כ-95% ליצוא מהווה כ-2% מהיצוא התעשייתי.

החברה נמצאת בבעלות האחים ג'ולס ואדי טראמפ הקנדים, שמתגוררים במיאמי. מנכ''ל החברה הוא נדב שחר. על פי מקורות בתעשייה, החברה מרוויחה 5%-10% מהמכירות ושוויה כמיליארד דולר. מחקר שנערך על ידי צוות מומחים מאוניברסיטת חיפה, בראשות פרופסור אהוד קינן, הזהיר כי מכל האמוניה עומד להתפרק בכל רגע, וכי התוצאה עלולה להיות 16 אלף הרוגים משאיפת החומר הרעיל שיתפזר באוויר תוך כשעה.

מהמשרד להגנת הסביבה נמסר היום ל-TheMarker, כי "המשרד להגנת הסביבה סבור כי אין מקום למכל האמוניה במפרץ חיפה. מערך יבוא האמוניה במפעל חיפה כימיקלים כולל מכל המשמש לאחסון אמוניה, אשר מיובאת באונייה. על פי הערכות הסיכון שביצעו מומחי המשרד, פעילות מערך זה מהווה סיכון לחיי אדם, לבריאות הציבור ולסביבה.

"לאור החלטת בית המשפט לרוקן את מכל האמוניה, תיתכן בעיה באספקת אמוניה לשימוש במתקני הפחתת תחמוצות חנקן בתעשייה ובתחבורה. עמדת המשרד להגנת הסביבה היא כי אין לתת הקלות כלשהן למפעלים, לאור העובדה שבימים הקרובים המכל עדיין יכול לספק אמוניה, וכן מאחר שהמפעלים התבקשו להיערך לדרכי אספקה חלופיות".

המשרד דרש מחיפה כימיקלים במסגרת שימוע שהתקיים בדצמבר 2016 להציג סקר סיכונים וחלופות להסרת הסיכון בלוחות זמנים קצרים והבהיר לחברה, כי  לא יוכל להאריך את היתר הרעלים שלה, שיפוג ב-1 במרץ. חיפה כימיקלים הגישה למשרד הערותיה ב-1 לפברואר 2017, אולם נראה כי אלה לא צפויות לשנות את עמדת המשרד.

בעשור האחרון נעשו כמה ניסיונות להעתיק את מכל האמוניה ממרכז האוכלוסייה בחיפה לנגב, אולם הדבר לא התבצע. למכרז שפורסם ב-2015 לבניית מכל אמוניה בנגב לא ניגשה אף חברה, לאחר שחיפה כימיקלים, הצרכנים הגדולה של החומר, לא התחייבה לרכוש ממנו את האמוניה. כמו כן, לתעשייה ולצרכני האמוניה העיקריים ניתנה האפשרות לגשת למכרז ולקדם את הקמת המפעל, אך אלה בחרו שלא לעשות כן.

לאור אי הגשת ההצעות במכרז, אין כיום צפי להקמת מפעל לייצור אמוניה שייתר את הצורך במערך יבוא האמוניה בחיפה. במשרד להגנת הסביבה החליטו כי במצב דברים זה, לא ניתן להמשיך ולאפשר את הסיכון לתושבי מפרץ חיפה.

במסגרת זו נערך שימוע למפעל חיפה כימיקלים, שבו נדרש המפעל לערוך בחינה סופית של חלופות להקטנת הסיכונים ממערך יבוא האמוניה. בשימוע הובהר למפעל כי ככל שלא תתאפשר הפחתת הסיכונים כאמור, לא ניתן יהיה להמשיך את פעילות מערך יבוא האמוניה בחיפה, ולחדש את היתר הרעלים הפוקע ב-1 במארס. חלופות אלה הוגשו למשרד ב-1 בפברואר, והמשרד בוחן את המסמכים גם בעזרת מומחים חיצוניים. לגישתו, אם לא יוסר הסיכון לתושבים, ההיתר לא יחודש.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker