קצת יותר גדול מקרטון חלב: שני לוויינים ישראלים זעירים ישוגרו השבוע לחלל לניסויים מדעיים

הלוויינים, שישוגרו באמצעות משגר של סוכנות החלל ההודית, מציגים יכולות טכנולוגיות חדשניות המאפשרות לחוקרים ישראלים לנתב ניסויים ולקבל מהלוויין מידע באופן ישיר ובקלות

אורה קורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לוויין
צילום: הדמייה: תע"א

שני לוויינים אזרחיים זעירים שפותחו בתמיכת סוכנות החלל הישראלית במשרד המדע ישוגרו ביום רביעי לחלל למטרות מחקר. אחד הלווינים מיועד לפעילות צילום של תופעות אקלים והשני יאפשר, ככל הידוע לראשונה בעולם, שליטה על ניסויים רפואיים מסחריים באמצעים פשוטים, דוגמת טלפון סלולרי.

ישראל היא אחת המדינות המתקדמות בעולם בפיתוחם של  לוויינים זעירים ושל ציוד ייעודי מוקטן שאותו יכולים לווינים אזרחיים לשאת. מיזעור הגודל הוא בעל חשיבות בטכנולוגית הלוויינים, מאחר שהקטנת הלוויין מוזילה את עלות היצור והשיגור שלו.

שני הלוויינים שישוגרו השבוע הם זעירים בגודלם, ומציגים יכולות טכנולוגיות חדשניות המאפשרות לחוקרים ישראלים לנתב ניסויים ולקבל מהלוויין מידע באופן ישיור ובקלות. הלוויינים ישוגרו באמצעות משגר של סוכנות החלל ההודית, שיישא עליו מספר שיא של 102 לוויינים נוספים מרחבי העולם.

שר המדע, אופיר אקוניס אמר, כי "השיגור של לוויין מחקר מדעי ולוויין של סטרטאפ חדשני, בשיתוף משרד המדע, מציג את ההשקעה של המשרד בעתידה של מדינת ישראל. עתיד שממנו ייהנו גם מדענים וגם יזמים ובעיקר הצעירים של היום שמקבלים השראה לתעשיית החלל הישראלית הצומחת".

לווין ישראלי
צילום: ספייס פארמה

אחד הלוויינים הישראליים שישוגר הוא BGUSAT, פרויקט משותף לתעשייה האווירית ולמשרד המדע, וישמש במסגרת משימה מדעית של אוניברסיטת בן גוריון. הלוויין שוקל 5 קילוגרמים וגודלו מעט יותר מקרטון חלב. הוא מצויד במצלמות מיוחדות המסוגלות לזהות תופעות אקלימיות שונות, ובמערכת בקרה שתאפשר בחירה של אזורי הצילום והמחקר. הלוויין יאפשר לחוקרים לקבל תמונות באיכות גבוהה שבעבר נאלצו החוקרים לרכוש מלוויינים זרים בעלויות גבוהות. סוכנות החלל הישראלית הקצתה סכום של כמיליון שקל למימון מחקרים על בסיס התמונות שיגיעו מהלוויין.

הלוויין הנוסף שישוגר שייך לחברת SpacePharma הישראלית, שפיתחה לראשונה בעולם ננו לוויין ובו מעבדה עם 4 ניסויים שנשלטים על ידי אפליקציה ישירות על ידי החוקרים. הנתונים מהניסויים משוגרים חזרה לכדור הארץ, והחוקרים יכולים לצפות בהם בזמן אמת ולשלוט בהם באמצעות הטלפון החכם. המערכת האוטומטית המשולבת במעבדה מאפשרת לשנות את מהלך הניסוי, לקבל נתונים כגון רמת קרינה, טמפרטורה וכדומה, ולצלם תמונות מיקרוסקופיות. הלוויין, שמשקלו כ-4.5 ק"ג, יאכלס 4 ניסויים הבוחנים את השפעת תנאי חוסר הכבידה על חומרים, ובהם גם ניסוי של חוקר ישראלי. שיגור נוסף של החברה מתוכנן לשנה הקרובה, ובעתיד היא מתכננת להפעיל בחלל מעבדות המריצות לא פחות מ-160 ניסויים בעת ובעונה אחת.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker