התחזית של קרן המטבע למחירי הדירות בישראל - והביקורת על "מחיר למשתכן" - תעשייה ומקרו - TheMarker
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

התחזית של קרן המטבע למחירי הדירות בישראל - והביקורת על "מחיר למשתכן"

בדו"ח אף נקבע כי ישראל צריכה להגדיל משמעותית את תקציב מס ההכנסה השלילי העומד כיום על 0.1% בלבד מהתוצר ולהרחיב את הזכאות כדי לשפר את יכולתן של משפחות לתמוך בחינוך ובבריאות של ילדיהן, תוך חיזוק התמריצים לעבוד

12תגובות
מסיבת עיתונאים משרד האוצר
אמיל סלמן

"ישראל נהנית מצמיחה כלכלית יציבה ומאבטלה נמוכה ולכן זו תקופה מתאימה במיוחד לביצוע רפורמות במשק שיסייעו להשגת צמיחה גבוהה ומכלילה. על המדיניות המוניטרית להמשיך לתמוך בהחזרת האינפלציה לתחום היעד של 1%-3%". כך קובעת הודעת הסיכום של משלחת קרן המטבע הבינלאומית לישראל, שהוגשה היום לנגידת בנק ישראל, קרנית פלוג, ולשר האוצר, משה כחלון.

משלחת קרן המטבע הבינ"ל (IMF) בראשות כלכלן הקרן, קרייג בוימונט, שהתה בארץ כשבוע, נפגשה עם ראשי בנק ישראל, האוצר, בכירים בסקטור העסקי, בהסתדרות ובאקדמיה והכינה מסמך הסוקר את כלכלת ישראל ב-2016. הקרן צפויה לפרסם בתוך חודשיים את הדו"ח הסופי שלה על ישראל.

הדו"ח מציין כי ישראל הפחיתה משמעותית את החוב הציבורי שלה בייחס לתוצר המשק. עם זאת ישראל צריכה להמשיך בהפחתת החוב, שהוא גבוה ביחס למדינות היחוס שלה, תוך העלאת הצמיחה במשק, באמצעות השקעות גדולות בחינוך, בבריאות, ובתשתיות. להערכת הקרן יוזמות משרד האוצר בתחום הדיור עשויות למתן את מחיר הדיור בטווח הקרוב, אך דרושות רפורמות מעמיקות יותר כדי להגדיל את היצע הדירות והנגישות לדיור. לפי האמור בדו"ח הפריון במשק הישראלי נמוך וניתן להגדילו משמעותית באמצעות שורה של רפורמות, כולל בתחום הרגולציה. העלאת שיעורי ההשתתפות בשוק העבודה חייבת להימשך, דבר שייחייב מאמצים מוגברים לסגירת הפערים בחינוך ובניידות, תוך הגדלת התמיכה בעובדים עניים.

חשש לצווארי בקבוק בתחום התשתיות

כלכלני קרן המטבע הבינלאומית מציינים כי המשק הישראלי צמח בקצב יציב, 3.8% ב-2016, והאבטלה ירדה ל-4.4% ברבעון האחרון של השנה שעברה, אך האינפלציה עודנה נמוכה - 0.2% ב-2016. בשנים הקרובות עלולים להתגלות חסמים לצמיחה אם יתפתחו צווארי בקבוק בתחומי התשתיות והמיומנויות, או אם ההתקדמות בסגירת פערי ההשתתפות בשוק העבודה והפריון במגזר החרדי ובחברה הערבית לא תהיה מספקת.

ביחס למדיניות הדיור של האוצר קובע הדו"ח כי מחירי הדירות בארץ עלו לרמות גבוהות שכן ההיצעים לא הצליחו להדביק את העליות בביקושים. מי שנפגעו מכך יותר מהאחרים הם משקי הבית בעלי ההכנסה הנמוכה. מחירי הדיור הוכפלו ריאלית בשנים 2015-2007 ועלו בכמעט 8% ב-2016. היקפי גמר הבנייה אינם עומדים בקצב ההקמה של משקי בית חדשים, נגישוּת הדיור נמוכה, ויחס מחירי הדיור להכנסה עלה לרמות גבוהות משמעותית בהשוואה בינ"ל. בעשור האחרון שיעור הולך וגדל של משקי בית נאלץ לשכור דירות, מה שמקטין את ההכנסה הפנויה שלהם להוצאות אחרות.

הפתרון בתחום הדיור, הגדלת ההיצעים

הרפורמות האחרונות בשוק הדיור כוללות צעדים מועילים, אך כמה מהן כרוכות בעלות גבוהה והתועלות מהן לא בהכרח יתמידו לאורך זמן. אף שאמצעי מיסוי שננקטו לאחרונה עשויים למתן את עליות המחירים בטווח הקרוב הודות למכירות של דירות על ידי משקיעים, הרי שללא גידול בהיצע לא סביר שמגמת המחירים תשתנה באופן מהותי. תוכנית מחיר למשתכן מסייעת למשקי בית לרכוש דירה ראשונה, אך נהנים ממנה משקי בית מעטים יחסית ומחירה מבחינת עלות פיסקלית חוץ-תקציבית משמעותי.

הקרן סבורה כי ישראל זקוקה לרפורמות שיאפשרו הרחבה מתמשכת של היצע הדיור, וכי גם שיפור במערכות התחבורה הציבורית חשוב כדי לסייע להקל על מחסור הדיור במרכזי הערים הגדולות. יש להפחית את עלויות הבנייה וזמני הבנייה על ידי ייעול תקנות הבנייה ופתיחה נוספת של שוק הבנייה למגורים בפני תחרות זרה.

הקרן סבורה כי פיקוח הדוק קריטי להמשך בריאותה של המערכת הפיננסית. חוסנה של המערכת הבנקאית של ישראל שאפשר לה להתגבר על המשבר הפיננסי העולמי ללא תמיכה ממשלתית, מושתת על פיקוח קפדני של בנק ישראל. הסטנדרטים הגבוהים הללו עודם נשמרים, אך יש לברך על הנהגתה של גישה פיקוחית יותר ממוקדת-סיכון לטובת הפחתת עלויות. הקמתה של רשות עצמאית לשוק ההון, ביטוח וחיסכון היא צעד קדימה הראוי לציון. לטובת שיפור התיאום בין גופי הפיקוח, ובמיוחד שיתוף מידע, יש להוציא לפועל את החקיקה להקמת הוועדה ליציבות פיננסית. לדעת הקרן יש צורך בחיזוק נוסף של מסגרות היציבות הפיננסית תוך הפחתת חוסר הוודאות הרגולטורי כדי לממש באופן מלא את יתרונותיה של תחרות גדלה. בראייה רחבה, חשוב להגן על העצמאות התפעולית של כל אחד מהגופים המפקחים מפני לחצים פוליטיים, ובכלל זה לוודא ששחקנים חדשים פוטנציאליים לא יירתעו מחוסר ודאות בנוגע להסדרי רגולציה עתידיים.

מסיבת עיתונאים משרד האוצר
אמיל סלמן

דרושים בדחיפות פתרונות תחבורה

הקרן ממליצה כי המדיניות הפיסקאלית צריכה לעשות יותר כדי לתמוך בפוטנציאל הצמיחה של ישראל. רפורמות בחינוך ובהכשרה מקצועית, בתמיכת משאבים נוספים, יוכלו לצמצם את הפערים הגדולים בהשכלה, לחזק את המיומנויות של אלה שכבר עובדים, ולסייע לנשים ערביות ולגברים חרדים להצטרף לכוח העבודה. לשם כך, על פי הדו"ח, נדרש יישומם ללא דיחוי של פרויקטים חדשים בתחבורה הציבורית, וגם התורים במערכת הבריאות ארוכים מדי.  

הקרן מדגישה כי הוצאות הביטחון של ישראל אחראיות לנתח נכבד מההוצאות הציבוריות (6%  מהתוצר, 20% מהוצאת הממשלה). מה שמגדיל את הצורך והחשיבות להיצמד לתקציב הביטחון הרב-שנתי כדי לרסן הוצאות אלה באופן קבוע. חיסכון נוסף ניתן להשיג על ידי ייעול הניהול הממשלתי ועל ידי שיפורים ברכש הציבורי. הגדלה משמעותית של ההכנסות תתאפשר על ידי קיצוץ הטבות המס (המסתכמות ב-5% מהתוצר), החלפת פטורים גורפים ממע"מ בתשלומי העברה ממוקדים, והפעלת צעדים מתוכננים לשיפור ניהול ההכנסות.

לדעת הקרן, דרושות רפורמות בשוק המוצרים לשם הגברת התחרות, העלאת הפריון, והורדת עלויות המחיה. רפורמות בארגונים ממשלתיים יסייעו להפחית עלויות המורגשות בכל חלקי המשק, ומהלכים במגזר החשמל הם בעלי חשיבות מרכזית כדי לסייע לישראל לעשות שימוש יעיל במשאבי הגז הטבעי שלה. יש להנמיך את החסמים לתחרות מבחוץ על ידי הגדלת מכסות והפחתת מכסים, במיוחד על מזון, לרבות סובסידיות ממוקדות לתמיכה בחקלאות.

לחזק את מס הכנסה שלילי

חיזוק ההתקדמות לעבר יעדי הפחתת העוני מחייב תמיכה נוספת לעובדים העניים. שכר המינימום עלה משמעותית בשנים האחרונות ומגיע ל-51% בקירוב מהשכר הממוצע, שהוא בין הגבוהים בסטנדרטים בינלאומיים. הקדימות כעת היא להגדיל משמעותית את מס ההכנסה השלילי, המגיע כיום לממוצע של 7% בלבד משכר המינימום, בעלות תקציבית כוללת של 0.1% בלבד מהתוצר. יש להרחיב את הזכאות למס הכנסה שלילי, לרבות על ידי הורדת רף הכנסת המינימום. צעדים אלה יחזקו את יכולתן של משפחות לתמוך בחינוך ובבריאות של ילדיהן, תוך חיזוק התמריצים לעבוד.

שר האוצר, משה כחלון, אמר בתגובה לדו"ח כי הוא "שם את מדינת ישראל בחזית הכלכלות המובילות בעולם. הדו"ח  מצביע על כך שהכלכלה שלנו צומחת, חזקה, יציבה, עם אחוז אבטלה נמוך". נגידת בנק ישראל, קרנית פלוג אמרה כי, "ראויה לציון  התמיכה של המשלחת באופן ניהול המדיניות המוניטרית על ידי בנק ישראל".תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#