ההחלטה הראשונה של אלי כהן: תיעדוף הנגב המזרחי

השר הורה לקדם מסלול השקעות חדש למפעלים שיעברו לאיזור ערד, דימונה וירוחם ■ "עלינו לשנות את האווירה האנטי עסקית, ולגרום לחברות מקומיות ובינלאומיות להגיע ולפתוח מפעלים"

אורה קורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
העיר דימונהצילום: אליהו הרשקוביץ
אורה קורן

שר הכלכלה והתעשייה, אלי כהן, הורה לקדם תוכנית להעתקת מפעלים לנגב המזרחי במסלול מיוחד, שיגובש במטה לקידום השקעות במשרד הכלכלה והתעשייה. התוכנית תוקצבה ב-2017 ב-70 מליון שקל, אולם לא קודמה. כהן החליט, על רקע מצוקת התעסוקה בנגב המזרחי, להעלות אותה לסדר עדיפות גבוה. כך אמר ל-TheMarker נחום איצקוביץ', מנהל המטה לקידום השקעות.

התכנית לקידום תעסוקה בנגב המזרחי תצא לדרך, בין היתר כהפקת לקחים מהלחצים שהפעילה כיל על הממשלה במהלך דיוני ועדת ששינסקי 2. הוועדה החלטה להגדיל את חלקה של המדינה ברווחי כיל, אולם נציגי החברה איימו, במהלך הדיונים, בפיטורי עובדים כתוצאה מכך. במשרדי האוצר והכלכלה והתעשייה החליטו לא להיות שבויים בידי כיל, המעסיקה הגדולה בנגב המזרחי כיום. הנסיונות שנעשו ב-2015-2014 להעביר לאזור מפעלים, לאחר סגירת מפעל מגבות ערד ופיטורי כ-200 עובדיו, לא הניבו תוצאות.

בימים הקרובים יחלו במשרד הכלכלה והתעשייה לגבש את המסלול החדש. הוא צפוי להעניק מענקים מוגדלים של כ-30% לחלק מההשקעות למפעלים שיעברו לערד, ירוחם ודימונה. שיעור ההטבות שיקבלו יגדל, ככל שיעסיקו יותר עובדים בשכר יותר גבוה. הציפייה היא בעיקר להעברת מפעלים מתחום התעשיה הכימית.

איצקוביץ' אמר כי מעבר צה''ל לנגב, מעורר צורך בהסדרת תחומי תעסוקה מגוונים לאלפי משפחות שצפויות לעבור בשנים הקרובות לדרום, לצד הבטחת הישארותם של צעירי המקום. לדבריו, אזור באר שבע קיבל כבר תנופה משמעותית בתחום התעסוקה, ועתה יש לתת העדפה לנגב המזרחי. "על פי מדיניות השר, ניתן לזה עכשיו דחיפה, ועד סוף הרבעון הקרוב נשלים את גיבוש המסלול ונצא לדרך", אמר איצקוביץ'. מסלולי התמיכות נבנים בתיאום עם משרד האוצר.

אלי כהןצילום: אוליבייה פיטוסי

אתמול סייר כהן במפעלים בנגב המזרחי עם מנכ"ל משרד הכלכלה והתעשייה, עמית לנג, מנהל מינהל אזורי פיתוחף יגאל צרפתי, מנהל מחוז דרום, אמיר מדינה ומנכ"ל התאחדות התעשיינים, רובי גינל. במהלכו נפגש עם ראש עיריית דימונה, בני ביטון, עם יו"ר מועצת נאות חובב ומנכ"לי מפעלים.

כהן אמר כי המקום הראשון שבחר לבקר בו הוא דימונה, וזאת מתוך הערכתו הגדולה לנעשה בעיר. "בשנים האחרונות יש בנייה מואצת בנגב בכלל, ובדימונה בפרט. יש פיתוח של תשתיות, חינוך, כבישים ותרבות, אבל המדינה צריכה לסייע, כך שיהיו גם מקומות תעסוקה ופרנסה. מטרתנו להוביל את הנגב לרמת אבטלה דומה לממוצע הארצי".

בהמשך הודיע השר כי יפעל להקמת מפעלים ותעשיות, בעיקר בדרום, וכצעד ראשון יפעל להוציא לפועל במהירות החלטת ממשלה מיוחדת שתיתן תיעדוף לנגב המזרחי. "נעביר באופן מידי תקצוב של 70 מיליון שקל למפעלים שיעתיקו עצמם לנגב המזרחי", אמר.

הביקור כלל את המפעלים על בד ודלק סן בדימונה, ובהמשך נועד עם תעשיינים בדרום. "עלינו לשנות את האווירה האנטי עסקית בישראל, ולגרום לחברות מקומיות ובינלאומיות להגיע ולהשקיע בישראל ולפתוח מפעלים", אמר. לדבריו, הוא מוכן לקדם מעורבות אישית שלו ושל המנכ''ל לקידום ההשקעות. "יש לישראל אינטרס שעסקים בינלאומיים יגיעו ושחברות מקומיות ירחיבו את פעילותן".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker