ראש מכון וולקני נגד שר החקלאות: "העתקת המכון לצפון תפגע במחקר החקלאי"

בתגובה להקמת צוות שיבחן את העתקת המכון לצפון, העביר פיינרמן מכתב לעובדים, ובו טען כי ההתייחסות למכון היא נדל"נית, ויצא כנגד הרכב הצוות, שלא כולל מדענים או נציגות מהמכון עצמו: "אין התייחסות למהות המוסד, לעבודתו המחקרית ולתרומתו לחקלאות"

אורה קורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מכון וולקני
אורה קורן

פרופסור אלי פיינרמן, שמונה באחרונה על ידי שר החקלאות, אורי אריאל, לתפקיד ראש מכון וולקני, מתנגד למדיניות השר בנושא העתקת המכון לצפון. במכתב שהעביר בסוף השבוע לעובדים, התייחס פיינרמן להחלטת ראש הממשלה, בנימין נתניהו, משבוע שעבר, להקים צוות שיבחן את העתקת המכון לצפון. פיינרמן ציין כי "ההתייחסות אל מינהל המחקר החקלאי (מכון וולקני, א''ק) היא נדל''נית. לא יעלה על הדעת כי בין חברי הוועדה אין מדענים המבינים משמעותו של מחקר בכלל, ומחקר חקלאי בפרט".

בשבוע שעבר נמסר כי נתניהו חתם על כתב המינוי להקמת צוות שיבחן את העתקת מכון וולקני, כולו או חלקו, לצפון. בראש הצוות תעמוד שירי ברנד, ממלאת מקום ראש מינהל תכנון, וחבריו יהיו מנכ''ל משרד החקלאות, שלמה בן אליהו, ראש המועצה הלאומית לכלכלה, אבי שמחון, מנהל רשות מקרקעי ישראל, עדיאל שמרון, וסגן ראש אגף התקציבים במשרד האוצר, אודי אדירי. הצוות יבחן את העתקת פעילות מכון וולקני לצפון, במטרה לתמוך בהשגת היעד האסטרטגי הלאומי של פיתוח הצפון, תוך המשך פיתוח המחקר החקלאי בישראל.

עובדי מכון וולקני, שמרכזו ממוקם בבית דגן במרכז הארץ, מתנגדים למעבר לצפון. לדבריהם, חוקרים רבים לא יעברו צפונה והמחקר החקלאי ייפגע. מנגד, טוענים מצדדי המעבר כי המכון ישמש כאחד המרכזים בפיתוח מוקד חדשנות של מזון בריאות בגליל. לדבריהם, המעבר גם יקל על שינוי מיקודו, ממכון המסייע לחקלאים הישראלים למכון שמחקרו מוכוון יצוא טכנולוגיות, ידע ומוצרי מזון.

פיינרמן כתב לעובדים, כי הקמת הוועדה נעשתה ללא תיאום איתו או עם איש מהמכון. לדבריו, הוועדה "תפגע באופן מהותי במחקר החקלאי ובחקלאי ישראל, ולא תתרום לפיתוח אסטרטגי של הצפון. מכתב המינוי, הרכבו ומטרותיו, עולה כי אין כל התייחסות למהות המוסד, לעבודה המחקרית המתבצעת בו, לתרומתו האדירה לחקלאות ישראל ולהערכה חובקת העולם לה הוא זוכה. אנחנו תומכים בפיתוח הצפון, ויש בכוחו של מינהל המחקר החקלאי על שלוחותיו לסייע רבות לפיתוח הצפון, ללא שום העתקה".

פיינרמן נועד בסוף השבוע עם אריאל ובן אליהו, והביע בפניהם התנגדות נחרצת להחלטה, והסתייגות מהעובדה שהתקבלה ללא שניתנה לו הזדמנות להשמיע עמדתו. לדבריו, המכון ימשיך להשמיע את עמדתו לגורמים השונים "כדי להגן על המחקר החקלאי".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker