LR תשקיע מעל 200 מיליון שקל בפרויקטים חקלאיים בפפואה ניו גינאה

החברה תקים מפעל לירקות קפואים ותפתח את משק החלב, כולל הקמת רפתות ומחלבה ■ אשרא מבטחת את העסקות

אורה קורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
פורט מורסבי, בירת פפואה ניו גינאהצילום: google maps
אורה קורן

קבוצת אל אר (LR) תשקיע מעל 200 מיליון שקל בפרויקטים חקלאיים בפפואה גינאה. באוגוסט חתמה החברה על הסכם להשקעה של כ-154 מיליון שקל בפיתוח תחום החלב במדינה השוכנת בחלקו הדרומי-מערבי של האוקדיינוס השקט, מצפון לאוסטרליה, וכן על עסקה בכ-54 מיליון שקל להקמת מפעל לירקות קפואים. בעסקות אלה קיבלה LR ביטוח סיכוני סחר חוץ מחברת אשרא הממשלתית.

במסגרת העסקה להקמת מפעל הירקות חתמה LR על הסכם עם חברת היילנדס (Highlands AIC), שבשליטת ממשלת פפואה ניו גינאה ועם חברת אינובייטיב אגרו אינדסטריז (Innovative Agro Industries). המפעל יוקם בשנתיים הקרובות במחוז הדרום ההררי, ויסייע להקטין את התלות של פפואה ניו גינאה ביבוא ירקות קפואים.

בנק דיסקונט יעמיד לעסקה מימון בדרך של אשראי קונים, במסגרתו תועמד הלוואה לחברת AIC Highlands בהיקף של כ-12 מיליון דולר, בערבות של ממשלת פפואה ניו גינאה. המימון יינתן בהדרגה במספר מועדים ומותנה בעמידת הפרויקט באבני דרך. החברה תפרע את ההלוואה במשך כ-10 שנים, כאשר הסיכון בהחזר ההלוואה יבוטח על-ידי אשרא.

זו עסקת הייצוא השנייה שאשרא מבטחת תוך חמישה חודשים בפפואה ניו גינאה. גם העסקה הקודמת בחודש אוגוסט האחרון הייתה עסקת ייצוא של LR Group, אז בהיקף של כ-41 מיליון דולר (כ-158 מיליון שקל) ובמימון בנק לאומי בדרך של "אשראי קונים". במסגרת העסקה חתמה LR על הסכם עם חברת דיירי סנטרל ( Dairy Central) להקמת מרכז פיתוח לייצור מוצרי חלב במחוז המרכז - בסמוך לפורט מורסבי, בירת פפואה ניו גינאה - והוא צפוי לכלול רפת, גידולי שדה ומפעל לעיבוד חלב, אשר יסייעו להגדיל את ייצור החלב המקומי ולהקטין את התלות ביבוא חלב ומוצריו למדינה.

היקף היצוא הישראלי לפפואה ניו גינאה הסתכם בשנה החולפת ב-3.1 מיליון דולר. פפואה מדורגת על ידי אשרא בדירוג סיכון 6 מתוך 7, הנחשב לסיכון גבוה.

לדברי צחי מלאך, מנכ"ל אשרא, "זאת השנה הראשונה שאשרא מבטחת עסקאות בפפואה ניו גינאה וזו כבר עסקה שנייה במדינה תוך חמישה חודשים בלבד בסך כולל של כ-55 מיליון דולר. ישראל בורכה בטכנולוגיות ובפתרונות מתקדמים בתחומי החקלאות שיכולות להוות פוטנציאל יצוא משמעותי למדינות כמו פפואה ניו גינאה, שמאופיינות בבידוד גיאוגרפי ובתלות רבה ביבוא".

צחי מלאךצילום: עופר וקנין

עמי לוסטיג, מנכ"ל LR Group, אומר כי "הקבוצה מתמחה ביצוא טכנולוגיה וידע חקלאי ישראלי והתאמתם לתנאים של המדינה המארחת, ובכך ליצור שינוי משמעותי בפיתוח האזורי-כלכלי של המדינה המארחת. המחלבה ומפעל הירקות הקפואים בפפואה ניו גינאה מהווים אבן פינה לפריצה בתחום המזון במדינה ומקדמים אותה לקיימות ולהפחתת התלות ביבוא".

קורין גנור, מנהלת יחידת מימון עסקאות סחר חוץ מורכבות בחטיבה העסקית של בנק דיסקונט, מציינת כי "הבנק פיתח בשנים האחרונות מיומנויות ומוצרים למתן פתרונות רחבים ליצואנים לרבות ליצוא למדינות מתפתחות, תוך שיתוף פעולה עם אשרא".

LR Group, שבבעלות רועי בן ימי ועמי לוסטיג, נוסדה ב-1985 ומתמחה, בין השאר, בתכנון, פיתוח והקמה של פרויקטים בתחום האנרגיה, מים, חקלאות, תקשורת, תשתיות ובריאות. הקבוצה פועלת בין היתר, במדינות מתפתחות בפרויקטים של פיתוח חקלאי אזורי רבי היקף בשיתוף עם אוכלוסיות מקומיות ובמיצוי כישוריהן, אדמותיהן ומשאביהן בצורה מיטבית.

אשרא עוסקת בקידום היצוא הישראלי באמצעות מתן שירותי ביטוח אשראי והשקעות בעסקאות יצוא לטווח בינוני וארוך ליצואנים ישראלים. החברה מציעה ליצואנים הישראלים פתרונות ביטוח מגוונים, המאפשרים מזעור סיכונים וקבלת מימון לעסקאות לטווח בינוני וארוך (1-15 שנים). החברה מספקת כיסוי כנגד שני סוגי סיכונים: סיכונים פוליטיים הקשורים לשלטון במדינת היעד - מלחמה, הלאמה וכו' - וסיכונים מסחריים, הקשורים לחברה שמולה מתבצעת העסקה, כמו פשיטת רגל.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker