מוטי בסוק

ח"כ מנואל טרכטנברג (המחנה הציוני) תקף היום (ד') בחריפות, בדיון שנערך בוועדת המדע של הכנסת, את כוונת רשות המסים לגבות מס ממלגות מחקר של פוסט דוקטורנטים בישראל.

לדברי טרכטנברג, "אנחנו מוחים נגד 'בריחת המוחות' ומודאגים ממצב המדע והמחקר בישראל, אך רשות המסים פועלת לפגוע במחקר המדעי ובחוקרים הצעירים".

טרכטנברג הדגיש כי, "במעבדות הישראליות יש כיום מחסור אקוטי של חוקרים משתי סיבות: האחת, רוב הישראלים טסים לעשות פוסט דוקטורט בחו"ל, שנית - מסיבות היסטוריות לא השכלנו להביא פוסט דוקטורנטים מחו"ל כפי שקורה למשל באירופה, שם החוקרים עוברים ממדינה למדינה. עם השנים ממשלת ישראל הבינה את הדבר הזה, וקיבלה החלטות אמיצות. אני בעצמי יזמתי מספר תכניות והענקנו מלגות מהכסף של המחקר הישראלי לפוסט דוקטורנטים כי זה חלק מהמחקר הישראלי".

טרכטנברג ציין כי, בתקופת כהונתו כיו"ר ות"ת יזם תכניות מחקר להשבת חוקרים ישראלים. לדבריו, "המערך הזה עדיין לא מספק את כל הסחורה, משום שבהשוואה למעבדה בחו"ל בה יש כעשרה פוסט דוקטורנטים, אצלנו יש בקושי אחד. כל המערך הזה בנוי על מלגות שאין עבורן תרומה, ויתרה מזו, לפי החוק הישראלי יש תקרה למלגה, ולצערנו רוב הפוסט דוקטורנטים בכלל לא מגיעים לתקרה הזו. עניין נוסף שכואב לי אישית, הוא שילוב נשים במחקר. נשים שאנחנו כל כך רוצים לקדם במדע, וממשלת ישראל עושה מאמצים אדירים, מתקשות לצאת לפוסטים בחו"ל, ובמקרה הטוב יוצאות לשנה או שנתיים, ועכשיו אנחנו רוצים גם אותן למסות? אנחנו רוצים שתהיה פה מלחמה מגדרית?".

ח"כ מנואל טרכטנברגצילום: אוליבייה פיטוסי

טרכטנברג הדגיש, "כחבר ועדת הכספים אני תומך במרבית המקרים ברשות המסים משום שאני ער לכללים הפיסקליים. מעולם לא תמכתי במשהו שיפגע בכלכלה הישראלית. אבל הפעם אני רואה תופעה שפקיד שומה, בכיר ככל שלא יהיה, משתמש בתפקידו וכוחו כדי לצאת נגד מדינת ישראל בכל ההיבטים: נגד החזרת חוקרים ישראליים הביתה, נגד נשים חוקרות, ולמעשה נגד הכלכלה הישראלית. מדובר בסכום של עשרות מיליוני שקלים, שמחד לא יצליחו לפתור את הבעיות הכלכליות של המדינה, ומאידך יחסלו את המחקר הישראלי ויפגעו בכלכלה הישראלית לדורות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker