עוד ניסיון להקל על מונופולים? מגעים בין תנובה לרשות ההגבלים לקנס במקום הליך פלילי

תנובה נחשדה בעבירה חמורה על חוק ההגבלים: יצירת הסדר כובל בין תנובה למגה ולשופרסל ■ בעבר ניסתה הלפרין לבטל איסור על מונופול לגבות מחיר מופרז

אורה קורן
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
מיכל הלפרין
מיכל הלפריןצילום: אוליבייה פיטוסי

רשות ההגבלים עסקיים מנהלת מגעים עם תנובה על הקלה משמעותית בענישה מולה בפרשה של חשד להסדר כובל - אחת מהעבירות החמורות של חוק ההגבלים. כך אישרו היום (ד') מקורבים למגעים. מדובר על אחד מתיקי הדגל בתקופתו של דייויד גילה, הממונה הקודם של רשות ההגבלים. תנובה היתה לקוחה מרכזית של מיכל הלפרין עד כניסתה לתפקיד הממונה, לכן הלפרין מנועה מלקחת חלק במגעים מולה. ברשות ההגבלים סירבו להתייחס לידיעה.

החקירה נגד תנובה החלה ב-2011 והפכה גלויה ב-2012 בחשד להפרת הצו המוסכם של ספקים ורשתות. החקירה התרחבה ב-2014 בחשד להסדר כובל. לא נמסרו פרטים מעבר לכך, אולם ההערכות היו, שמדובר בנסיון של החברה, שהיתה בשליטת קרן אייפאקס, לדחוק מתחרים לשולי המדפים במקררי הרשתות.

ייתכן שחקירת הרשות העלתה, שאין די ראיות להוכחת הסדר כובל, אולם ייתכן גם, שמדובר בעוד מהלך התואם את האסטרטגיה של הלפרין להקל על מונופולים.

אתמול אמנם הודיעה הלפרין בכנס הרשות, כי תגביר אכיפה נגד מונופולים. אולם מנגד הבהירה כי תקל מולם ותעביר הפרות חוק של ניצול לרעה של מעמד מונופוליסטי מערוץ של תביעה פלילית לקנס כספי גבוה בהפרות שאינן מצדיקות הליך פלילי. הלפרין לא הבהירה מהם הקריטריונים לפיהם ייקבע אם  ההפרה מצדיקה הליך פלילי.

דיויד גילה
דיויד גילהצילום: עופר וקנין

זו לא הפעם הראשונה שרשות ההגבלים בראשות הלפרין מנסה להקל על מונופולים. בתחילת כהונתה הכריזה הלפרין, שתפסיק להכריז על מונופולים חדשים, אולם לאחר מכן נסוגה מהכוונה. היא גם ניסתה לבטל את עמדת קודמה, דייויד גילה, לפיה אסור למונופול לגבות מחיר מופרז, אולם בעקבות ביקורת ציבורית נאלצה לסגת גם מכך ולמתן את השינויים בעמדת גילה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker